مقایسه کوییک و ساینا | بازار فروش کوییک بهتر است یا ساینا!

مقایسه خودرو

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

5 ماه پیش 279911 بازدید
مقایسه کوییک و ساینا | بازار فروش کوییک بهتر است یا ساینا!

ساینا بخریم یا کوییک

مقایسه کوئیک و ساینا این دو خودروی هم خانواده مقایسه معقولی است. زیرا هر دو خودرو از یک شرکت و با طراحی مهندسان یک مجموعه تولید و روانه بازار شده‌اند. همانطور که می‌دانید کوئیک سری جدیدی از محصولات سایپا است که طی سال‌های اخیر وارد بازار خودروهای داخلی شده است. در مقابل ساینا نیز خودرویی جدید است که تقریبا با کوئیک هم سن و سال است. در حقیقت ساینا بر مبنای خودروی پراید ساخته شده است؛ با این تفاوت که اندکی ارتقا و تغییرات در این خودرو مشاهده می‌شود.

کوئیک نیز هاچ بکی جدید با طراحی متفاوت است که امروزه مورد توجه بسیاری از مشتریان قرار گرفته است. با توجه به اینکه کوئیک و ساینا هر دو جزو خودروهای اقتصادی در بازار به حساب می‌آیند در این بخش قصد داریم تا مقایسه این دو خودرو از جهات مختلف را انجام دهیم. با ما همراه باشید.

فرق کوییک با ساینا از نظر طراحی بدنه و ویژگی های ظاهری

در مقایسه کوییک با ساینا به اولین موضوعی که می‌پردازیم، طراحی بدنه و ویژگی‌های ظاهری این دو خودرو با یکدیگر است. همانطور که می‌دانید ظاهر خودرو جزو یکی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در جذب مشتری است. در حالت کلی این دو خودرو از نظر طراحی بدنه و ظاهری تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

اما یکی از اصلی ترین تفاوت‌ کوییک و ساینا با یکدیگر این است که کوئیک خودرویی هاچبک و با ظاهری اسپرت تر است. به همین علت باید بگوییم طراحی بدنه کوئیک و ویژگی‌های ظاهری آن به گونه‌ای جوان پسندتر است. بنابراین کوئیک انتخاب قشر جوان است.

ساینا بخرم یا کوییک

تفاوت ساینا و کوییک از نظر طراحی بدنه و ویژگی‌های ظاهری باید بگوییم ساینا کمی محتاطانه تر عمل کرده است و بیشتر از شاخصه‌های خانوادگی برای طراحی بدنه استفاده کرده است. البته در طراحی ساینا و کوئیک چند وجه تشابه نیز دیده می‌شود. به طور مثال فرم گلگیرها، چراغ‌ها و طرح درپوش موتور ساینا با کوئیک تفاوت چندانی ندارد. همچنین اگر بخواهیم نمای عقب خودروی ساینا را با کوئیک مقایسه کنیم باید بگوییم ساینا کمی جذاب تر و زیباتر از کوئیک است.

اما از آنجایی که کوئیک یک خودروی هاچبک است، طراحی آن چشمگیرتر و زیباتر به نظر می‌رسد. در حالت کلی باید این را در نظر داشته باشید که طراحی هیچ یک از این دو خودرو در مقایسه با دیگری برتری ندارد و تنها سلیقه خریدار عامل تعیین کننده است. اما با توجه به تقاضای بازار، کوئیک بیشتر مورد پسند قشر جوان واقع می‌شود.

مقایسه ساینا با کوئیک از نظر طراحی داخلی

در معرفی ساینا و کوییک بهتر است تا سری به وضعیت طراحی داخلی این دو خودرو با یکدیگر بزنیم. مانند طراحی بدنه، طراحی داخل کابین کوئیک و ساینا با یکدیگر اختلاف چندانی ندارد. کیفیت متریال‌های به کار رفته در کابین هر دو خودرو تقریبا یکسان است. البته ناگفته نماند که کیفیت متریال‌های به کار رفته در هر دو خودرو تقریبا ضعیف است.

اگر از نظر ابعاد و فضای داخل کابین بخواهیم کوییک یا ساینا را با یکدیگر مقایسه کنیم باید بگوییم کوئیک فضای عرضی بیشتری دارد. در نتیجه سرنشینان می‌توانند راحت تر در این خودرو کنار هم بنشینند.

تفاوت کوییک و ساینا

در مقایسه کوئیک با ساینا از نظر طراحی داخل کابین باید بگوییم خودروی کوئیک طراحی به روزتری دارد. تغییراتی که روی قلبریک فرمان کوئیک و جلو داشبورد آن اعمال شده است، ظاهر و فضای کابین این خودرو را جذاب تر جلوه می‌دهد. شرکت خودروسازی سایپا در طراحی داخل کابین ساینا هیچ دست و دلبازی خاصی به خرج نداده است.

در نتیجه اگر بخواهیم از این مقایسه نتیجه گیری کنیم باید بگوییم خودروی کوئیک طراحی داخلی بهتری در مقایسه با ساینا دارد. طراحی داخل کابین کوئیک بیشتر مورد پسند قشر جوان قرار می‌گیرد.

از نظر آپشن ها و امکانات رفاهی ساینا بهتره یا کوییک؟

فرق ساینا با کوییک از نظر آپشن‌ها و امکانات رفاهی بخش دیگری از مقایسه این دو خودرو با یکدیگر است که تصمیم داریم انجام دهیم. به طور کلی باید این را در نظر داشته باشید که محصولات سایپا همگی اقتصادی و ارزان قیمت هستند. بنابراین نباید انتظار چندانی از این محصولات داشته باشید. در ساینا و کوئیک نیز این موضوع دخیل بوده و سایپا امکانات رفاهی خاصی را برای این دو خودرو در نظر نگرفته است.

مدل خودرو

کوییک

ساینا

چراغ

چراغ جلو هالوژن باقابلیت تنظیم ارتفاع/ چراغ مه‌شکن جلو و عقب

چراغهای جلو هالوژن با قابلیت تنظیم ارتفاع / چراغ مه‌‎شکن جلو و عقب

سیستم صوتی

رادیوپخش USB

مولتی‌مدیا

صفحه نمایش

-

صفحه نمایش (MFD)

رینگ ها

رینگ فولادی 185/60R14

رینگ فولادی یا آلومینیومی 185/60R14

آینه

آینه جانبی برقی

آینه‌ جانبی برقی

تهویه مطبوع

تهویه مطبوع نیمه‌اتوماتیک

تهویه مطبوع نیمه‌اتوماتیک

صندلی

صندلی راننده شش‌حالته دستی، صندلی سرنشین جلو 4 حالته دستی، صندلی عقب تاشو

صندلی راننده شش‌حالته دستی، صندلی سرنشین جلو 4 حالته دستی، صندلی عقب تاشو

شیشه

گرم‌کن شیشه عقب / شیشه بالابر برقی جلو و عقب

گرم‌کن شیشه عقب / شیشه بالابرهای برقی جلو وعقب

سیستم هشدار دهنده

سنسور پارک دنده عقب

سنسور پارک دنده عقب

سایر امکانات

بازکردن قفل درب صندوق عقب با ریموت کنترل، دماسنج، طراحی شده برمبنای استاندارد محافظت از عابر پیاده

کلید مجهز به ریموت / پشت سری تیلتدار صندلی جلو /  دوربین عقب/ طراحی شده برمبنای استاندارد محافظت از عابر پیاده / نمایش دمای محیط بیرون

همانطور که می‌دانید خودروی کوئیک در دو نسخه دستی و اتوماتیک در بازار وجود دارد. در نسخه اتوماتیک شما امکانات و آپشن‌های بیشتری را مشاهده می کنید. اما در این بخش امکانات کوئیک دستی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ساینا یا کوییک

مقایسه ساینا و کوییک از نظر امکانات رفاهی بدین صورت است که سیستم تهویه هوای مطبوع در هر دو خودرو به صورت نیمه اتوماتیک است. صندلی راننده در کوئیک و ساینا به 6 حالت مختلف تنظیم می شود و صندلی سرنشین جلو قابلیت تنظیم در 4 حالت مختلف را دارد. همچنین صندلی‌های عقبی این دو خودرو به صورت تاشو هستند.

هر دو خودرو به سنسور پارک دنده عقب مجهز هستند و دارای سیستم هشداردهنده می‌باشند. آینه‌های جانبی ساینا و کوئیک به صورت برقی می‌باشند و چراغ‌های جلویی این دو خودرو قابلیت تنظیم ارتفاع دارند.

در مقایسه کوئیک و ساینا باید به تفاوت‌های این دو خودرو از نظر امکانات و آپشن‌ها نیز اشاره داشته باشیم. سیستم صوتی در خودروی ساینا به صورت مولتی مدیا است. در حالی که در خودروی کوئیک سیستم صوتی به صورت رادیو پخش USB می‌باشد. ساینا از دوربین عقب و طراحی شده بر مبنای استاندارد محافظت از عابر پیاده برخوردار می‌باشد.

همچنین خودروی ساینا مجهز به سیستم نمایش دمای محیط بیرون خودرو است. تقریبا باید بگوییم امکانات و آپشن‌های هر دو خودرو در یک سطح هستند. اما در این میان خودروی ساینا از امکانات بیشتری در مقایسه با کوئیک دنده ای برخوردار است.

بررسی و مقایسه ویژگی های فنی و موتوری ساینا و کوئیک

در مقایسه کوئیک و ساینا از نظر ویژگی‌های فنی و موتوری باید بگوییم این دو خودرو تفاوت چندان زیادی با یکدیگر ندارند. به طور کلی هر دو خودرو از پیشرانه خطی M15 برخوردار هستند. در حقیقت موتور کوئیک و ساینا همان موتور ارتقا یافته پراید است. همچنین حجم موتور در هر دو خودرو 1503 سی سی و حداکثر قدرت موتور 87 اسب بخار است.

مدل خودرو

کوییک

ساینا

پیشرانه

4سیلندرخطی M15 یورو4

4سیلندر خطی-M15

یورو4

حجم موتور

1503 سی‌سی

1503 سی‌سی

حداکثر قدرت

87 اسب‌ بخار

87 اسب‌بخار

حداکثر گشتاور

128 نیوتن‌متر

128 نیوتن‌متر

گیربکس

پنج سرعته دستی

پنج سرعته دستی

مصرف سوخت (ترکیبی)

7.14

7.02

شتاب صفر تاصد

13 ثانیه

12.8  ثانیه

ظرفیت باک سوخت

41 لیتر

41 لیتر

حداکثر سرعت

160 km/h

175 km/h

حداکثر گشتاور ساینا و کوئیک 128 نیوتن متر و ظرفیت باک هر دو خودرو 41 لیتر است. در مقابل این دو خودرو از نظر ویژگی های فنی و موتوری با یکدیگر اختلاف بسیار کمی دارند. شتاب صفر تا صد در کوئیک 12.8 ثانیه و در ساینا 13 ثانیه است. حداکثر سرعت نیز در خودروی کوئیک 175 کیلومتر بر ساعت و در خودروی ساینا 160 کیلومتر بر ساعت است. گیربکس هر دو خودرو نیز 5 سرعته و دستی می‌باشد.

کوییک بخریم یا ساینا

در مقایسه شتاب کوییک و ساینا باید بگوییم این دو خودرو تقریبا در یک سطح هستند و اختلاف آنها از نظر ویژگی‌های فنی و موتوری بسیار جزئی است. اما در حالت کلی خودروی کوئیک شتاب بیشتری در رانندگی دارد. بنابراین اگر اهل رانندگی با شتاب و سرعت بالاتر هستید، بهتر است کوئیک را انتخاب کنید.

مقایسه ساینا با کوییک از نظر ایمنی

تا به اینجا که مقایسه کوئیک و ساینا را انجام دادیم متوجه شدید که این دو خودرو از هر نظر اختلاف چندان زیادی با یکدیگر ندارند. بنابراین اگر قصد خرید هر یک از این دو خودروی هم خانواده را داشته باشید باید صرفا بر مبنای سلیقه و نظر شخصی پیش بروید. در اینجا بهتر است تا ببینیم سایپا برای ضریب ایمنی کوئیک و ساینا چه اقداماتی را انجام داده است. مانند تمامی جوانبی که تا به اینجا مورد بررسی قرار دادیم، ساینا و کوئیک از نظر ایمنی با یکدیگر اختلاف زیادی ندارند.

با وجود اینکه ایمنی کوئیک و ساینا از پراید بالاتر است، اما در بازارهای جهانی باید بگوییم ایمنی محصولات سایپا متاسفانه بسیار ضعیف است. ساینا و کوئیک هیچ کدام در تست تصادف های جهانی شرکت نکرده‌اند. بنابراین با توجه به سابقه این شرکت خودرو سازی و محصولات تولیدی اش، نباید انتظار بالایی از ایمنی این خودروها داشت.

تجهیزات

کوییک

ساینا

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

سیستم ضدسرقت / قفل مرکزی / کمربند ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع

سیستم ضدسرقت / قفل مرکزی / قفل ایمنی کودک درب‌ها / کمربند ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع

کیسه هوا

راننده و سرنشین جلو

راننده و سرنشین جلو

سیستم ترمز

ABS و EBD

ABS و EBD

ماشین کوییک بهتره یا ساینا؟

همانطور که نتیجه مقایسه کوئیک و ساینا را بررسی کردید متوجه شدید که هر دو خودرو در یک سطح قرار دارند و تفاوت‌های آنها بسیار جزئی و کوچک است. اما حالا شاید بپرسید بازار فروش کوییک بهتر است یا ساینا؟ با توجه به شرایط بازار و بحران های اقتصادی باید بگوییم هم ساینا و هم کوئیک جزو خودروهای اقتصادی به حساب می‌آیند.

بنابراین اگر هر یک از این دو خودرو را خریداری کنید، هنگام فروش با مشکل روبرو نمی‌شوید. اما به طور کلی با توجه به گرایش مشتریان باید بگوییم بازار خرید و فروش خودروی کوئیک کمی پررونق تر از ساینا است.

با توجه به مقایسه کوئیک و ساینا باید بگوییم خودروی کوئیک طراحی جوان پسندتری دارد. همچنین این خودرو از طراحی جدیدتر و به روزتری در مقایسه با خودروی ساینا برخوردار است. علاوه بر آن هاچبک بودن کوئیک یکی دیگر از عوامل جذب مشتریان به حساب می‌آید. از نظر قیمت، ساینا و کوئیک در یک رِنج قیمتی قرار دارند.

بنابراین شما می توانید مطابق سلیقه و معیارهایی که دارید یکی از این دو خودرو را انتخاب و خریداری کنید. البته این را نیز به یاد داشته باشید که خودروی کوئیک از نظر شتاب و سرعت کمی بهتر از ساینا عمل می‌کند. این موضوع برای کسانی که قصد خرید خودرو را دارند، قطعا موضوع مهمی است.

مقایسه کوییک و ساینا از نظر تجربه رانندگی

کوییک و ساینا هر دو از خودروهای اقتصادی بازار ایران هستند که از نظر فنی شباهت زیادی به یکدیگر دارند. هر دو خودرو از یک موتور 1.5 لیتری چهار سیلندر با قدرت 107 اسب بخار و گشتاور 140 نیوتن متر استفاده می کنند. این موتور با یک گیربکس CVT جفت شده است.

از نظر رانندگی، کوییک خودروی چابک تری نسبت به ساینا است. این امر به دلیل ارتفاع کمتر و فاصله محوری کوتاه تر کوییک است. کوییک همچنین فرمان نرم تری نسبت به ساینا دارد که باعث می شود رانندگی با آن لذت بخش باشد.

ساینا نیز خودروی راحتی است و از نظر رانندگی، مشکل خاصی ندارد. با این حال، کوییک خودروی چابک تری است و فرمان نرم تری دارد. این امر باعث می شود رانندگی با کوییک لذت بخش تر باشد. حالا به نظر شما کوئیک یا ساینا؟ کدام خودرو بهتر است.

خرید و فروش انواع خودروی صفر و کارکرده در کارکیتا

آیا با کارکیتا آشنایی دارید؟ در اینجا مقایسه کوئیک و ساینا را انجام دادیم. حالا که تصمیم به خرید یا فروش خودرو گرفته‌اید، قطعا یک پلتفرم متخصص و معتبر به شما کمک زیادی می‌کند. کارکیتا همان پلتفرم متخصص و معتبری است که شما به دنبالش هستید. شما می‌توانید با مراجعه به اپلیکیشن یا وب سایت کارکیتا از خدمات گسترده و تخصصی این پلتفرم بهره مند شوید.

در کارکیتا نه تنها می توانید نسبت به خرید و فروش خودرو داخلی اقدام کنید، بلکه می توانید نسبت به خرید و فروش انواع خودروهای خارجی، ماشین سنگین، موتور سیکلت، دوچرخه و به طور کلی هر نوع وسیله نقلیه دیگری نیز اقدام کنید.

در وب سایت یا اپلیکیشن کارکیتا شما می‌توانید درخواست کارشناسی آنلاین و یا حضوری خودرو را بدهید. بدین ترتیب با هزینه بسیار مناسب از تجربه و تخصص کارشناسان مجرب کارکیتا در امر خرید و فروش خودرو بهره مند می‌شوید. ضمن تمام این موارد می‌توانید نسبت به خرید انواع قطعات جانبی و لوازم یدکی خودرو و سایر وسایل نقلیه از طریق کارکیتا اقدام نمایید.

به خاطر داشته باشید کارکیتا پلتفرمی معتبر و با تجربه در این زمینه است که شما می توانید انواع خرید و فروش‌های خود را در نهایت اطمینان خاطر در آن انجام دهید. با مراجعه به اپلیکیشن و وب سایت کارکیتا از خدمات گسترده و متنوع این پلتفرم مطلع شوید.

 

 

 

 

نظرات گرانبهای خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support