اطلاعیه مهم وزارت صمت درباره ثبت نام خرید خودرو

اخبار خودرو

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

1 سال پیش 27323 بازدید
اطلاعیه مهم وزارت صمت درباره ثبت نام خرید خودرو

به گزارش کارکیتا، اطلاعیه وزارت صنعت، معدن و تجارت، هدف از این طرح را عرضه گسترده و شفاف خودروهای داخلی با‌توجه به افزایش و تثبیت جریان تولید خودرو در سال‌جاری و همچنین برنامه‌ریزی انجام شده برای افزایش مستمر تولید در سال 1402 اعلام کرده است.

در ادامه اطلاعیه آمده است: به اطلاع عموم متقاضیان خودروهای داخلی می‌رساند، طرح یکپارچه عرضه بر مبنای فرآیند نوبت‌دهی برای محصولات خودروسازان داخلی با شرایط مندرج در اطلاعیه، از امروز شنبه آغاز می‌شود.

اطلاعیه مذکور تأکید دارد: ضروری است متقاضیان طرح پیش از آغاز فرآیند، مندرجات اطلاعیه را با دقت مطالعه کنند.

پس از مطالعه دقیق مندرجات اطلاعیه و در صورت پذیرش شرایط طرح، متقاضیان می‌توانند از تاریخ 20 اسفندماه تا پایان وقت اداری سه‌شنبه 23 اسفندماه نسبت به ایجاد حساب وکالتی در بانک‌های مندرج در اطلاعیه، اقدام کنند

سپس صرفاً متقاضیان واجد شرایط که اطلاعات آن‌ها از سوی بانک ارسال شده است، می‌توانند از روز جمعه 1401/12/26 تا یکشنبه 1401/12/28 نسبت به ثبت‌نام اولیه به منظور تشکیل لیست نوبت‌دهی (لیست انتظار) برای خودروی مدنظر، در سامانه https://www.esalecar.ir اقدام کنند.

فرآیند طرح یکپارچه عرضه برمبنای فرآیند نوبت‌دهی شامل سه مرحله زیر است: 

مرحله اول: پیش ثبت‌نام متقاضیان برای لیست نوبت‌دهی

در این مرحله متقاضیان واجد شرایط طرف تقاضا مندرج در همین اطلاعیه که وجه اعتبار لازم را در حساب وکالتی خود مسدود کرده‌اند امکان ثبت‌نام اولیه برای قرارگرفتن در لیست نوبت‌دهی و یا حق‌تقدم خرید خودروهای داخلی بر مبنای لیست انتظار را خواهند داشت؛ بنابراین پیش‌نیاز ثبت‌نام متقاضیان برای لیست نوبت‌دهی، وکالتی کردن حساب شخصی متقاضی به نفع سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان وجه اعتبار است.

زمان پیش‌بینی شده برای وکالتی کردن حساب شخصی به نفع سازمان حمایت برای این طرح و مسدود کردن وجه اعتبار لازم در حساب مذکور از روز شنبه مورخ 1401/12/20 تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه مورخ 1401/12/23 است. در این بین تا زمان ثبت‌نام اولیه، لیست افراد مجاز برای پیش ثبت‌‌نام در سامانه بر مبنای اطلاعات واصله از بانک‌ها تهیه می‌شود.

صرفاً متقاضیان واجد شرایط که نسبت به تکمیل موجودی در حساب خود اقدام کرده‌اند، می‌توانند از روز جمعه مورخ 1401/12/26 تا روز یکشنبه 1401/12/28 نسبت به ثبت‌نام اولیه به منظور قرارگیری در لیست نوبت‌دهی خودروهای داخلی اقدام کنند.

تبصره 1: موجودی لازم برای انجام ثبت‌نام در لیست نوبت‌دهی کلیه خودروهای داخلی «صد میلیون تومان» است و این وجه اعتبار صرفاً لازم است تا زمان اعلام نتایج نوبت‌دهی در حساب شخصی وکالتی مشتریان وجود داشته باشد لازم به ذکر است که وجود وجه اعتبار مذکور در حساب وکالتی صرفاً به منظور شناسایی مشتریان واقعی در نظر گرفته شده است و برای کلیه متقاضیان طرح عادی و طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت الزامی است.

تبصره 2: ضروزی است وجه اعتبار مذکور در حساب وکالتی شخص متقاضی، از زمان ثبت‌نام اولیه تا اعلام اولویت‌های تخصیص (حداکثر تا پایان فروردین‌ماه) مسدود گردد و قابل برداشت نمی‌باشد. انصراف از حساب وکالتی و یا برداشت وجه توسط متقاضی در طی این مدت، به منزله انصراف از طرح تلقی می‌شود و از لیست انتظار حذف می‌شود.

تبصره 3: امکان ثبت‌نام صرفاً در یک خودرو وجود دارد و ثبت‌نام از کسانی‌که پیش‌ از‌ این در لیست نوبت‌دهی خودروهای وارداتی ثبت‌نام کرده‌اند، وجود ندارد. شود. ثبت‌نام وی ملغی می‌شود.

تبصره 4: ثبت‌نام مرحله اول در لیست نوبت‌دهی هیچ‌گونه حقی را برای دریافت خودرو ایجاد نمی‌نماید و تعهد خودروساز صرفاً براساس قطعی نمودن ثبت‌نام توسط خودروساز در مرحله سوم اجرای طرح، شکل می‌گیرد. 

تبصره 5: ضروری است علاوه بر دارا بودن حساب شخص وکالتی با وجه التزام لازم، کلیه شرایط طرف تقاضا، توسط متقاضیان رعایت گردیده و چنانچه در هر مرحله تا قطعی نمودن ثبت‌نام توسط خودروساز، مشخص گردد که متقاضی حایز شرایط ثبت‌نام بوده، ثبت‌نام وی ملغی می‌شود.

مرحله دوم: نوبت‌دهی و اعلام زمان‌بندی به‌ازای هر محصول مشخص

پس از نوبت‌دهی لیست متقاضیان واجد شرایط در ثبت‌نام اولیه، براساس برنامه تولید اعلام‌شده از سوی خودروسازان داخلی، زمان برنامه‌ریزی شده برای تحویل خودروی مدنظر به متقاضی در سامانه یکپارچه تعیین اولویت خودرو اعلام می‌شود.

تبصره 1: اعلام زمان‌بندی براساس لیست انتظار در فروردین ماه 1402 و در سامانه http://www.esalecar.ir انجام می‌شود.

تبصره 2: قرارگرفتن متقاضی در لیست انتظار زمان‌بندی اعلامی، تعهدی را برای خودروساز به منظور تحویل خودرو ایجاد نمی‌نماید و این تعهد صرفاً پس از انجام مرحله سوم و براساس انعقاد قرارداد فروش متقاضی با خودروساز و براساس مفاد قرارداد منعقده شکل می‌گیرد. 

تبصره 3: در این مرحله و پس از اعلام نتایج زمان‌بندی متقاضی می‌تواند نسبت به برداشت وجه اعتبار از حساب وکالتی اقدام کند و در صورت تمایلِ متقاضی واجد شرایط برای تحویل خودرو مطابق با زمان‌بندی اعلامی در این مرحله، می‌تواند تا نسبت قطعی کردن ثبت‌نام براساس فراخوان خودروساز و با تکمیل وجه در حساب خودروساز و براساس قیمت روز، اقدام کند و یا آنکه با اعلام انصراف پس از اعلام نتایج زمان‌بندی، از لیست انتظار خودروی مدنظر خارج شود.

مرحله سوم: قطعی نمودن ثبت‌نام متقاضیان براساس فراخوان خودروساز

در این مرحله و پس از اعلام زمان‌بندی وعده فروش خودرو را بر اساس نوبت‌دهی انجام شده، اعلام کند؛ بنابراین خودروسازان به‌مرور‌زمان و صرفاً بر مبنای لیست اولویت‌بندی مذکور برای هر محصول، نسبت به فراخوان و قطعی نمودن ثبت‌نام و انعقاد قرارداد فروش بر مبنای قیمت روز خودرو، اقدام خواهند کرد.

تبصره 1: قطعی نمودن ثبت‌نام توسط خودروسازان در این طرح براساس لیست نوبت‌دهی شده بر مبنای قیمت روز منطبق بر دستورالعمل شورای رقابت است.

تبصره2: در صورتی که در طول فراخوان مشتری در زمان تحویل و یا انجام ثبت‌نام قطعی مشخص گردد که مشتری از خودروسازان داخلی خودرو خریداری نموده‌اند ثبت‌نام در این طرح کن لم‌یکن تلقی می‌شود.

 

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support