مقایسه کوییک و پراید 131

مقایسه خودرو

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

5 ماه پیش 199075 بازدید
مقایسه کوییک و پراید 131

پراید یا کوییک

مقایسه کوییک و پراید 131 احتمالا جزو یکی از اصلی ترین دغدغه افرادی است که بودجه متوسطی برای خرید خودرو دارند. در هر صورت کوییک جزو یکی از جدیدترین محصولات سایپا است که نظر بسیاری از مشتریان را به خود جلب کرده است. هم کوییک و هم پراید جزو دو نمونه از خودروهای اقتصادی در بازار هستند که از یک پلتفرم مشترک تولید شده‌اند.

اما وجود یک سری تفاوت‌های ظاهری و موتوری در این دو خودرو باعث شده تا بسیاری از افراد در انتخاب خود کمی مردد باشند. به طور کلی و قبل از انجام هر گونه مقایسه بین این دو خودرو باید بگوییم نباید انتظار چندان زیادی از پراید 131 و یا کوئیک داشته باشید. زیرا هر دو خودرو با حداقل ترین امکانات ممکن روانه بازار شده‌اند و کیفیت چندان بالایی ندارند.

در مقایسه موتور پراید و کوییک شما شاهد تفاوت‌های چشمگیری نیستید. اما وجود یک سری اختلاف‌های ظاهری و در بعضی موارد موتوری باعث شده تا بعضی از مشتریان در انتخاب خود دچار سردرگمی شوند. در ادامه این بخش تصمیم داریم تا این دو خودرو را از جهات مختلف مورد بررسی قرار دهیم. قطعا پس از مطالعه کامل تفاوت کوییک با پراید در  این بخش تصمیم گیری برای انتخاب بین پراید 131 و کوئیک برای شما بسیار ساده‌تر خواهد بود. با ما همراه باشید.

مقایسه کوئیک و پراید 131 از نظر ویژگی‌های ظاهری و طراحی بدنه

در اولین گام از مقایسه پراید با کوییک بهتر است تا به سراغ طراحی ظاهری و بدنه این دو خودرو بپردازیم. چیزی که برای همه ما واضح است، طراحی 30 الی 40 ساله پراید 131 است که در طول این سال‌ها هیچ تغییری نداشته و ظاهر خود را مانند روزهای اول حفظ کرده است.

بنابراین در اینجا باید بگوییم خودروی کوئیک از طراحی ظاهری جدیدتر و به روزتری برخوردار است. طراحی چراغ‌ها و جلو پنجره خودروی کوئیک بیشتر از پراید 131 مورد‌پسند مشتریان قرار می‌گیرد. این خودروی هاچ بک کوچک ظاهر اسپرت‌تری در مقایسه با پراید 131 دارد.

پراید کوییک

علاوه بر این موارد در مقایسه پراید و کوییک از نظر سبک طراحی شاهد این موضوع هستیم که وجود طرح های گرافیکی روی درب‌های کوئیک ظاهر آن را جذاب‌تر کرده است. طراحی چراغ‌های عقب و همچنین سپر و درب صندوق عقب با یکدیگر هماهنگی دارد. در نتیجه می‌توان گفت در مقایسه با پراید 131 کوئیک از طراحی ظاهری اسپرت‌تر و به روزتری برخوردار است. در مقابل خودروی پراید 131 با همان شکل و ظاهر روز اول طراحی در بازار ظاهر شده است. اما می‌توان در آن تغییرات جزئی و کوچکی را نیز مشاهده کرد.

مقایسه کوییک و پراید 131 از نظر طراحی داخل کابین

پس از مقایسه کوئیک و پراید 131 از نظر ویژگی‌های ظاهری و طراحی بدنه، خوب است تا سری به داخل کابین این دو خودرو بزنیم و ببینیم که سایپا از نظر طراحی داخلی در این دو محصول چه خلاقیت‌هایی را به خرج داده است. پراید 131 با ساده‌ترین نوع آرایش ظاهری در بازار خودرو رقابت می‌کند. البته در مقایسه با نسخه‌های اولیه پراید که در دهه 80 تولید می‌شد، باید بگوییم آرایش ظاهری داشبورد کمی تغییر کرده و زیباتر شده است.

اما اگر بخواهیم مقایسه کوئیک و پراید 131 از نظر طراحی داخلی را انجام دهیم کوئیک طراحی داخلی قوی‌تری دارد. با وجود اینکه در طراحی داخل کابین کوئیک هیچ آپشن یا خلاقیت خاصی به کار نرفته است، اما زمانی که می‌خواهیم این هاچبک کوچک را با هم خانواده خود مقایسه کنیم باید بگوییم کوئیک پیروز میدان است.

پراید یا کوییک

کیفیت متریال‌ها و پلاستیک به کار رفته در هر دو خودرو کاملا ضعیف و خشک است. اگر بخواهیم مقایسه پراید 131 با کوئیک را از نظر گنجایش داخل کابین انجام دهیم، امتیاز به پراید می‌رسد. با وجود اینکه ظرفیت کوئیک برای 4 فرد بزرگسال کاملا مناسب است، اما فضای صندلی‌های عقب مناسب تمام افراد نیست. یعنی افرادی که کمی چاق‌تر یا بلند‌قدتر هستند، با محدودیت‌هایی از نظر فضای سرنشین مواجه می‌شوند. این در حالی است که خودروی پراید چنین محدودیتی ندارد و فضای داخل کابین سرنشینان را با محدودیت روبرو نمی‌کند.

مقایسه کوئیک و پراید 131 از نظر آپشن‌ها و امکانات رفاهی داخل کابین

در مقایسه کوییک با پراید 131 این دو خودرو از جهات مختلف می‌بایست به بررسی و مقایسه امکانات رفاهی داخل کابین این دو خودرو بپردازیم. در ابتدا باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که هر دو خودرو امکانات رفاهی ضعیفی دارند. خودروی پراید 131 حداقل امکانات رفاهی را داخل کابین خود دارد.

اما اگر بخواهیم به وضعیت کوئیک نگاهی بیندازیم باید بگوییم کوئیک وضعیت بهتری دارد. همانطور که می‌دانید نسخه‌های دیگر کوئیک نیز در بازار موجود هستند. این نسخه‌ها نیز تغییراتی در مقایسه با نسخه ابتدایی خود داشته‌اند. از این رو می‌توان گفت کوئیک آپشن‌های بهتر و بیشتری دارد.

پراید یا کوییک

تفاوت پراید و کوییک از نظر آپشن‌ها و امکانات داخل کابین سیستم تهویه هوای دیجیتال آن است. در خودروی کوئیک آپشن‌هایی از جمله بالابر برقی شیشه‌های جلو و عقب، آینه‌های جانبی به صورت برقی تنظیم می‌شوند و از سنسور دنده عقب برخوردار است. در مقابل پراید 131 از سیستم تهویه هوای دستی برخوردار است.

شیشه‌های جلویی این خودرو تنظیم برقی دارند و چراغ های جلویی خودرو از قابلیت تنظیم نور برخوردار هستند. این موارد حداقل امکانات و آپشن های رفاهی داخل کابین خودرو است که پراید و کوئیک از آنها برخوردار هستند. با وجود اینکه هر دو خودرو امکانات حداقلی دارند، اما کوئیک وضعیت بهتری در مقایسه با پراید 131 دارد.

فرق موتور پراید با کوییک

پس از بررسی ویژگی‌های ظاهر و مقایسه کوئیک و پراید 131 از نظر طراحی بدنه، داخل کابین و آپشن‌های این دو خودرو، بهتر است تا به بررسی ویژگی‌های فنی و موتوری این دو خودرو بپردازیم. همانطور که می‌دانید این ویژگی‌های فنی و موتوری هستند که قدرت خودرو را تعیین می‌کنند.

به طور کلی پیشرانه هر دو خودرو 4 سیلندر و گیربکس آنها 5 سرعته و دستی است. شاید این مورد تنها وجه اشتراک این دو خودرو با یکدیگر باشد. زیرا حجم موتور در کوئیک 1503 سی سی و در پراید 131 1323 سی سی است. حداکثر قدرت موتور در خودروی کوئیک 87 اسب بخار و در خودروی پراید 71 اسب بخار است.

مدل خودرو

کوییک

پراید 131

پیشرانه

4 سیلندرخطی M15 یورو 4

چهار سیلندر M13

حجم موتور

1503 سی سی

1323 سی سی

حداکثر قدرت

87 اسب بخار

71 اسب بخار

حداکثر گشتاور

128 نیوتن متر

108 نیوتن متر

گیربکس

دستی پنج سرعته

دستی پنج سرعته

مصرف سوخت (ترکیبی)

7.14

6.44

شتاب صفر تاصد

13 ثانیه

13.6 ثانیه

ظرفیت باک سوخت

41 لیتر

40 لیتر

حداکثر سرعت

160 KM/H

170 KM/H

در مقایسه کوئیک و پراید 131 باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که حداکثر سرعت در کوئیک دنده‌ای 160 کیلومتر بر ساعت و در خودروی پراید 170 کیلومتر بر ساعت است. همچنین حداکثر گشتاور کوئیک 128 نیوتن‌متر و پراید 131 108 نیوتن‌متر است. با توجه به تفاوت موتور پراید و کوییک از نظر ویژگی‌های فنی و موتوری از نظر شما پراید بهتر است یا کوییک؟

طبیعتا کوئیک. موتور کوئیک در مقایسه با موتور پراید 131 از ویژگی‌های فنی قوی‌تری برخوردار است. در نتیجه کیفیت این خودرو در مقایسه با پراید بالاتر و بهتر است. به نظر شما آیا موتور کوییک همان پراید است؟

فرق موتور کوییک با پراید

وضعیت ایمنی پراید بهتره یا کوییک؟

در مقایسه کوییک با پراید 131 یکی از مهمترین موارد، بررسی وضعیت ایمنی این دو خودرو است. متاسفانه باید بگوییم پراید 131 ایمنی و امنیت ضعیفی دارد. اما کوئیک، این هاچبک اسپرت، مقاوم‌تر و ایمن‌تر از پراید است. بنابراین اگر وضعیت ایمنی خودرو برایتان اهمیت زیادی دارد، بهتر است تا کوئیک را انتخاب کنید.

سایپا روی وضعیت ایمنی این خودرو کار کرده است. البته ناگفته نماند که همچنان وضعیت ایمنی هر دو خودرو در مقایسه با خودروهای خارجی و استانداردهای ایمنی روز دنیا بسیار ضعیف است. از جمله آپشن‌ها و امکاناتی که به جهت برقراری ایمنی و حفظ امنیت کوئیک و پراید 131 در این دو خودرو وجود دارد باید به موارد زیر اشاره کنیم.

سایپا کوئیک و پراید 131 دو ایربگه هستند. این دو خودرو از سیستم ترمز ضد قفل ABS برخوردارند و در این موارد با یکدیگر وجه اشتراک دارند. سایپا کوئیک مجهز به ترمز جلو دیسکی و خنک شوند و ترمز عقب کاسه‌ای است. قفل مرکزی، کمربند ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع و سنسور پارک عقب از جمله امکانات دیگر کوئیک است که برای بالا رفتن امنیت و ایمنی این خودرو طراحی شده است.

مدل خودرو

کوییک

پراید 131

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

سیستم ضدسرقت / قفل مرکزی / کمربند ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع، هشدار نبستن کمربند، سنسور پارک عقب

ایموبیلایزر، قفل مرکزی

کیسه هوا

دو ایربگ جلو

دو ایربگ جلو

ترمز و پایداری

سیستم ترمز ضد قفل ABS و  EBD، ترمز جلو دیسکی خنک شونده، ترمز عقب کاسه‌ای

سیستم ترمز ضد قفل ABS ، ترمز عقب کاسه‌ای

مقایسه کوئیک و پراید 131 از نظر تجربه رانندگی و کیفیت سواری

تا به اینجا مقایسه کوئیک و پراید 131 از جهات مختلف را انجام دادیم. با توجه به مواردی که به آنها اشاره شد، آیا می‌دانید کیفیت سواری کدام خودرو بهتر است؟ به طور کلی این دو خودرو هم خانواده جزو خودروهای اقتصادی به حساب می‌آیند. ایمنی، کیفیت و امکانات رفاهی این دو خودرو در حد متوسط رو به ضعیف است.

اما اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین این دو خودروی هم خانواده انجام دهیم باید بگوییم کیفیت سواری کوئیک به مراتب بهتر و بالاتر از پراید 131 است. اگر می خواهید رانندگی با سرعت نسبتا بالا و با شتاب مطلوبی را تجربه کنید، بهتر است تا کوئیک خریداری کنید.

در مقایسه کوئیک و پراید 131 باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که کوئیک در سربالایی‌ها کشش و قدرت بالاتری از پراید 131 دارد. همچنین سر و صداهای داخل کابین کوئیک به شدت کم است. در نتیجه شما می‌توانید سواری قابل انتظاری را با خودروی کوئیک تجربه کنید. در مقابل شتاب کوییک و پراید همانطور که متوجه شدید خودروی پراید 131 شتاب کمتری دارد و ممکن است در سربالایی‌ها با افت توان مواجه شود.

کدام یک ارزش خرید دارد؟ کوییک یا پراید

با توجه به جوانب مختلف‌ مقایسه کوئیک و پراید 131 شاید بپرسید کوییک بهتر است یا پراید و ارزش خرید کدام بالاتر است؟ حقیقتا پاسخ این سوال تماما به شما بستگی دارد. زیرا برای خرید خودرو فاکتورهایی از جمله میزان بودجه مالی، نظر و سلیقه مشتری، نوع نیاز مشتری و... مورد اهمیت قرار می‌گیرند.

با توجه به گرانی‌های اخیر و با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور باید بگوییم هر دو خودرو بازار خرید و فروش خوبی دارند. بنابراین اگر قصد خرید خودرویی را دارید که بتوانید آن را به راحتی بفروشید، می‌توانید سراغ یکی از این دو خودرو بروید. البته این را در نظر داشته باشید پلتفرم جدید و اسپرت کوئیک جوان پسندتر است و ظاهر شیک‌تری در مقایسه با پراید دارد.

خرید و فروش انواع خودروی صفر و کارکرده در کارکیتا

با توجه به مقایسه کوئیک و پراید 131 و بررسی هایی که در این بخش انجام دادی شما می‌توانید نسبت به خرید وفروش پراید 131 این دو خودروی هم خانواده و سایر خودروهای ایرانی و خارجی به صورت صفر و کارکرده از طریق کارکیتا اقدام کنید. در وب سایت و اپلیکیشن کارکیتا شما خدمات متنوعی را در راستای خرید و فروش خودروی صفر و کارکرده، کامیون، موتور سیکلت، دوچرخه و... دریافت می کنید.

اگر قصد خرید خودروی کارکرده دارید، می توانید از این مرجع بزرگ و متخصص درخواست کارشناس داشته باشید. کارشناسان باتجربه و متخصص به صورت حضوری و یا آنلاین خدمات مربوط به کارشناسی خودرو را انجام می‌دهند تا شما با اطمینان خاطر خودروی دلخواهتان را خریداری کنید.

 

 

 

 

 

نظرات خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 2 نظر
مهدی
خواهشا یکبار دیگه توضیحات رو برای این آقای منگول بفرستید انگار متوجه نشده 😂😂😂😂
منگول
با مشخصاتی که شرح دادید موتور پراید همان موتور کوییک است فقط فنی بهتر است واتاق وامکانات هر دو یکی است و یک مقدار امکانات پراید بهتر از کوئیک است و واتاق پراید قویتر وشاسی بهتری نسبت به کوئیک دارد در نتیجه پراید یک سر وگردن از کوئیک بالاتر است و کوئیک قیمتش نصف پراید می ارزد
کارشناس محتوا درکارکیتا
سلام بله کاملا درست به تحلیل کوییک و پراید پرداختید موفق و پرروزی باشید
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support