مقایسه زانتیا و دنا پلاس

مقایسه خودرو

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

7 ماه پیش 22484 بازدید
مقایسه زانتیا و دنا پلاس

معرفی و مقایسه زانتیا و دنا پلاس

مقایسه زانتیا و دنا پلاس مقایسه عجیب و غریبی است. آیا می‌دانید به چه علت؟ زانتیا خودرویی با بیش از 20 سال طول عمر و دنا پلاس خودرویی با تنها 5 سال طول عمر در بازار خرید و فروش خودرو است. بنابراین کمی عجیب و غریب به نظر می‌رسد که این دو خودرو با هم در ترازوی قیاس قرار بگیرند.

اما از آنجایی که این دو سدان جزو پرطرفدارترین‌ها و محبوب‌ترین‌ها هستند، بهتر است تا مقایسه جنجالی بین این دو خودرو را انجام دهیم تا متوجه شویم که کدام یک قوی‌تر است، کدام یک ایمن‌تر است و کدام یک ارزش خرید بیشتری را دارد.

در مقایسه دنا پلاس و زانتیا باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که زانتیا پس از ورود به بازار خودرو با استقبال بینظیر مشتریان روبرو شد. شاید ظاهر جذاب این خودرو و شاید آپشن‌ها و ویژگی‌هایی که برای این خودرو در نظر گرفته شده بود، حضور این سدان جذاب را در بازار خودرو پررنگ‌تر کرد. زانتیا خودرویی مدرن و پرطرفداری است که حتی پس از یک دهه توقف در تولید، باز هم طرفدارانش را از دست نداد.

در مقابل دنا پلاس نیز خودرویی مدرن و جذاب است که به محصولات ایرانخودرو اضافه شد. این خودرو نیز نظر قشر جوان جامعه را به خوبی به خود جلب کرده است. بنابراین می‌خواهیم ببینیم که دنا پلاس با طراحی جدید و امروزی توانایی رقابت با کهنه کار فرانسوی را دارد یا خیر؟! در ادامه به بررسی دقیق‌تر این موضوع می‌پردازیم.

مقایسه زانتیا و دنا پلاس از نظر طراحی بدنه و ویژگی‌های ظاهری

مقایسه زانتیا و دنا پلاس از نظر طراحی بدنه و ویژگی‌های ظاهری اولین موضوعی است که قصد داریم به بررسی آن بپردازیم. به طور کلی زانتیا از ظاهری خشن و جذاب برخوردار است. این خودرو با وجود قدیمی بودنش اما هنوز هم ظاهر زیبا و مدرنی دارد. با وجود اینکه دنا پلاس 20 سال از زانتیا جلوتر است و از طراحی بدنه مدرن تری برخوردار است، اما هنوز هم ظاهر زیبای زانتیا مورد پسند بسیاری از مشتریان و از جمله قشر جوان قرار گرفته است.

چراغ‌های کشیده و جلوپنجره زیبای زانتیا ظاهر این خودرو را خشن و اسپرت‌تر کرده است. شاید همین طراحی اسپرت باعث شده تا حتی بعد از گذشت 20 سال، زانتیا محبوبیت خودش را در بین قشر جوان از دست ندهد. بنابراین با وجود قدیمی بودن این خودرو اما هنوز هم جذابیت در طراحی بدنه و ظاهر این خودرو دیده می‌شود.

زانتیا دنا

در مقایسه زانتیا و دنا پلاس باید بگوییم دنا پلاس از طراحی تماما مدرن و لوکس برخوردار است. اگر به ظاهر دنا پلاس توجه کنید متوجه می‌شوید که طراحی و فرم چراغ‌ها، خط و خطوط منحنی روی درب‌های این خودرو، رینگ های آلومینیومی، جلو پنجره زیبا و جذاب، سپرها و... همگی از سبک مدرن و لوکس تبعیت می‌کنند. بنابراین باید بگوییم ایرانخودرو در خصوص طراحی بدنه و ظاهر دنا پلاس بسیار قوی عمل کرده این خودرو را تا حد بالایی مطابق سلیقه قشر جوان جامعه به بازار رقابت خودرو فرستاده است.

اما در هر صورت نمی‌توان از قدیمی بودن طراحی بدنه زانتیا چشم پوشی کرد. به همین علت اگر بخواهیم از مقایسه دنا پلاس توربو با زانتیا از نظر طراحی بدنه نتیجه گیری کنیم، باید بگوییم دنا پلاس ظاهر جذاب‌تر و محبوب‌تری دارد.

مقایسه زانتیا و دنا پلاس از نظر طراحی داخل کابین

پس از مقایسه زانتیا و دنا پلاس از نظر طراحی بدنه، بهتر است تا سری به داخل کابین این دو خودرو بزنیم و ببینیم طراحی داخل کابین زانتیا و دنا پلاس به چه صورت است. در ابتدا باید این موضوع را در نظر بگیرید که زانتیا با معیارهای 20 سال گذشته طراحی و تولید شده است. بنابراین طبیعی است که اگر طراحی داخلی این خودرو امروزه برای کسی چندان جذاب به نظر نرسد!

طراحی بدنه زانتیا

اگر درب زانتیا را باز کنیم و سری به طراحی کابین این خودرو بزنیم جذابیت خاصی نظرمان را جلب نمی‌کند. داشبورد این خودرو کاملا ساده و به دور از هر گونه پیچیدگی یا المان زیبایی است. اما اگر ظاهر داشبورد این خودرو نظرتان را به خودش جلب نکند، قطعا بزرگی فضای کابین این کار را انجام می‌دهد.

زیرا در مقایسه با دنا پلاس، کابین زانتیا فوق‌العاده جادارتر است. همچنین متریال‌های به کار رفته در این خودرو کاملا با کیفیت هستند. بنابراین ممکن است این دو ویژگی نظر مشتری را به خوبی جلب کنند.

در مقایسه زانتیا و دنا پلاس اگر سری به داخل کابین دنا پلاس بزنیم قطعا با جذابیت‌های متعددی روبرو می‌شویم. طراحی  زیبا و مدرن داشبورد، نمایشگری که روی داشبورد طراحی شده است، کنترلرهای سیستم تهویه هوای خودکار و طراحی منحصر به فرد پشت آمپر همگی از جمله جذابیت هایی هستند که به خوبی جلب توجه می کنند.

طراحی مدرن این خودرو یکی از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت آن بین قشر جوان است. بنابراین ممکن است بسیاری از جوانان بین این دو خودرو دنا پلاس را انتخاب کنند. البته باید به تنگ بودن فضای داخل کابین دنا پلاس در مقایسه با زانتیا نیز اشاره داشته باشیم.

ویژگی های فنی و موتوری دنا پلاس

بررسی امکانات رفاهی  آپشن های دنا پلاس و زانتیا

حالا که مقایسه زانتیا و دنا پلاس از نظر ویژگی‌های ظاهری و طراحی داخلی را انجام دادیم، بهتر است تا ببینیم تولیدکنندگان برای این دو خودرو چه آپشن‌ها و امکانات رفاهی در نظر گرفته‌اند؟ بدیهی است که در اینجا باز هم دنا پلاس برتری داشته باشد. زیرا آپشن‌ها و امکانات رفاهی این خودرو کاملا جدید و به روز هستند. در حقیقت دنا پلاس یک خودروی فول آپشن است که رقیب را به راحتی کنار می‌زند.

نمایشگر لمسی 7 اینچی، سیستم تهویه هوای مطبوع اتوماتیک، سانروف، آینه های جانبی برقی و تاشوندن، مالتی مدیا با مانیتور لمسی، کروز کنترل، چراغ بدرقه و خوش آمدگویی و... همگی از جمله آپشن‌های به روز و جدیدی هستند که تنها در دنا پلاس دیده می‌شوند. زانتیا هیچ یک از این آپشن‌ها و امکانات رفاهی را ندارد و در این زمینه از گزینه منحصر به فردی برای رقابت با حریف برخوردار نیست.

در مقایسه زانتیا و دنا پلاس باید بگوییم زانتیا امکانات رفاهی اش با پژو 405 برابری می‌کند. بنابراین از امکانات رفاهی خاصی برخوردار نیست. اما یکی از شاخص‌ترین و منحصر به فردترین ویژگی‌های انیتا، برخورداری از سیستم تنظیم ارتفاع این خودرو است. سیستم تعلیق زانتیا به صورت هیدروپنوماتیکی است و به راننده این امکان را می‌دهد که ارتفاع خودرو را تنظیم کند.

سیستم هیدروپنوماتیکی این خودرو به گونه ای عمل می‌کند که حتی زانتیا بدون نیاز به یکی از چرخ های عقبی نیز می‌تواند حرکت کند. این یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد زانتیا است که حتی بعد از گذشت 20 سال باز هم حریفی را برای خود نطلبیده است.

شاید این قدرت نمایی زانتیا باعث شده تا بسیاری از افراد جذب این ویژگی شوند و برخوردار نبودن زانتیا از امکانات رفاهی متعدد را نادیده بگیرند. اما در حالت کلی باید این موضوع را در نظر داشته باشید که دنا پلاس خودرویی با امکانات و آپشن‌های متعدد و به روز است.

شتاب رانندگی با زانتیا

مقایسه دنا پلاس و زانتیا از نظر ویژگی های فنی و موتوری

در مقایسه زانتیا و دنا پلاس بهتر است تا کاپوت این دو خودرو را باز کنیم و ویژگی های فنی و موتوری را مورد بررسی قرار دهیم. قطعا مقایسه دنا پلاس و زانتیا از نظر ویژگی‌های فنی و موتوری مقایسه جنجالی است. زیرا همه ما زانتیا را با قدرت موتوری بالا می‌شناسیم. پس حالا باید به مقایسه بپردازیم و ببینیم که این کهنه‌کار فرانسوی توانایی رقابت با سدان مدرن ایرانخودرو را دارد یا خیر؟

در ویژگی‌های فنی و موتوری این دو خودرو یک سری وجه اشتراک وجود دارد. هر دو خودرو از موتور 4 سیلندر خطی با تنفس طبیعی برخوردار هستند. گیربکس هر دو خودرو 5 سرعته و دستی است. البته دنا پلاس در نسخه‌های اتوماتیک نیز در بازار موجود است.

مدل خودرو

دنا پلاس

زانتیا

پیشرانه

4 سیلندر

4 سیلندر

حجم موتور

1.7 لیتر

2 لیتر

حداکثر قدرت

113 اسب بخار

135 اسب بخار

حداکثر گشتاور

155 نیوتن متر

180 نیوتن متر

گیربکس

5 دنده دستی

5 دنده دستی

مصرف سوخت ترکیبی

7.9 لیتر درهر صد کیلومتر

7 لیتر درهر صد کیلومتر

شتاب صفرتا صد

13.5 ثانیه

9.5 ثانیه

حداکثر سرعت

190 کیلومتر برساعت

203 کیلومتر برساعت

موتور دنا پلاس EF7 بوده و از حجم 1.7 لیتری برخوردار است. همچینین این خودرو به سیستم زمان بندی متغیر سوپاپ نیز مجهز شده است. موتور دنا پلاس 113 اسب بخار قدرت دارد و گشتاور تولیدی توسط موتور این خودرو 155 نیوتن متر می‌باشد. در مقایسه زانتیا و دنا پلاس باید بگوییم زانتیا موتوری با حجم دو لیتر و با قدرت 135 اسب بخار دارد. 180 نیوتن متر گشتاور تولیدی توسط موتور این خودرو است که وجود این ویژگی‌ها باعث قدرتمندتر شدن موتور این خودرو می‌شود.

تاب صفر تا صد زانتیا 9.5 ثانیه و دنا پلاس 13.5 ثانیه است. اما در نهایت باید این دو خودرو را از نظر حداکثر سرعت نیز مورد بررسی قرار دهیم. حداکثر سرعت برای دنا پلاس 190 کیلومتر بر ساعت و برای زانتیا 203 کیلومتر بر ساعت تعریف شده است. با این حساب باید بگوییم زانتیا، این کهنه کار فرانسوی از نظر قدرت موتور و ویژگی‌های فنی رقیب ایران خودرویی خود را کنار می‌زند و برتری می‌گیرد.

مقایسه زانتیا و دنا پلاس از بُعد ایمنی

پس از مقایسه زانتیا و دنا پلاس از نظر ویژگی های فنی و موتوری بهتر است تا این دو خودرو را از نظر ایمنی نیز مورد بررسی قرار دهیم. نظر شما چیست؟ آیا می دانید ایمنی کدام خودرو بهتر و بیشتر است؟ همانطور که می‌دانید زانتیا خودرویی قدیمی است.

بنابراین بسیاری از عوامل مهمی که در موضوع ایمنی خودرو مطرح هستند، در این خودرو طراحی نشده است. اما با این وجود زانتیا در تست تصادف کمپانی Euro NCAP شرکت کرده و یک و نیم ستاره دریافت کرده است. شاید برایتان جالب باشد تا بدانید با وجود اینکه زانتیا ستاره های بالایی دریافت نکرده است، اما از دنا پلاس یک گام جلوتر می‌باشد. زیرا دنا پلاس مورد هیچ تست تصادف معتبری قرار نگرفته است. اما با این وجود دنا پلاس به ایربگ‌های جانبی مجهز است که این موضوع می‌تواند گزینه مناسبی برای رقابت باشد.

تجهیزات

دنا پلاس

زانتیا

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

کمربند ایمنی پیش کشنده، کمربند ایمنی محدود کننده

-

کیسه هوا

2 عدد + 2 عدد جانبی جلو (سفارشی)

2 عدد

سیستم ترمز و پایداری

ترمز ضد قفل، سیستم توزیع نیروی ترمز

ترمز ضد قفل

خرید و فروش انواع خودروهای داخلی و خارجی در کارکیتا

با توجه به مقایسه زانتیا و دنا پلاس که در این بخش انجام شد، حالا دیگر می‌توانید خودروی محبوبتان را انتخاب کنید. زانتیا و دنا پلاس دو خودروی کاملا متفاوت با یکدیگر هستند. بنابراین بین خودروی نسل قدیم و نسل جدید تنها سلیقه و معیارهای شخصی شما تعیین کننده هستند. اما در صورتی که سرعت و شتاب و همچنین قدرت موتور برای شما در اولویت است، زانتیا گرینه ایده‌آلی می‌باشد.

برای خرید وفروش دنا پلاس و انواع خودروهای داخلی و خارجی می توانید به اپلیکیشن و یا وب سایت کارکیتا مراجعه کنید. کارکیتا پلتفرمی متخصص، مطمئن و با سابقه در زمینه خرید و فروش انواع خودروهای سواری داخلی و خارجی، ماشین سنگین، موتور سیکلت و به طور کلی انواع وسیله نقلیه است.

همانطور که می‌دانید خودروی زانتیا دیگر تولید نمی‌شود و اگر قصد خرید آن را داشته باشید باید به سراغ مدل‌های کارکرده بروید. در این صورت کارکیتا همراه شماست زیرا می‌توانید با درخواست کارشناس از کارکیتا، کارشناسی صفر تا صد خودرو را به صورت آنلاین و یا حضوری انجام دهید. سپس با اطمینان کامل خرید خودروی محبوبتان را انجام دهید.

 

 

 

 

نظرات خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support