زمان ثبت نام خودروهای داخلی تمدید شد | جزئیات ثبت نام

اخبار خودرو

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

1 سال پیش 25487 بازدید
زمان ثبت نام خودروهای داخلی تمدید شد | جزئیات ثبت نام

سخنگوی وزارت صمت، از تمدید زمان ثبت‌نام در سامانه خرید خودروهای داخلی تا 29 اسفند ماه تمدید شد.

به گزارش کارکیتا، امید قالیباف در نشستی خبری با اشاره به اینکه در 24 ساعت گذشته 5 میلیون نفر در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو حضور پیدا کرده‌اند گفت: تاکنون نیز 360 هزار نفر توانسته‌اند ثبت‌نام کامل خود را انجام دهند.

سخنگوی وزارت صمت افزود: در این طرح 51 مدل خودرو به 900 هزار نفر تعلق خواهد گرفت، اما در پایان بهار آینده برای خودروهایی که تقاضای آنها متعادل و کم است یکبار دیگر از طریق طرح یکپارچه خودرو ثبت‌نام به عمل خواهیم آورد. بر این اساس افرادی که نتوانستند در این طرح ثبت‌نام کنند در پایان خردادماه سال آینده می‌توانند یک بار دیگر شانس خود را برای ثبت‌نام برخی از خودروها امتحان کنند.

وی همچنین در ادامه در مورد مشکلات سامانه افزود: از کسانی که مراجعه کردند و نتوانستند ثبت‌نام خود را انجام دهند، عذرخواهی می‌کنم. قول می‌دهم تا نفر آخری که حساب وکالتی 100 میلیون تومانی دارد زمان برای ثبت‌نام باشد.

قالیباف افزود: زمان ثبت‌نام در سامانه برای خرید خودروهای داخلی حداقل یک روز، یعنی تا 29 اسفندماه تمدید شد.

وی با اشاره به اینکه 74 هزار حمله به سامانه یکپارچه تخصیص خودرو از ابتدای فعالیت آن تاکنون صورت گرفته است، گفت: فقط در 24 ساعت گذشته 55 هزار حمله به این سامانه انجام شده است که برخی از آنها بسیار جدی بوده است و موجب کندی سامانه شده است.

سخنگوی وزارت صمت در ادامه با اشاره به قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت گفت: شورای رقابت در فروردی 1402 قیمت جدید خودروها را اعلام خواهد کرد و قیمت خودروها در طرح عرضه یکپارچه نیز بر همین اساس تغییر خواهد کرد.

وی اضافه کرد: البته درصدهایی نیز برای افزایش قیمت خودرو عنوان شده است که اعلام دقیق آن در حیطه شورای رقابت است. البته از ابتدای امسال تا امروز یک میلیون و 350 هزار دستگاه خودروی سواری در کشور تولید شده است.

وی گفت: تعهدات خودروسازان برای سال آینده 400 هزار دستگاه خودرو است و با توجه به ثبت‌نام 900 هزار نفر در طرح یکپارچه تخصیص خودرو، در مجموع یک میلیون و 300 هزار دستگاه تعهد ایجاد شده است.

مشاور وزیر صمت اضافه کرد: صنعت خودروسازی برای سال آینده به راحتی برای دستیابی به تیراژ یک میلیون و 600 هزار دستگاه آماده شده است و بر این اساس تحویل خودروهای یاد شده در سال 1403 منتفی است و تولید داخل توان تامین نیازها را خواهد داشت.

وی افزود: تحویل خودرو در سال جاری نسبت به سال گذشته 36 درصد رشد داشته، خودروی کف پارکینگ به صفر رسیده و قرعه‌کشی خودرو نیز حذف شده است.

قالیباف در ادامه با اشاره بر رشد تولید خودرو در سال جاری نسبت به سال گذشته در خصوص واردات خودروهای دست دوم گفت: اگر این موضوع در قانون تکلیف و به وزارت صمت ابلاغ شود، ساز و کار آن را وزارتخانه فراهم خواهد کرد. مشاور وزیر صمت در عین حال خاطر نشان کرد: فارغ از بودجه سال 1402، در بهمن ماه گذشته موضوع واردات خودرو از مناطق آزاد از سوی این وزارتخانه عملیاتی شد.

وی در رابطه با واگذاری سهام‌های تودلی دو خودروساز بزرگ کشور نیز افزود: در این زمینه آنچه که از سوی وزارت صمت باید انجام می‌شده به انجام رسیده است و باقی کار در سازمان خصوصی سازی باید پیگیری شود.

قالیباف با اشاره به افزایش 20 درصدی قیمت تایر سواری خاطرنشان کرد: اکنون تولیدکنندگان با همه قوا در حال تولید هستند، این در حالی است که در ماه‌های اخیر قیمت‌های کف بازار بیش از سه برابر قیمت‌های مصوب بوده است. 

قیمت یک جفت تایر پراید به 2 میلیون و 600 هزار تومان رسید

وی در ادامه گفت: بر این اساس وزارت صمت بستری فراهم و سامانه‌ای ایجاد کرد که در آن سامانه برخی پلتفرم‌ها در کنار فروشندگان خرید به عرضه لاستیک پرداخته‌اند و شاهد کاهش تدریجی قیمت‌ها و در این فضا هستسم، به‌طوری که قیمت یک جفت پراید که در بازار تا سه میلیون 300 هزار تومان هم عنوان می‌شود در این سامانه به 2 میلیون و 600 هزار تومان کاهش داشته باشد.

سخنگوی وزارت صمت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال تا پایان بهمن‌ماه 48.8 میلیارد دلار تجارت خارجی اتفاق افتاد که انتظار می‌رود تا پایان سال به 53 میلیارد دلار برسد.

وی ادامه داد: همچنین مجموع تجارت ما در این مدت به 102.2 میلیارد دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 13.8 درصد رشد داشته است.

قالیباف بیان کرد: در 11 ماهه امسال یک هزار و 100 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به بخش صنعت و معدن تخصصیص یافته شده که معادل 36 درصد کل تسهیلات بانکی است.

وی افزود: 60 هزار میلیارد تومان از این مبلغ از طریق تامین مالی زنجیره‌های انجام شده است.

مشاور وزیر صمت همچنین از سه برابر شدن وصول حقوق دولتی معادن در 11 ماهه امسال در مقایسه با پارسال خبر داد که بیشتر از طریق فرایندهای هوشمند بوده است.

 

 

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support