اعلام جدید قیمت کارخانه‌ای خودروها بعد از تعطیلات نوروز + جزئیات

اخبار خودرو

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

1 سال پیش 21437 بازدید
اعلام جدید قیمت کارخانه‌ای خودروها بعد از تعطیلات نوروز + جزئیات

مدیر روابط عمومی شورای رقابت گفت: در مورد قیمت خودرو بر اساس فرمول‌ها و داده‌های جمع آوری شده به جمع بندی‌هایی رسیده‌ایم و بعد از تعطیلات نوروز نقشه راه نهایی را شورای رقابت ارائه می‌دهد و بر اساس آن به دستگاهی که موظف به اعلام قیمت خودرو است ابلاغ می‌شود تا دستگاه مربوطه قیمت جدید خودرو را اعلام کند.

به گزارش کارکیتا، سپهر دادجوی توکلی با اشاره به اینکه وظیفه شورای رقابت نه سیاست‌گذاری صنعتی مثل خودروست نه قیمت گذاری بلکه صرفا در جهت رفع انحصار و رقابتی کردن بازار ورود کرده است، گفت: در فروردین‌ ماه امیدوار هستیم که شاهد ابلاغ جزییات دستورالعمل به نهادهای متولی ابلاغ قیمت خودرو باشیم.

بر اساس قانون شورای رقابت حق قیمت گذاری ندارد

مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت افزود: در قانون تکلیف شده که شورای رقابت حق قیمت گذاری ندارد و افزایش قیمت در کار گروه شورای رقابت اتفاق می‌افتد که از سازمان حمایت نیز در این کارگروه عضو داریم.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به داده‌های موجود و کارهای کارشناسی محدوده افزایش قیمت خودرو چقدر خواهد بود، آیا رقم اعلامی از سوی معاون وزیر صمت نزدیک به واقعیت است؟ گفت: همه اینها در یک کارگروهی به نام کار‌گروه شورای رقابت اتفاق می‌افتد که آقای منطقی به عنوان معاون وزیر صمت در آن کار‌گروه عضو است از سازمان حمایت نیز در این کار‌گروه عضو داریم اما تایید افزایش قیمت خودرو قبل از تعطیلات نوروز باعث التهاب بازار می‌شود.

این مقام مسئول در شورای رقابت اظهار داشت: اما همانطور که اعلام کردم به محض تشکیل جلسه نهایی و پایان یافتن جلسات در خصوص ان موضوع قیمت نهایی خودرو توسط دستگاه مربوطه اعلام خواهد شد.

دادجوی توکلی بیان داشت: اما همانطور که اعلام کردم به محض تشکیل جلسه نهایی و پایان یافتن جلسات در خصوص این موضوع قیمت نهایی خودرو توسط دستگاه مربوطه اعلام خواهد شد.

میانگین افزایش قیمت خودرو بین 30 تا 70 درصد

مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت با اشاره به اینکه برای سال آینده قیمت کارخانه‌ای برخی از خودروهای داخلی افزایش می‌یابد، اما ممکن است در مورد برخی از خودروها این افزایش قیمت کمتر و در برخی دیگر این افزایش قیمت بیشتر باشد، تصریح کرد: درج موضوع افزایش قیمت 30 تا 70 درصدی قیمت خودرو نزدیک به واقعیت است، اما واقعی نیست، در واقع بر اساس جلساتی که تشکیل شده این نتیجه حاصل شده که خودروها 30 تا 70 درصد افزایش قیمت داشته باشند، ولی در بعضی خودروها این عدد می‌تواند کمتر از 30 درصد و در برخی از خودروها نیز می‌تواند بیشتر از 70 درصد باشد لذا در واقع میانگین افزایش قیمت می‌تواند درست باشد اما دقیق نیست؛ به طور کلی کارها انجام شده و به زودی قیمت‌های نهایی و جدید خودرو اعلام می‌شود. اما از آنجا که فعلا قیمت نهایی نشده است؛ مردم از هرگونه اقدامی خودداری کنند تا در نهایت قیمت جدید خودرو توسط سازمان مربوطه اعلام شود.

دادجوی توکلی افزود: امیدواریم به زودی با تنظیم بازار خودرو شاهد رفع انحصار باشیم به نحوی که دیگر نیازی به دخالت تعیین دستورالعمل برای قیمت خودرو نباشیم و شورای رقابت بر پرونده‌های مهمتر و بنیادی‌تری که در دست بررسی دارد، تمرکز کند.

دادجوی توکلی در ادامه افزود: هیچ عددی را شورای رقابت درباره افزایش قیمت خودرو تأیید نمی‌کند در حقیقت باید همه فرمول‌ها و داده‌ها بررسی شود و با در نظر گرفتن بقیه جوانب افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها اعلام شود؛ شورای رقابت این انتظار را دارد که با کمک به واقعی کردن قیمت فروش محصولات خودرویی از درب کارخانه، به افزایش تولید این محصول و رفع بهانه زیان‌دهی کمک کند تا شاهد افزایش عرضه باشیم.

وی با اعلام اینکه افزایش قیمت خودرو در دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری مستتر است، افزود: بر اساس فرمول کاست پلاس، کارخانه هزینه تمام شده را به علاوه یک درصد سود عادله اعلام می‌کند و با افزایش عرضه کالا منجر به تعادل بازار و رفع دلالی می‌شود و در نتیجه قیمت‌های کاذب از میان رفته و به صورت کلی قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند.

دادجوی توکلی در پایان با بیان اینکه صنعت خودرو به اندازه‌ای مهم و بزرگ است که عوامل متنوعی در قیمت‌ آن مؤثرند از عوامل سیاسی گرفته تا فرهنگی و اقتصادی، افزود: شورای رقابت با صدور دستورالعملی سیال و دیالوگ محور سعی داشته در چهار‌چوبی که قانون برای او تعیین کرده است، به منافع مصرف کننده و تولیدکننده توجه داشته و بازار را به سوی فضایی رقابتی که نقش بازیگران آن شفاف باشد، هدایت کند.

به گفته منطقی با ورود مجدد شورای به بحث قیمت گذاری خودرو، شورای رقابت در این زمینه مبنای کار را سازمان حمایت قرار می‌دهد و قیمت‌های پیشنهادی سازمان حمایت را که بر مبنای صورت‌های مالی شرکتها است دریافت و مصوب می‌کند.

 

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support