مجوز واردات خودرو/ جانبازان می‌توانند واردکننده خودرو شوند؟

اخبار خودرو

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

1 سال پیش 25894 بازدید
مجوز واردات خودرو/ جانبازان می‌توانند واردکننده خودرو شوند؟

واردات خودرو همچنان با ابهامات فراوانی همراه است. اما در عوض دولت طرح جدیدی را ارائه داده که بر این اساس جانبازان بالای 50 درصد می‌توانند وارد‌کننده خودرو شوند. با توجه به مشکلات واردات، آیا این طرح به نفع جانبازان تمام می‌شود؟

به گزارش کارکیتا، علی‌رغم اینکه اینکه واردات خودرو در روزهای پایانی سال جاری هنوز به قطعیت و تصمیم‌گیری شفافی نرسیده است، دولت و وزارت صمت تصمیم‌گیری‌های جدیدی در رابطه با واردات خودرو در سال آینده می‌گیرند. بر اساس بودجه‌‌ای که برای واردات خودرو در سال 1402 در نظر گرفته شده است، منابع ارزی واردات خودرو در سال آینده دو برابر شده است و شرکت‌های وارد‌کننده می‌توانند جمعا تا سقف دو میلیارد دلار خودرو به کشور وارد کنند.

در این میان، بسیاری از نهادها شروع به سهم‌خواهی از جریان واردات خودرو کردند. برای مثال، دی‌ماه سال جاری بود که کمیسیون عمران و حمل‌و‌نقل شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: تقاضای ما از دولت این است که تعدادی از خودروهای وارداتی را که در حال ورود به کشور هستند در قالب تاکسی در اختیار شهرداری تهران قرار دهد. 

.ولی وزارت صمت در پاسخ به این درخواست اعلام کرد که خودروهای وارداتی در حال حاضر قابلیت تبدیل شدن به تاکسی را ندارند

جانبازان می‌توانند وارد‌کننده خودرو شوند؟

در حال حاضر دولت تصمیم جدیدی در رابطه با ورود خودروهای خارجی به کشور اضافه و بحث واردات خودرو را با ابهامات بیشتری مواجه کرده است. 

در نشست علنی نوبت عصر، شنبه 13 اسفند، مجلس در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال 1402 کل کشور، وزارت صمت مکلف شد به برخی از جانبازان بالای 50 درصد مجوز واردات یک‌دستگاه خودرو را بدهد. 

احمد امیر آبادی فراهانی، نماینده مجلس، در رابطه با این تصمیم جدید گفت: تعداد جانبازان 70 درصد 9 هزار نفر و جانبازان 50 درصد به بالا 20 هزار نفر است. 

.طبق اظهارات این نماینده مجلس، یعنی در سال آینده حداکثر 29 هزار دستگاه از خودروهای وارداتی تنها به سهمیه جانبازان اختصاص داده می‌شود 

باز شدن پای واردات خودرو به بازار سیاه

اختصاص یافتن بخشی از واردات به نهاد یا گروهی خاص جریان تازه ای نیست که در کشور اتفاق افتاده است. اما مساله‌ای که در این بین مطرح می‌شود، بوجود آمدن رانت و بازار سیاه در زمینه واردات خودرو است. بدیهی است که تمام 29 هزار جانبازی که در کشور هستند متقاضی برای خرید خودروهای وارداتی نیستند.

حال با توجه به این شرایط، احتمالا جریانی مانند جریان بازار سیاه اجاره کارت ملی مادران برای شرکت در طرح جوانی جمعیت خودروسازها راه بیفتد. در این صورت مشاهده می‌شود که واردات خودرو به‌نام جانبازان، اما به کام افراد سودجو تمام می‌شود. 

ارز برای واردات خودرو تأمین می‌شود؟

.نکته دیگری که در رابطه با اعطای مجوز واردات خودرو برای جانبازان 50 درصد به بالا مطرح می‌شود، مشکلات تأمین ارز است 

علی‌رغم اینکه آیین‌نامه واردات خودرو در سال 1401 تدوین شده بود و یک میلیارد دلار نیز ارز برای اجرای این طرح اختصاص داده شده بود، اما همان‌طور که مشاهده می‌شود، در روزهای پایانی سال تنها تعدادی محدودی خودرو وارد شده است.

حال این پرسش مطرح می‌شود که وزارت صمت و دولت چگونه می‌تواند ارز موردنیاز واردات خودرو برای جانبازان را تأمین کند؟

 

 

نظرات خودتان را زیر این خبر با ما به اشتراک بگذارید. 

 

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support