حداکثر سرعت مجاز در آزادراه‌ها کاهش یافت

اخبار خودرو

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

1 سال پیش 24353 بازدید
حداکثر سرعت مجاز در آزادراه‌ها کاهش یافت

با تصمیم کمیسیون راه‌ها، مقرر شد تا در بازه زمانی 24 اسفند 1401 تا 15 فروردین‌ماه 1402 حداکثر سرعت مجاز برای وسایل نقلیه و خودروها در آزادراه‌ها و بزرگراه‌های سراسر کشور 10 کیلومتر بر ساعت کاهش پیدا کند.

به گزارش کارکیتا، در یکصد و بیست و هفتمین نشست کمیسیون ایمنی راه‌های کشور، گزارش آماری از تصادفات و کشته شدگان تصادفات در 10 ماه نخست 1401 ارایه و با توجه به رشد حدود 14 درصد کشته شدگان تصادفات در این دوره زمانی، بر تحلیل دقیق با هدف ریشه یابی چرایی افزایش تصادفات تأکید شد.

شهریار افندی زاده بر تشکیل منظم کمیسیون‌های ایمنی استانها با ریاست استانداران تأکید و بیان کرد: با توجه به در پیش بودن پایان سال 1401 و آغاز سفرهای نوروزی سال 1402، تشکیل ستاد نوروزی برای هرچه ایمن بودن سفر‌ها و تلاش همگانی برای کاهش و مدیریت هرچه بهتر ترددها در این ایام تأکید کرد.

دبیر کمیسیون ایمنی راه‌ها عنوان کرد: اطلاع‌رسانی مناسب صدا و سیما برای کاهش سرعت و افزایش ایمنی سفرها می‌تواند یکی از عوامل تأثیرگذار مهم در کاهش تصادفات خودروها و به تبع آن کاهش کشته‌شدگان ناشی از این تصادفات باشد.

وی همچنین ادامه داد: با توجه به زمان اندک باقیمانده تا آغاز سفرهای نوروزی همه مدیران کل راه‌ و شهرسازی استانها به عنوان رؤسای شورای هماهنگی راه و شهرسازی استانها و سایر مدیران کل که اعضای این شورا می‌باشند؛ باید از این ظرفیت بهره برده و در هماهنگی منظم و مستمر با صدا و سیما از ظرفیتهای این سازمان برای ارائه راهکارهای افزایش ایمنی و کاهش سرعت رانندگان در سفرهای نوروزی استفاده کنند.

افندی زاده یادآور شد: بنا به تأکید وزیر راه و شهرسازی، مقرر شد توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، 8000 کیلومتر طول از محورهای مواصلاتی مهم کشور و 200 نقطه پرتصادف در سطح کشور تا قبل از شروع طرح نوروزی ایمن سازی، آشکارسازی و اصلاح هندسی شود که این موضوع مهم از محل اعتبارات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و با همکاری همه استانها در حال انجام است.

 در ادامه این نشست از ساملانه ارجاع کار طراحی و نظارت بر راه‌های اختصاصی واقع در حریم راه‌های اصلی نیز که با همت و همکاری مشترک سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و سازمان‌ نظام مهندسی تهیه و راه‌اندازی شده است، رونمایی شد. این سامانه برای سیستماتیک کردن فرآیند طراحی و نظارت دسترسی‌های اختصاصی برون شهری ایجاد شده است.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی در پایان برتوجه به موضوع مهم افزایش جانباختگان تصادفات، اشاره و بر حضور فعال مدیران کل وزارت راه و شهرسازی در نشست‌های کمیسیون ایمنی استانها، تشکیل مستمر نشست‌های کارشناسی دبیرخانه کمیسیون ایمنی راه‌ها، تولید محتوای آموزشی مرتبط با ایمنی ترافیک و پخش در صدا و سیما و لزوم برنامه‌ریزی سفرهای نوروزی سال جاری و تلاش و همکاری کلیه سازمان‌ها و ارگان‌های مسئول و مؤثر در کاهش تصادفات رانندگی تأکید کرد.

یکصد و بیست و هفتمین نشست کمیسیون ایمنی راه‌های کشور با حضور شهریار افندی‌زاده معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی و دبیر کمیسیون راه‌های کشور و مشارکت اعضا برگزار شد.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support