مقایسه کوییک و تیبا | کدام خودرو بهتر است؟

مقایسه خودرو

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

6 ماه پیش 67816 بازدید
مقایسه کوییک و تیبا | کدام خودرو بهتر است؟

مقایسه تیبا و کوییک، دو محصول از یک خانواده!

مقایسه کوئیک و تیبا از جهات مختلف به شما کمک می‌کند تا انتخاب بهتر و مطمئن‌تری بین این دو محصول داشته باشید. همانطور که می‌دانید هر دو خودرو محصول شرکت خودرو‌سازی سایپا هستند. این دو خودرو در حقیقت بر روی شاسی توسعه یافته و به روز شده پراید اجرا شده‌اند و حالا دو رقیب سرسخت یکدیگر هستند. در مقایسه اولیه کوئیک و تیبا باید بگوییم که از نظر ظاهری، امکانات و ویژگی‌ها و قابلیت‌ها این دو خودرو با یکدیگر تفاوت‌های بسیار زیادی دارند.

در مقایسه کوئیک و تیبا باید بگوییم که هر دو جزو خودروهای سدان به حساب می‌آیند اما تغییرات ظاهری آنها موجب شده تا طرفداران این خودروها، دو گروه متفاوت باشند. همانطور که می‌دانید خودروی تیبا از طراحی قدیمی‌تری به نسبت خودروی کوئیک برخوردار است. بنابراین بهتر است تا از جهات مختلف ویژگی‌های این دو خودرو را مورد بررسی قرار دهیم تا با این دو محصول جدید و پرطرفدار سایپا بیشتر آشنا شویم.

مقایسه تیبا با کوییک از نظر طراحی ظاهری و بیرونی

در گام اول مقایسه کوئیک و تیبا به بررسی ویژگی‌های ظاهری و طراحی بیرونی این خودروها می‌پردازیم. با وجود اینکه همیشه ویژگی‌ها و ساختار فنی خودروها معرف قدرت و کیفیت آنها است، اما طراحی ظاهری یک فاکتور بسیار مهم و پر رنگ در انتخاب یک خودرو به حساب می‌آید. خودروی تیبا از نظر ظاهری یک طراحی به روز شده از پراید است.

اما با ورود کوئیک به دنیای خودرو، طراحی ظاهری تیبا کمی قدیمی تر به نظر می‌رسد. تیبا، این سدان کوچک شهری از نظر ابعاد و ارتفاع تقریبا با پراید برابری می‌کند. اگر بخواهیم مقایسه تیبا و کوئیک از نظر طراحی ظاهری را انجام دهیم، باید بگوییم کوئیک ظاهری زیباتر و جذاب‌تر دارد.

آپشن های رفاهی کوییک

همچنین در مقایسه کوئیک و تیبا از نظر طراحی بیرونی باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که کوئیک از نظر ابعاد و اندازه کمی بزرگتر از خودروی تیبا است. در بخش طراحی ظاهری خودروی کوئیک از دیفیوزر سپر جلو و عقب استفاده شده تا ظاهر این خودرو به کراس اوور شبیه باشد. در مقابل خودروی تیبا ظاهری ناهماهنگ دارد و تنها وجود خطوط منحنی روی درب موتور و گلگیرها تنها نقطه قابل توجه طراحی ظاهری آن است.

در مقایسه کوئیک و تیبا باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که اکثر کسانی که به ظاهر و زیبایی خودرو اهمیت می‌دهند، کوئیک را انتخاب می‌کنند. زیرا خودروی تیبا از نظر طراحی ظاهری و بیرونی دارای نقاط ضعف بسیار زیادی است.

این در حالی است که در طراحی ظاهری خودروی کوئیک جلو پنجره، سپر، چراغ ها و ریل های سقفی ظاهر این خودرو را خاص و منحصر به فرد کرده است. همچنین دستگیره‌های خودروی کوئیک طرح جدید هستند و این زیبایی ظاهری کوئیک را چند برابر کرده است. بنابراین در مقایسه تیبا و کوئیک از نظر طراحی ظاهری و بیرونی امتیاز به خودروی کوئیک تعلق می‌گیرد.

مقایسه کوییک و تیبا 2 از نظر ایمنی

مقایسه تیبا و کوییک از نظر طراحی داخل کابین خودرو

در مقایسه کوئیک و تیبا از نظر طراحی داخل کابین باید بگوییم طراحی هر دو خودرو قدیمی است و سایپا در این خصوص هیچ مانور خاصی نداده است. خودروی تیبا که قدیمی‌تر است، داشبورد کاملا ساده و بدون هیچ یک از المان‌های جدید و امروزی دارد. حالت صندلی‌ها و حتی جنس آنها نیز با خودروی پراید برابری می‌کند و تغییر خاصی در آن دیده نمی شود. همچنین باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که در طراحی داخلی تیبا هیچ امکانات خاصی به کار نرفته است.

از جهت دیگر مقایسه کوئیک و تیبا از نظر طراحی داخلی باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که حتی کوئیک نیز از طراحی خاصی برخوردار نیست. از نظر طراحی داخلی، خودروی کوئیک به ساینا شباهت زیادی دارد. البته حالا که بحث به مقایسه تیبا و کوئیک است باید بگوییم طراحی داخلی کوئیک قوی‌تر از تیبا می‌باشد. اما این بدین معنی نیست که در طراحی داخلی این خودرو سایپا دست و دلبازی زیادی به خرج داده است! داشبورد کوئیک کیفیت بالایی ندارد و صندلی‌های این خودرو کاملا معمولی و با تنظیم چندگانه دستی هستند.

در خودروی کوئیک قسمت‌هایی از دستگیره‌ها، اطراف کنترلرهای فرمان خودرو و همچنین کنسول مرکزی با رنگ قرمز طراحی شده‌اند. شاید در نگاه اول این شیوه طراحی جذاب به نظر برسد اما اگر بیشتر به آن توجه داشته باشید متوجه می‌شوید که طراحی چندان خاصی هم ندارد. در حالت کلی اگر بخواهیم به مقایسه کوئیک و تیبا از نظر طراحی داخل کابین امتیاز بدهیم، باید بگوییم کوئیک طراحی زیباتری دارد. اما در کل هر دو خودرو (کوئیک و تیبا) طراحی داخلی جذاب و منحصر به فردی ندارند.

مقایسه کوئیک و تیبا از نظر امکانات رفاهی داخل کابین

در مقایسه کوئیک و تیبا به بخش بسیار جذابی می‌رسیم؛ مقایسه این دو خودرو از نظر امکانات رفاهی داخل کابین. در ابتدا باید بگوییم که از نظر ظرفیت تیبا جادارتر از کوئیک است. ظرفیت تیبا 367.5 لیتر و ظرفیت کوئیک 225.6 لیتر در قسمت عقب اعلام شده است. قلبیرک فرمان کوئیک در مقایسه با قلبیرک فرمان تیبا کمی اسپرت تر به و به روزتر شده است.

به همین علت حس بهتری را به راننده منتقل می‌کند. شرکت خودرو سازی سایپا خودروی تیبا را از لحاظ آپشن‌های داخلی به دو تیپ معمولی و آپشنال تقسیم‌بندی کرده است. قطعا در تیپ آپشنال این خودرو امکانات رفاهی بیشتری وجود دارد.. اما تیپ معمولی از امکانات رفاهی خاصی برخوردار نیست.

مقایسه کوئیک و تیبا 2

در مقایسه کوییک با تیبا از نظر امکانات رفاهی داخل کابین باید به این مورد هم اشاره کنیم که کوئیک در دو تیپ دستی و اتوماتیک به بازار عرضه شده است. اما کوئیک دستی با تیبای معمولی از نظر امکانات رفاهی داخل کابین تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. امکانات رفاهی تیبا معمولی شامل ایربگ برای راننده و سرنشین جلو، سیستم تهویه هوای مطبوع اتوماتیک، آینه‌های جانبی تاشو با قابلیت تنظیم از داخل خودرو و شیشه بالابر برقی برای جلو و عقب می‌باشد.

تجهیزات

کوییک

تیبا

چراغ

چراغ جلو هالوژن، چراغ مه‌شکن عقب و جلو، قابلیت تنظیم ارتفاع چراغ‌های جلو، سیستم روشنایی در روز و چراغ بدرقه (در مدل اتومات)

چراغ جلو با تنظیم زاویه نور، مه‌شکن جلو و عقب، چراغ جلو هالوژن

سیستم‌های مولتی مدیا

4 اسپیکر و قابلیت پشتیبانی CD و USB

اسپیکر جلو و عقب و قابلیت پشتیبانی CD و USB و MP3

صفحه نمایش

نمایشگر لمسی 7 اینچی

-

رینگ‌ها

رینگ 14 اینچی آلومینیومی

رینگ 13 اینچی آلومینیومی

آینه

آینه جانبی با تنظیم برقی

آینه‌های جانبی تاشو با قابلیت تنظیم از داخل

تهویه مطبوع

تهویه مطبوع نیمه اتوماتیک

سیستم تهویه مطبوع دستی

صندلی

تنظیم 6 حالته دستی صندلی راننده و 4 حالته دستی سرنشین جلو (تنظیم برقی سفارشی)- صندلی عقب تاشو

تنظیم 6 حالته دستی صندلی راننده و 4 حالته دستی سرنشین جلو

سیستم‌های هشدار دهنده

سیستم هشدار نبستن کمربند راننده- سنسور پارک دنده عقب- سنسور فشار باد تایر و هشدار سرقت با بوق خودرو (در مدل دنده اتومات)

-

شیشه

شیشه بالابر برقی جلو و عقب

شیشه بالابر برقی جلو

سایر امکانات

دکمه‌های کنترلی روی فرمان، نویگیشن، دوربین عقب (نمونه اتومات)، باز شدن خودکار درب‌ها در هنگام تصادف، نمایش دمای محیط بیرون، بازکردن قفل درب صندوق عقب با ریموت کنترل، کروز کنترل و سیستم ورود به خودرو بدون سوییچ (در مدل اتومات)

چراغ هشدار دهنده عیب‌یاب موتور، صندلی راننده با قابلیت تنظیم ارتفاع، سنسور پارک خودرو در نمونه آپشنال

همچنین سیستم ترمز این خودرو ABS است و از سیستم ضد سرت نیز برخوردار است. در تیپ آپشنال این خودرو باید علاوه بر این موارد به مولتی مدیا و سنسور دنده عقب نیز اشاره کنیم. همچنین تیپ آپشنال این خودرو از سیستم هشدار دهنده دنده عقب و سنسور پارک خودرو نیز برخوردار می‌باشد.

حالا که صحبت از مقایسه کوئیک و تیبا است، باید به امکانات رفاهی کوئیک نیز نگاهی بیندازیم. این خودرو از سیستم پیشرفته ترمز ABS+EBD برخوردار است. همچنین مانند خودروی تیبا دو ایربگه است. این خودرو بر مبنای محافظت از عابر پیاده طراحی شده است و از سنسور دنده عقب و پارک نیز برخوردار می‌باشد.

سیستم ضد سرقت، چراغ های مه شکن جلو و عقب، شیشه‌های بالابر برقی جلو و عقب، آینه‌های جانبی برقی، سیستم تهیه هوای مطبوع نیمه اتوماتیک و برف پاک‌کن شیشه عقب از دیگر امکانات رفاهی این خودرو به حساب می‌آیند.

تیبا بهتر است یا کوییک

بررسی ویژگی های فنی و موتوری کوئیک و تیبا

در بحث مقایسه کوئیک و تیبا به بخش اصلی یعنی مقایسه این دو خودرو از نظر فنی و موتوری می‌رسیم. در حالت کلی خوب است تا بدانید خودروسازان داخلی تغییرات چشمگیری در نسخه‌های جدید خودروها به وجود نمی‌آورند و فقط جزئیاتی را به خودروها اضافه یا از آن کم می‌کنند. در خودروی تیبا حداکثر توان خروجی 87 اسب بخار است.

مدل خودرو

کوییک

تیبا

پیشرانه

4 سیلندر خطی/ M15 دریچه گاز برقی

4 سیلندر خطی

حجم موتور

1503 سی‌سی

1503 سی‌سی

حداکثر قدرت

128 نیوتن‌متر در 4000 دور بر دقیقه

128 نیوتن‌متر در 4000 دور بر دقیقه

حداکثر گشتاور

87 اسب بخار در 5300 دور بر دقیقه

87 اسب بخار در 5300 دور بر دقیقه

گیربکس

گیربکس پنج سرعته دستی/ CVT اتوماتیک

5 سرعته دستی

مصرف سوخت

7.14 لیتر در هر صد کیلومتر (دنده دستی)/ 7.67 لیتر در هر صد کیلومتر(اتوماتیک)

6.53 لیتر در هر صد کیلومتر

شتاب صفر تاصد

13.6 ثانیه

13 ثانیه

حداکثر سرعت

160 کیلومتر بر ساعت

170 کیلومتر بر ساعت

همچنین حجم آن 1500 سی سی می‌باشد. گیربکس این خودرو 5 سرعته و دستی است. گشتاور تولیدی توسط این خودرو 128 نیوتن متر برآورد شده است. از نظر شتاب این خودرو 13 ثانیه اعلام شده است. همچنین حداکثر سرعت این خودرو 170 کیلومتر بر ساعت می‌باشد.

در مقایسه کوئیک و تیبا باید به این موضوع اشاره کنیم که از نظر ویژگی‌های فنی خودروی کوئیک قوی‌تر از تیبا است. البته این دو خودرو تفاوت چشمگیر و چندان زیادی با یکدیگر ندارند. به عنوان مثال خودروی کوئیک مانند تیبا قدرت موتور 87 اسب بخار دارد. همچنین از گشتاور 128 نیوتن متر بر ساعت برخوردار است.

گیربکس این خودرو دستی و 5 سرعته است. البته خودروی کوئیک دنده اتومات نیز در بازار موجود است که تیپ دیری از این خودرو می‌باشد. شتاب این خودرو مانند تیبا 13 ثانیه است و حداکثر سرعت آن 160 کیلومتر بر ساعت می‌باشد.

تیبا بهتر است یا کوییک؟

حالا که مقایسه کوئیک و تیبا انجام شد، شاید بپرسید کوییک بهتر است یا تیبا؟ همانطور که متوجه شدید این دو خودرو با یکدیگر اختلاف چندانی ندارند و فقط جزئیات کوچکی در آنها تغییر کرده است. با این حساب باید بگوییم از لحاظ قدرت موتور و سواری خودروی تیبا کمی بهتر به نظر می‌رسد. اما کسانی که به زیبایی ظاهری خودرو اهمیت زیادی می‌دهند، می‌توانند کوئیک را انتخاب کنند.

البته باید این را در نظر داشته باشید که به نسبت بودجه‌ای که برای این دو خودرو پرداخت می‌کنید، کیفیت آنها قابل قبول است. هر چند فرق تیبا با کوییک از نظر قیمتی و ساختاری تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. اما در تیپ‌های پیشرفته‌تر شما می‌توانید ضمن پرداخت هزینه بیشتر، از امکانات و قابلیت‌های بالاتری نیز برخوردار شوید.

در صورتی که امکان خرید خودروی صفر کیلومتر را ندارید، می‌توانید خودروی دست دوم کوییک را خریداری کنید. چرا که در این صورت هم از نظر ظاهری خودرویی با پرستیژ بالاتر و بهتر را خریداری کردید و هم از نظر هزینه‌ای برای شما بهتر است. اما در صورتی که می‌خواهید خودروی صفر کیلومتر با قیمت مناسب‌تر خریداری کنید، برایتان بهتر است که تیبا را انتخاب کنید.

خرید و فروش انواع خودرو و وسایل نقلیه در کارکیتا

با توجه به مقایسه کوئیک و تیبا که در این بخش انجام دادیم قطعا حالا دیگر می‌توانید خودروی دلخواهتان را انتخاب کنید. در صورتی که قصد خرید و فروش تیبا صندوقدار در تیپ‌های مختلف و یا کوئیک دستی یا اتومات را دارید، می‌توانید از بهترین و معتبرترین مرجع خرید و فروش خودرو و وسایل نقلیه یعنی کارکیتا اقدام کنید.

در کارکیتا شما می‌توانید خودروی دلخواهتان را با اطمینان خاطر خریداری کنید. حتی اگر قصد خرید خودروی دست دوم و کارکرده را داشته باشید می‌توانید از کارشناسان کارکیتا کمک بگیرید. کارشناسی خودرو توسط بهترین و باتجربه‌ترین کارشناسان به صورت حضوری و آنلاین انجام می‌شود. با این حساب شما می‌توانید خودروی کارکرده را با اطمینان بالا از سلامت بدنه و موتور از کارکیتا خریداری کنید.

با توجه به مقایسه کوئیک و تیبا شما می‌توانید طبق بودجه و سلیقه‌ای که دارید از طریق کارکیتا برای خرید این خودروها اقدام کنید و تجربه رانندگی با یکی از این سدان سایپا را داشته باشید. کارکیتا در زمینه خرید و فروش خودرو انواع خدمات را به مشتریان گرامی ارائه می دهد. همچنین شما می‌توانید علاوه بر خودرو انواع وسایل نقلیه و حتی دوچرخه را از این مرجع بزرگ و معتبر خریداری کنید. آن هم به صورت تضمینی و با عالی ترین قیمت.

 

 

 

 

نظرات خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support