آموزش نصب دسته دنده دوچرخه

دوچرخه ها

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

7 ماه پیش 62917 بازدید
آموزش نصب دسته دنده دوچرخه

آموزش تعویض دسته دنده دوچرخه

تعویض دنده در دوچرخه مختص دوچرخه‌های دنده‌ای است. دنده‌هایی که در این نوع دوچرخه‌ها تعبیه شده‌اند باعث می‌شوند تا شما به راحتی شتاب بگیرید و با سرعت بالا دوچرخه سواری کنید. همچنین می‌توانید در مسیرهای سربالایی و سرپایینی با تنظیم دنده دوچرخه به راحتی سرعتتان را کنترل کنید. بدین ترتیب امنیت‌تان در دوچرخه سواری برقرار شود. برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید نیاز است تا با نحوه صحیح تعویض دنده در دوچرخه آشنایی داشته باشید.

در صوتی که دنده را به صورت اصولی و در زمان مناسب تعویض کنید بازدهی قابل انتظاری را به همراه رکاب زدن تجربه می‌کنید. برای تعویض دنده اصولی در دوچرخه در ابتدا باید ببینید که سیستم تعویض دسته دنده دوچرخه‌تان به چه صورت است. بنابراین بهتر است قبل از هر آموزشی در این زمینه ابتدا با سیستم های تعویض دنده دوچرخه‌های مختلف آشنا شویم.

انواع دسته دنده دوچرخه

تعویض دسته ترمز دوچرخه به شما کمک می‌کند تا سرعتتان را به خوبی تنظیم کنید و کنترل بهتری بر دوچرخه سواری داشته باشید. دوچرخه‌ها با سیستم‌های تعویض دنده مختلفی روانه بازار شده‌اند که با توجه به این سیستم تعویض دنده نیز در آنها متفاوت خواهد بود. در اینجا به بررسی این موضوع که کدام دنده دوچرخه بهتر است می‌پردازیم.

 • تعویض دنده با شست

تعویض دنده در دوچرخه‌های کوهستانی معمولا با انگشت شست انجام می‌شود. این دوچرخه‌ها اهرم بزرگتری دارند و زمانی که شما انگشت شستتان را به سمت پایین فشار می‌دهید، می‌توانید تعویض دنده را انجام دهید. این کار به سادگی انجام می‌شود و شما در حین تعویض دنده کاملا مسلط عمل می‌کنید.

 • تعویض دنده چرخشی

برای تعویض دنده در دوچرخه ای که از سیستم تعویض دنده چرخشی برخوردار است شما می‌توانید مانند تعویض دنده در موتورسیکلت عمل کنید. ممکن است خانم‌ها با این سبک تعویض دنده آشنایی چندانی نداشته باشند. به همین علت باید بگوییم برای تعویض دنده در این دوچرخه‌ها می‌بایست دستگیره دنده را به سمت بالا و پایین بچرخانید. بدیهی است که در مسیرهای سربالایی می‌بایست دستگیره را به سمتی بچرخانید که از خود دور کنید و در سرپایینی‌ها برعکس این کار را انجام دهید. یکی از مزایای این سیستم تعویض دنده، سهولت در استفاده و اشغال نکردن فضای روی فرمان دوچرخه است.

عملکرد دنده دوچرخه

 • تعویض دنده ترکیبی

در دوچرخه‌های هیبریدی شما با سیستم تعویض دنده ترکیبی روبرو می‌شوید. در این دوچرخه‌ها برای افزایش دنده باید از انگشت اشاره خود استفاده کنید و اهرم را بالا ببرید و برای کاهش دنده می‌بایست اهرم مخصوص انگشت شست را فشار دهید.

نکات مهم برای تعویض دنده

برای تعویض و نصب دنده دوچرخه باید به یک سری نکات بسیار مهم توجه داشته باشید تا بتوانید این کار را به سادگی انجام دهید. به موارد و نکاتی که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم توجه داشته باشید.

 • قبل از تعویض دنده به سطح زمین توجه کنید

قبل از تعویض دنده در دوچرخه حتما می‌بایست سطح زمین را بررسی کنید. زمانی که مسیر سربالایی پیش روی شماست باید قبل از بالا رفتن تعویض دنده را انجام دهید. در غیر این صورت اگر در نیمه های راه قصد تعویض دنده را داشته باشید قطعا باید فشار زیادی را به رکاب‌ها وارد کنید که این موضوع هم برای قطعات فنی دوچرخه و هم شما نتیجه خوبی را به همراه نخواهد داشت.

 • در یک زمان از یک دنده استفاده کنید

در تعویض دنده در دوچرخه باید این را به خاطر داشته باشید که در یک زمان از یک دنده استفاده کنید. همچنین تعویض دنده جلو و عقب را به صورت همزمان انجام ندهید.

 • اگر قادر به بررسی سطح زمین نیستید از دنده سبک تر استفاده کنید

در صورتی که قادر به تشخیص سربالایی یا سرپایینی بودن سطح روبرویتان نیستید بهتر است تا از دنده‌های سبک‌تر استفاده کنید.

چگونه متوجه شویم که زمان تعویض دنده در دوچرخه است؟

برای تعویض دنده در دوچرخه باید بدانید که چه زمانی برای این کار مناسب است. در صورتی که در زمان مناسب نسبت به تعویض دنده اقدام کنید نیازی نیست تا برای رکاب زدن به زانوهایتان فشار بیش از حد وارد کنید. همچنین از آسیب‌های احتمالی به قطعات دوچرخه جلوگیری می‌شود. بنابراین دقت و توجه به این موضوع بسیار مهم است و حتما سعی کنید تا متوجه زمان مناسب تعویض دنده شوید. اما چگونه؟

نحوه عملکرد دنده دوچرخه

 این کار بسیار ساده است فقط کافیست تا شما به فشاری که هنگام رکاب زدن به پاها و رکاب وارد می‌کنید توجه داشته باشید. سرعت چرخش پاهای شما در دوچرخه سواری راهنمای خوبی برای تعویض دنده در دوچرخه است. در حقیقت تفاوتی ندارد که شما در مسیر سربالایی باشید یا سرپایینی؛ آنچه که مهم است تعداد رکاب زدن های شما در دقیقه است. هر یک باری که شما رکاب می‌زنید و پاهایتان یک دور کامل می‌چرخد، یک دور محسوب می‌شود. به طور نرمال شما باشد بین 70 تا 110 دور در دقیقه رکاب بزنید. در صورتی که رکاب زدن شما از این میزان کمتر یا بیشتر باشد، زمان تعویض دنده فرا رسیده است.

تعویض دنده در دوچرخه چه مزایایی دارد؟

با توجه به عملکرد و کارایی تعویض دنده در دوچرخه آیا می‌دانید این موضوع چه مزایایی دارد؟ در حقیقت دنده‌هایی که در دوچرخه های مختلف تعبیه شده‌اند به شما کمک می‌کنند تا در شرایط مختلف سرعت های مختلفی را تجربه کنید. به عنوان مثال اگر شما بخواهید در یک مسیر سربالایی دوچرخه سواری کنید برای رکاب زدن باید فشار زیادی را به زانوهایتان وارد کنید. اما در صورتی که با یک دوچرخه دنده ای این مسیر را دوچرخه سواری کنید می‌توانید با فشار کمتر به زانوهایتان رکاب بزنید و راحت‌تر دوچرخه سواری کنید. تنظیم دنده در دوچرخه به راحتی انجام می‌شود. فقط می‌بایست به زمان مناسب و نحوه تعویض دنده توجه داشته باشید.

از جمله معروف‌ترین دوچرخه‌های دنده‌ای باید به دوچرخه کوهستانی اشاره کنیم. قطعا افرادی که با این دوچرخه‌ها مسیرهای ناهموار را طی کرده اند به خوبی می‌دانند که دوچرخه سواری چقدر شیرین تر و لذت بخش‌تر می‌شود. زیرا نیرویی که با رکاب زدن به پدال‌ها وارد می‌شود از طریق دنده‌ها به چرخ ها منتقل شده و این باعث سهولت در دوچرخه سواری می‌شود.

چگونه دسته دنده دوچرخه را تعمیر کنیم؟

تعمیر دسته دنده دوچرخه می تواند یک کار نسبتا ساده باشد، اما مهم است که مراحل زیر را دنبال کنید.

 • دسته دنده را از دوچرخه جدا کنید.
 •  هرگونه آلودگی یا کثیفی را از دسته دنده پاک کنید.
 • قطعات معیوب را تعویض کنید.
 •  دسته دنده را دوباره روی دوچرخه نصب کنید.

اگر دسته دنده شما به درستی کار نمی کند، ممکن است یکی از مشکلات زیر وجود داشته باشد:

 • سیم دنده فرسوده یا شکسته است.
 • سوئیچ دنده معیوب است.
 • دسته دنده آسیب دیده است.

برای تشخیص مشکل، ابتدا دسته دنده را بررسی کنید تا ببینید آیا سیم دنده یا سوئیچ دنده آسیب دیده است یا خیر؟ اگر سیم دنده فرسوده یا شکسته است، باید آن را تعویض کنید. اگر سوئیچ دنده معیوب است، باید آن را تعمیر کنید. اگر دسته دنده آسیب دیده است، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد.

خرید و فروش انواع دوچرخه دنده ای و معمولی

در اینجا با نحوه تعویض دنده در دوچرخه آشنا شدید و متوجه شدید که استفاده از دوچرخه‌های دنده ای چه مزایایی دارد. در صورتی که قصد خرید دوچرخه دنده‌ای حرفه ای، اصل و باکیفیت را دارید می‌توانید از طریق سامانه هوشمند کارکیتا اقدام کنید. وب سایت و اپلیکیشن کارکیتا پلتفرمی هوشمند است که شما می‌توانید در آن خرید و فروش انواع دوچرخه، ماشین سنگین، موتورسیکلت، خودروهای داخلی و خارجی و به طور کلی انواع وسایل نقلیه را انجام دهید.

در صورتی که نیاز به مشاوره و راهنمایی داشته باشید مشاورین و متخصصین کارکیتا شما را راهنمایی خواهند کرد. علاوه بر دوچرخه و سایر وسایل نقلیه شما می‌توانید انواع تجهیزات و قطعات یدکی را نیز از کارکیتا با قیمتی مناسب تهیه کنید. کارکیتا پلتفرم مطمئن و متخصصی است که شما برای خرید و فروش وسایل نقلیه به آن نیاز دارید.

Bicycle gear installation tutorial

 

 

 

نظرات گرانبهای خودتان رازیر این مقاله با ما به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support