گرانی سرسام آور قیمت قطعات خودرو در بازار به زودی

اخبار خودرو

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

1 سال پیش 23505 بازدید
گرانی سرسام آور قیمت قطعات خودرو در بازار به زودی

به گزارش کارکیتا، نشست خبری اعضای هیات مدیره سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو ظهر امروز در محل این انجمن با حضور خبرنگاران برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، گلوردی گلستانی (رئیس هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان) با اشاره به این موضوع که قطعه‌سازی مهم‌ترین صنعت اشتغال‌زا در کشور بوده است گفت: با توجه به شرایط تورمی قدرت خرید خودرو به شدت کاهش یافته است و ما امیدوار هستیم مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان دولتی تادیه شود و در این شرایط سخت تورم و تحریم به تولیدکننده و کارگران آنها در پایان سال کمک کنند.

ایشان تاکید کردند: امیدواریم در سال جدید کمیت و کیفیت تولید را ارتقا بخشیده و بتوانیم مشکلات صنعت قطعه‌سازی خودرو که بیشتر مشکل مالی و مواد اولیه برای تولید است را رفع کنیم.

منصور منصوری (دبیر انجمن قطعه‌سازان خودرو) در ادامه این نشست گفت: ما 800 قطعه‌ساز عضو مجموعه انجمن قطعه‌سازان داریم. ایران خودرو و سایپا هر کدام حدود بیش از 2000 خودرو در روز تیراژ تولید دارند و قطعات باید فورا برسد تا چرخه تولید کند نشود.

وی افزود: خودروسازان می‌گویند ما هزار میلیارد تومان هزینه برای ارتقای کیفیت داشتیم تا بتوانیم مشتریان را راضی نگه‌داریم. 

منصوری تاکید کرد: خود قطعه سازان سرمایه‌گذاری خوبی در این صنعت کردند و یکی از همکاران ما اخیرا 400 میلیارد هزینه جدید کرد. در این زمینه تعامل مناسب خودروساز و قطعه‌ساز بسیار مهم است.

دبیر انجمن قطعه‌سازان با اشاره به ضرورت تعدیل قیمت‌ قطعات گفت: سازنده مجبور است قیمت روز را بخاطر نرخ ارز و هزینه‌ها حساب کند اما مطالبات این بخش از تولیدکنندگان به صورت به روز شده و با قیمت روز انجام نمی‌شود. مطالبات 120 روزه ما از خودروسازان که 20 هزار میلیارد تومان است باید پرداخت شود و این برای ما قطعه‌سازان ضروری است.

منصوری ادامه داد: ما با افزایش 40 درصدی مواد و ملزومات وارداتی مواجه هستیم. همچنین با وجود تلاش برای خودکفایی و بومی‌سازی باید قطعات های‌تک و مواد‌ اولیه را اغلب وارد کنیم و به همین دلیل بخشی از فعالیت ما از نرخ ارز حتما تاثیر می‌پذیرد. 

سال آینده وزارت صمت 900 هزار دستگاه برای هر‌کدام از خودرو‌سازن بزرگ پیش‌بینی کرده استکه این مبلغ حدود 1 میلیون و 800 هزار خودرو است که میزان عملیاتی آن معمولا کمتر است.

فرهاد بهنیا (سخنگو و عضو هیات مدیره انجامن قطعه‌سازان خودرو) با اشاره به نقش قطعه‌سازان در تبدیل ایران به یازدهمین کشور خودروساز کشور گفت: بسیاری از شرکت‌های قطعه‌ساز دچار بحران ناشی از عدم پرداخت مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان شدند. ما قطعه‌سازانی داریم که با وجود اینکه باید مطالبات 1401 آن‌ها پرداخت می‌شد ولی هنوز مطالبات 1400 شان هم پرداخت نشده است.

 بهنیا اضافه کرد: با این وضعیت پیش آمده در زمینه ارز و مطالبات معوقه از خودروسازان، قطعه‌سازان نمی‌توانند تیراژ لازم برنامه‌ریزی شده را تامین کنند.

وی تاکید کرد: مشکل دیگر عدم رعایت عدالت در قراردادها است. قراردادها شفاف و یکسان نیست و برای برخی شکل قرارداد متفاوت هستند. اندکی از قطعه‌سازان شرایط‌شان فرق می‌کند.

بهنیا تاکید کرد: بیشترین فشار در مورد کیفیت خودرو روی دوش قطعه‌ساز است ولی در عین ‌حال در مشارکت در هدایت روند تولید ما قطعه‌سازان در حاشیه هستیم. ما قطعات خودرو را به قیمت 1400 و با ارز 26 هزار تومانی در حال فروش هستیم ولی هزینه های خود ما با دلار 54 هزار تومانی است. از سوی دیگر مطالبات ما نیز از خودروسازی‌ها 4 ماهی یکبار در بهترین حالت تسویه می‌شود.

سخنگوی انجمن قطعه سازان تصریح کرد: قطعه‌سازان ما 35 سال است به بهای مقروض شدن قطعات خودروسازان را تامین می‌کنند. امروز قطعه‌ساز ما می‌گوید که حاضر است 20 درصد از طلب خود را ببخشند ولی به‌روز طلب از خودروساز دولتی دریافت کنند. حدود 10 سال است به طور جدی هیچ‌گونه نوآوری و دانش به‌روز شدن وارد این صنعت نشده و صنایع ما هنوز به شکل قدیمی کار می‌کنند و آن‌هم به دلیل شرایط اقتصادی است که شرکت‌های قطعه ساز دارند.  

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support