سیاست های جدید برای تأمین ناوگان زراعی

اخبار خودرو

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

1 سال پیش 22676 بازدید
سیاست های جدید برای تأمین ناوگان زراعی

به گزارش کارکیتا، تراکتور جزو خودروهایی است که بیشترین حجم تقاضای آن توسط تولید کنندگان داخلی پاسخ داده شده است. و علی رغم اینکه گفته می‌شود بیشتر از 95 درصد از نیاز داخل کشور به این خودروها از طریق کارخانجات داخلی تأمین شده و همچنین گفته شده است که امکان صادرات این خودروها به کشورهای منطقه نیز باز است، ولی همواره راه واردات به بهانه کمبود 5 درصدی در تأمین تقاضای بازار، باز بوده است. مدیر کل دفتر صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی، معدنی و ساختمانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته است که در سال 1402 تمرکز این وزارتخانه بر حمایت از محصولات تولیدی داخلی بوده و قرار است که جلوی واردات ماشین‌آلات به کشور گرفته شود.

برای جلوگیری از واردات تعرفه مشخص تعیین می‌شود.

بر اساس گفته مدیر کل دفتر صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی، ساختمانی و معدنی وزارت صمت اعلام کرده است که ، این وزارتخانه قدم بزرگی را برداشته است تا در سال آینده به دنبال حمایت از تولیدکنندگان داخلی، واردات خودروهای کشاورزی به حداقل رسیده شود و در این زمینه برای اینکه تولید افزایش یافته و واردات به حداقل رسیده شود، نیاز به مشوق هایی دارد و همچنین موانع از راه برداشته شوند. 

در این زمینه، ابوذر جمشیدوند اعلام کرده است که تمرکز این وزارتخانه به جای واردات، معطوف به حمایت از تولید داخل ماشین‌آلات صنعتی، کشاورزی و معدنی است و در سال آینده روال به سمت مسیری خواهد رفت که تولیدکنندگان ماشین‌آلات حداقل تعرفه و واردکنندگان ماشین‌آلات که نمونه داخل آن‌ها وجود دارد حداکثر تعرفه تعیین شده را پرداخت کنند.

پیش بینی واردات 70 هزار تراکتور در بودجه سال 1401

وزارت صمت امروز در حالی از برنامه‌های خود برای جلوگیری از واردات خودروهای کشاورزی خبر می‌دهد که بر اساس بودجه تعیین شده در سال 1401 پیش بینی شده بود که برای تنظیم در سال جاری 70 هزار تراکتور وارد شود. و علت آن را اینگونه اعلام می‌کنند که در چند سال اخیر واردات تراکتور با چالش‌هایی مواجه بوده است که در نهایت منجر به عدم متناسب سازی بازار عرضه و تقاضا شده است. تفاوت میزان عرضه و آمار تقاضا زمینه ایجاد بازار سیاه را فراهم کرده است و بخش‌های مختلف خودرو از جمله تراکتور و کمباین به کالاهای سرمایه‌ای تبدیل شده‌اند و حتی پای امضاهای طلایی نیز به خرید تراکتور از کارخانه‌ها باز شده بود. همین موضوع قیمت نهایی خودروهای کشاورزی در بازار را تا حدود 1.5 برابر افزایش داد. بعد از تمام این مشکلات وزارت صمت مدعی شده است که با ورود به این بازار، در سال آینده به سمت ممنوعیت واردات خواهند رفت. در همین راستا، جمشیدوند گفت: «واردات ماشین‌آلات بخش کشاورزی منوط به تولیدات با کیفیت و نبود تولید مشابه داخلی آن خواهد بود.» 

شرط حمایت از تولیدکنندگان کیفیت و قیمت رقابتی است.

جمشیدوند در ادامه با اشاره به وضعیت فعلی تولید داخلی خودروهای کشاورزی اظهار کرده است که «در حال حاضر ظرفیت سازی‌های خوبی در حوزه تولید ماشین‌آلات بخش کشاورزی، صنعتی و معدنی در کشور ایجاد شده است و به دنبال ارتقا و توسعه کمی و کیفی در این بخش هستیم.» وی همچنین تصریح کرد: «رویکرد این وزارتخانه و سیاست ها و ابلاغیه ها در این زمینه حمایت از تولید داخل ماشین‌آلات است که در مقابل انتظار می‌رود تولیدکنندگان هم با تولیدات با کیفیت، داشتن قیمت رقابتی، خدمات پس از فروش و تحویل به موقع کالا نیاز داخلی و پاسخگویی به مشتریان داخلی را به موقع برآورده کرده است.»

 صادرات خودروهای کشاورزی به کشورهای منطقه امکانپذیر شده است.

براساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت، تولید تراکتور در کشور در سال جاری روند صعودی داشته است. این آمارها نشان می‌دهد که در پنج ماهه ابتدایی سال جاری 12 هزار و 892 دستگاه تولید شده، این در حالی است که تولید این خودرو نسبت به سال گذشته به 8 هزار و 406 دستگاه می‌رسید. بنابراین آمارها نشان از آن دارند که تولید تراکتور طی پنج‌ماهه منتهی به مردادماه سال جاری با افزایش 53.4 درصدی همراه بوده است. همچنین در دی‌ماه سال جاری رئیس اتحادیه تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی اعم از تراکتور و کمباین بودند، بیان کرد: «این صنعت جزو سرمایه بومی ماست، اما برحسب اولویت‌هایی که در وزارت صمت بوده، هیچ وقت جزو صنایعی نبوده است که از حمایت خاصی برخوردار باشد، با وجود اینکه این صنعت، صنعت پرمزیتی است.» وی اعلام کرده بود: «در سبد تولید، هیچ خلأ در حوزه تولید هیچ ماشینی نداریم و دستگاهی نیست که کشور نیاز داشته باشد و تولید نداشته باشد.» وی همچنین بیان کرد: «ظرفیت تولید ما، مازاد بر ظرفیت مصرفی است که بخشی از آن به کشورهای منطقه صادر می‌شود و کمبودی به لحاظ کمی و کیفی نداریم.»

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support