مقایسه شاهین با سورن پلاس | کدام برتر است؟؟؟

مقایسه خودرو

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

6 ماه پیش 232203 بازدید
مقایسه شاهین با سورن پلاس | کدام برتر است؟؟؟

در این مقایسه باکارکیتا همراه باشید؟


مقایسه سورن پلاس با شاهین از لحاظ تجربه رانندگی

مقایسه سورن پلاس و شاهین به شما کمک می‌‌کند تا بتوانید طبق معیارها و ملاک‌هایی که برای خرید وفروش سمند سورن دارید، انتخاب کنید. اما بهتر است تا ببینیم از لحاظ تجربه رانندگی این دو خودرو چگونه هستند؟ چرا که لذت رانندگی یک تجربه شیرین است که قطعا هر راننده‌ای به آن اهمیت می‌دهد.

همانطور که می‌دانید سورن پلاس در مقایسه با شاهین قدیمی‌تر است. این محصول ایران خودرو تقریبا ورژن تغییر یافته خودروی ملی یعنی سمند است. خوب است تا بدانید رانندگی با سورن پلاس این خودروی به ظاهر قدیمی‌تر از نظر شتاب چابک‌تر و سریعتر از شاهین است.

مقایسه سورن با شاهین

داخل سورن پلاس سر و صدای اضافه وجود ندارد. در نتیجه این موضوع باعث شده تا لذت رانندگی با سورن پلاس بیشتر شود. البته در تولید خودروی شاهین این مورد هم لحاظ شده است. زیرا شاهین‌های مدل 1401 تغییر یافته‌اند و سر و صدای بسیار ناچیزی در اتاق خودرو شنیده می‌شود. یکی دیگر از مواردی که به تجربه رانندگی با سورن پلاس و شاهین مربوط می‌شود، سیستم ترمز این دو خودرو است.

اگر بخواهیم در مورد تفاوت سورن پلاس با شاهین بررسی کوچکی داشته باشیم باید بگوییم شاهین در این مورد قوی‌تر عمل کرده است. زمانی که شما با سرعت بالا در حال رانندگی با شاهین هستید و با پیچ جاده روبرو می‌شوید، بهتر و مسلط‌تر می‌توانید از پیچ عبور کنید. بنابراین شاهین خودرویی است که می‌توانید در جاده‌های کوهستانی و شیبدار به آن اعتماد کنید.

از نظر طراحی ظاهری سمند سورن بهتره یا شاهین؟

بخش مهمی از مقایسه سورن پلاس و شاهین به طراحی ظاهری این دو خودرو برمی‌گردد. همانطور که می‌دانید زیبایی و ظاهر خودرو نقش بسیار مهمی در انتخاب آن دارد. در خصوص سبک طراحی این دو خودرو باید بگوییم سورن پلاس کمی قدیمی‌تر است. زیرا طراحی و تولید این دو خودرو با فاصله زمانی نسبتا زیادی انجام شده است.

بنابراین از دید مشتریان، شاهین طراحی زیباتر و منحصر به فردتری دارد. در قسمت بدنه خودروی شاهین می‌بینیم که انحناهای بسیار ظریف و زیبایی وجود دارد. این موضوع باعث شده تا شاهین از نظر طراحی جذاب تر از سورن پلاس به نظر بیاید.

مقایسه سورن پلاس با شاهین از نظر طراحی و گرافیک چراغ های جلویی به جایی می‌رسد که باید بگوییم شاهین در این مورد برتر است. همانطور که می دانید طراحی چراغ های جلو و نمای عقب سورن پلاس تاثیر چشمگیری در زیبایی ظاهری خودرو دارد. با این وجود می‌بینیم که سورن پلاس ظرافت لازم در طراحی چراغ ها را به خرج نداده است.

اما بخش مهمی از معیارهای مقایسه شاهین با سمند سورن پلاس از نظر طراحی به کابین داخلی خودرو برمی گردد. برخلاف اینکه سایپا در طراحی بدنه شاهین ظرافت زیادی به خرج داده است، در طراحی کابین داخلی خودرو این چنین عمل نکرده است.

شاهین بهتره یا سورن پلاس

طراحی داشبورد و کابین سورن پلاس بسیار جذاب‌تر و زیباتر از شاهین است. زیرا به نظر می‌رسد در طراحی داخلی سورن پلاس از متریال‌های مرغوب‌تری استفاده شده است. البته اگر بخواهیم از نظر طراحی داخلی سورن پلاس یا شاهین را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم شاهین از سبک جدیدتری برخوردار است. با این حال بسیاری از مشتریان امتیاز طراحی داخلی را به سورن پلاس داده‌اند.

تفاوت شاهین و سورن پلاس از نظر ویژگی های فنی و موتوری

اصلی ترین بخش مقایسه سمند سورن با شاهین به ویژگی‌های فنی و موتوری برمی‌گردد. همانطور که می‌دانید این ویژگی‌های فنی یک خودرو هستند که شیرینی  لذت و تجربه رانندگی با سورن پلاس را برای ما رقم می‌زنند. قطعا خودرویی که از نظر فنی قوی‌تر است، جذابیت و محبوبیت بالایی دارد. پس بهتر است بدون اتلاف وقت ویژگی‌های فنی و موتوری شاهین و سورن پلاس را مقایسه کنیم.

  • ویژگی های فنی و موتوری سورن پلاس

قبل از مقایسه سورن پلاس و شاهین از نظر ویژگی‌های فنی و موتوری باید نگاهی به مشخصات فنی هر یک از این خودروها بپردازیم. در ابتدا لازم است تا بدانید که سورن پلاس از نظر ویژگی‌های فنی و موتوری در دو تیپ مختلف به بازار عرضه شده است؛ تیپ پایه و تیپ لوکس. در تیپ لوکس تغییراتی از نظر ظاهری و مشخصات فنی در این خودرو اعمال شده است.

مدل خودرو

سورن پلاس

شاهین

پیشرانه

چهار سیلندر تنفس طبیعی-16سوپاپ

چهار سیلندر توربو-8سوپاپ

حجم موتور

1.7 لیتر

1.5 لیتر

حداکثر قدرت

113 اسب بخار

110 اسب بخار

حداکثر گشتاور

153 نیوتن متر

178 نیوتن متر

گیربکس

پنج سرعته دستی

پنج سرعته دستی

مصرف سوخت (ترکیبی)

7.36 لیتر

7.2 لیتر

شتاب صفر تاصد

12 ثانیه

13.5 ثانیه

حداکثر سرعت

189 کیلومتر بر ساعت

190 کیلومتر برساعت

وزن (کیلوگرم)

1240

1260

سورن پلاس از موتور 16 سوپاپه برخوردار است. گیربکس این خودرو 5 سرعته و دستی است و قدرت موتور سورن پلاس 115 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه است. حجم باک سورن پلاس  از نظر سیستم سوخت رسانی  انژکتوری بوده و از حجم موتور 1700 سی سی برخوردار است. بنابراین اگر عاشق رانندگی با سرعت بالا هستید، سورن پلاس گزینه مناسبی است.

شاهین بهتر است یا سورن پلاس

  • ویژگی های فنی و موتوری شاهین

برای مقایسه خودرو شاهین با سورن پلاس از نظر ویژگی‌های فنی و موتوری باید نگاهی به مشخصات خودروی شاهین نیز بیندازیم. شاهین خودروی 4 سیلندر و 16 سوپاپه است. قدرت موتور این خودرو 110 اسب بخار بوده و حجم موتور آن 1497 سی سی است. شاهین خودرویی با گیربکس 5 سرعته است. موتور این خودرو به سیستم مکش توربو شارژ مجهز است. بنابراین باید بگوییم بسیاری از هزینه های مربوط به نگهداری از موتور، در این خودرو کاهش یافته است.

سورن پلاس بهتر است یا شاهین؟

با توجه به مقایسه سورن پلاس و شاهین از نظر ویژگی‌های فنی و قدرت موتور باید بگوییم سورن پلاس موتور قوی‌تری دارد. بنابراین برای تجربه لذت رانندگی با خودرویی که از نظر موتوری قوی است، می‌بایست سورن پلاس را انتخاب کنید. ناگفته نماند که شاهین هم از نظر موتوری خودروی قوی و ایده‌آلی است.

اما زمانی که بحث مقایسه در میان است، سورن پلاس ارجحیت دارد. با توجه به ویژگی‌هایی که برای این خودروها بیان کردیم، شما می‌توانید از طریق سایت و یا اپلیکیشن کارکیتا نسبت به خرید و فروش سورن پلاس یا شاهین و یا هر خودروی دیگری اقدام کنید و خودروی دلخواهتان را داشته باشید.

نمای داخل شاهین

مقایسه سورن پلاس و شاهین از لحاظ آپشن و قابلیت ها

در مقایسه سورن پلاس و شاهین به آپشن‌ها و قابلیت‌ها رسیدیم. قطعا دو خودروی پرطرفدار ایران خودرو و سایپا که با یکدیگر در رقابت هستند، باید آپشن‌های متعددی هم برای این رقابت داشته باشند. شاید جذاب‌ترین بخش مقایسه خودروها با یکدیگر همین بخش مقایسه آپشن ها و قابلیت‌ها باشد. در ادامه مقایسه شاهین و سورن پلاس از نظر آپشن‌ها و قابلیت‌ها را انجام دادیم تا شما را با این موارد بیشتر آشنا کنیم.

  • قابلیت ها و آپشن های سورن پلاس

در مقایسه سورن پلاس و شاهین از نظر آپشن‌ها می‌خواهیم تا به صورت مجزا قابلیت‌های هر یک از این دو خودرو را بیان کنیم. سورن پلاس خودرویی با قابلیت‌ها و آپشن‌های متعدد است. چراغ‌های این خودرو علاوه بر زیبایی ظاهری که دارند، مه شکن هستند. همچنین قابلیت تنظیم نور را دارند و از سیستم روشنایی ترک خورده نیز برخوردارند.

رنگ‌های سورن پلاس 15 اینچی است و آینه‌های بغل تاشو با قابلیت تنظیم به صورت برقی می‌باشند. سورن پلاس خودرویی با دستگاه مولتی مدیا است. دکمه‌های تعبیه شده روی فرمان این خودرو برای هدایت تماس‌های صوتی و تنظیم سیستم پخش و موزیک هستند.

تمامی درب های این خودرو دارای شیشه بالابر برقی هستند و داخل خودرو سیستم تهویه مطبوع خودکار وجود دارد. علاوه بر آن سورن پلاس سنسورهای هشدار دهنده دنده عقب دارد که این مورد باعث سهولت در رانندگی می‌شود.

مقایسه سمند و شاهین

قابلیت ها و آپشن های شاهین

در مقایسه سورن پلاس و شاهین از لحاظ آپشن و قابلیت ها باید بگوییم شاهین قابلیت‌ها و امکانات بیشتری دارد. این خودرو در بسیاری از آپشن‌ها با سورن پلاس مشترک است و در بسیاری دیگر کاملا متمایز از محصول ایران خودرو می‌باشد. چراغ های شاهین مه شکن هستند و این خودرو از چراغ های روشنایی در روز نیز برخوردار است. نشانگر تعویض دنده، GPS، سیستم هشدار دهنده کمربند ایمنی، سیستم ضد سرقت، کامپیوتر سفر، نمایش دمای هوای بیرون از خودرو و... همگی جزو قابلیت‌های کاربردی این خودرو به حساب می‌آیند.

شاهین خودروی دو ایربگه است. برای روشن کردن این خودرو می‌بایست از استارت دکمه‌ای آن استفاده کنید. همچنین سقف سانروف آن زیبایی‌اش را چند برابر کرده است. شاهین از سیستم مولتی مدیا و یک نمایشگر 7 اینچی برخوردار است. سنسورهای هشدار دهنده دنده عقب و سنسور پارک دنده عقب از دیگر آپشن‌های این خودرو هستند.

شاهین بهتره یا سورن پلاس؟

در مقایسه سمند سورن پلاس با شاهین از لحاظ آپشن‌ها و قابلیت‌های داخلی خودرو باید بگوییم شاهین مجهزتر و به روزتر است. همانطور که متوجه شدید شاهین خودرویی است که امکانات و قابلیت‌های متعددی دارد. تمامی این قابلیت‌ها به جهت رفاه حال راننده و سرنشینان خودرو تعبیه شده‌اند.

ایمنی کدام یک بالاتر است؟

در مقایسه سورن پلاس و شاهین حالا نوبت به بررسی این دو خودرو از لحاظ ایمنی می‌رسد. آیا می‌دانید ایمنی کدام خودرو بالاتر است؟ همیشه موضوع ایمنی خودرو موضوع بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. اگر بخواهیم به طور دقیق وضعیت ایمنی این دو خودرو را مقایسه کنیم، باید بگوییم تقریبا در وضعیت یکسانی هستند.

این دو خودرو در تست تصادف نتایج تقریبا یکسانی داشتن. اما در حالت کلی شاهین ایمنی بیشتری در مقایسه با سورن پلاس دارد. البته این بدین معنی نیست که سورن پلاس ایمنی کم یا ضعیفی دارد. اما زمانی که کار به مقایسه می‌رسد، باید به کوچکترین موارد نیز توجه شود.

چگونه می توانیم از کارکیتا کمک بگیریم؟

با توجه به مقایسه شاهین و سورن پلاس که در این بخش انجام دادیم، شما دیگر می‌توانید خودروی دلخواهتان را انتخاب و خریداری کنید. اما قطعا در خرید به کمک نیاز دارید. نگران نباشید چرا که کارکیتا همواره همراه شماست. در اپلیکیشن و وب سایت کارکیتا شما می توانید خرید و فروش انواع خودرو را انجام دهید.

نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است، امکان استفاده از سیستم کارشناسی خودرو در محل و یا به صورت آنلاین است. در کارکیتا شما این امکان را دارید که قبل از خرید، خودروی مورد نظرتان را کارشناسی کنید. آن هم توسط کارشناسان مجرب و متخصص کارکیتا.

سورن پلاس بخریم یا شاهین؟

شاهین بخریم یا سورن پلاس؟ در مقایسه سورن پلاس و شاهین متوجه شدیم که هر دو خودرو قابلیت و امکانات متعددی دارند و در سطح بالایی هستند. این دو خودرو رقیب سرسخت یکدیگرند. بنابراین با توجه به معیارها و ملاک‌هایی که برای خرید خودرو دارید و همچنین اطلاعاتی که از مطالعه این بخش به دست آوردید می‌توانید خودروی دلخواهتان را انتخاب و خریداری کنید. در این مسیر کارکیتا همواره همراه شماست.

 

 

 

 

نظرات خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 3 نظر
ناشناس
فرغون
رضا مرادی
بچه ها شما بین پارس تویفا و شاهین و سمند سورن کدام انتخاب می کنید
روح اله
من شاهین گرفتم عالیه عالی
محمد حسن قصابیان
میخواستم بپرسم که سورن بهتره یادنا
کارشناس محتوا درکارکیتا
تفاوت این دو خودرو در بحث طراحی و امکانات محدود است و طراحی آن هم برمی گرده به سلیقه هر شخصی ولی از نظر بدنه سمند سورن قدرتمند تر است. به نظر شما رانندگی با سورن پلاس بهتره یا دنا؟
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support