مقایسه برلیانس H230 با پژو پارس و رنو تندر 90

مقایسه خودرو

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

9 ماه پیش 15362 بازدید
مقایسه برلیانس H230 با پژو پارس و رنو تندر 90

در این مقایسه باکارکیتا همراه باشید:


خودروهای چینی مانندبرلیانس به دلیل تحریم‌های جهانی، عدم تفاوت تولیدداخلی وقیمت مناسب مورد استقبال ایرانی‌ها قرارگرفته‌اند و هرروزبر تعداد آنها افزوده می‌شود. علاوه براین، این خودروی چینی دربین همراهان خود دشمنانی همچون جک J4 داشت. حال بایدبررسی کرد که  برخی ازرقبای برلیانس H230 چه ویژگی‌هایی رادارندکه با این خودروی چینی دررقابت هستند. در این مقاله به مقایسه برلیانس H230 با پژو پارس و رنو تندر 90 می‌پردازیم.

مقدمه‌ای برمقایسه برلیانس H230

زمانی که برلیانس H230 وارد ایران شد، بارقابت سختی در بازارمواجه شد. از نظر قیمتی این خودرو سدان‌های اقتصادی وخانوادگی زیادی وجود داشت که سال‌هاست در بازارایران حضور خودراتثبیت کرده‌اند. مشتری ایرانی نیزبه خوبی می‌دانست که این خودروبایدبا قابلیت اطمینانی که در طول سال‌ها ساخته شده است رقابت کند. علاوه براین، استقبال ازمحصولات چینی در ایران، این رقابت فشرده را با مشکل مواجه کرد. از جمله این رقبا می‌توان به صندوقدارهای سمند، پژو پارس، تندر 90، پژو 206 و پژو 207 اشاره کرد که درادامه با برلیانس مقایسه می‌کنیم.

مقایسه برلیانس H230 با پژو پارس

درکل پژو پارس تولید ایرانی شده وتلفیقی از پژو 405 وپژو 406 است که درتمام 18سال تولید تغییرچندانی درظاهر نداشته و به یک شکل وفرم تولید می‌شود. این مهم ازطراحی قدیمی آن می‌گوید؛ اگرچه رقیب جدیدش درشرق آسیا طراحی بی‌نقصی ندارد اماازنوآوری وامروزی‌تری بهره می‌برد.

بنابراین بدون مقایسه اجزادرطراحی بدنه و مقایسه همان سال طراحی می‌توان نتیجه گرفت که پژو پارس بازنده رقابت دراین زمینه است. درکابین اما وضعیت کمی متفاوت است وایران خودرو تغییرات عمده‌ای رادرجدیدترین محدوده پژو پارس انجام داده تا دراین زمینه عقب نمانده باشد. طراحی داشبورد، صفحه کیلومتر شمار، فرمان، سیستم درایو صوتی و کنترل‌های تلفن همراه روی غربیلک ازجمله این تغییرات است. اما برای قسمت‌های باقی مانده، همه چیزبه همان سبک قدیمی باقی می‌ماند.

ازطرفی درداخل کابین برلیانس H230 چیزی متفاوت وجوددارد و این ویژگی‌هارادارد. همچنان کیفیت مواد به کاررفته درکابین بسیار ضعیف است و این در مقایسه با برلیانس H230 یک نکته منفی است. برلیانس H230 ازنظرابعاد کوچکتر از پژو پارک است، البته این بدان معنا نیست که فضای کمتری برای سرنشینان دارد.

دربخش موتور، پژو پارس چندین موتور رادردل خود جای داده است، اما این آخرین نسخه از ایران خودرو دارای‌موتور 1.6 لیتری است که 105 اسب بخارقدرت تولید می‌کند. موتورپژو پارس با دو گیربکس اتوماتیک و دستی عرضه می‌شود. برلیانس H230 دارای موتور1.5 لیتری با حداکثر قدرت 103 اسب بخاراست که همانند پژو پارس با دو گیربکس دستی واتوماتیک عرضه می‌شود.

در مقایسه عملکردگیربکس‌ها باید گفت که گیربکس اتوماتیک پژو پارس در مقایسه با برلیانس H230 قوی‌تراست اما وضعیت گیربکس 5 سرعته دستی هردوخودرو تقریبا یکسان است. مصرف سوخت این خودروی چینی‌6.3 لیتردر 100 کیلومتر است که نشان‌می‌دهد این خودرو نسبت به رقیب ایرانی خودکه 8.5 لیتردر 100 کیلومترمصرف می‌کند، به صرفه‌تر است. مصرف کم سوخت درایران موضوع مهمی است.

ازنظرایمنی در مقایسه برلیانس H230 با پژو پارس باید گفت که برلیانس H230 وضعیت خوبی دارد.

مقایسه برلیانس H230 با رنو تندر 90

رنو تندر 90 یک محصول اقتصادی دربین محصولات رنواست به طوری که اقتصاد آن درتمام اجزای آن قابل مشاهده است. طراحی آن بسیارساده و به دور ازهرگونه هیجان است. امروزه ظاهر خودرو کمی قدیمی وخسته کننده شده است. در واقع تندر 90 مانند سایرمحصولات داخلی دارای مشکل آپدیت و پخش مجدد است. بنابراین ازاین نظر برلیانس H230 که درسال 1391 از کوره بیرون آمد پیشتازمحصول قدیمی و بدون تغییر ایران خودرو است.

دربخش طراحی داخلی، تندر 90 از همان طراحی ساده واقتصادی برخوردار است. اگرچه همه چیزبه سادگی ومتناسب طراحی شده است، اما هیچ توهمی درداخل این خودرووجود ندارد. در حالی که برلیانس H230 درزمینه طراحی داخلی، اسپرت وجوان‌پسند ظاهر شد.

دربخش موتور، این دورقیب خیلی متفاوت نیستند. موتور4 سیلندر1.6 لیتری 16 سوپاپ رنو تندر 90 نیز105 اسب بخار قدرت وحداکثرسرعت 170 کیلومتر در ساعت تولید می‌کند. در‌بخش مصرف سوخت نیز هر دو مقرون به صرفه هستند و در هر 100 کیلومتر6.5 تا 6.8 لیتر سوخت مصرف می‌کنند.

تفاوت این دوخودرو در قسمت جعبه‌دنده بیشتربه چشم می‌خورد. زیراعملکرد گیربکس رنو تندر 90 به نرمی وهماهنگی با موتوردردو مدل اتوماتیک ودستی معروف است اما در برلیانس H230 ضعیف‌ترین قسمت خودروبه حساب می‌آید. به خصوص مدل‌های اتوماتیک نشان‌دهنده کندی گیربکس‌های اتوماتیک چینی وازطرفی گیربکس برلیانس سری H200 که AMTاست وضعف فنی خود رانسبت به گیربکس رنو تندر 90 AT نشان‌می‌دهد.

درموردفرمان باید گفت، اگرچه فرمان هیدرولیک تندر 90 به نرمی شهرت دارد، امانمی‌تواند به سطح فرمان‌برقی برلیانس H230 برسد. درادامه سیستم تعلیق هردوخودرو در سطح خوبی قرار دارد اما برلیانس ازاین نظربهتر به نظر می‌رسید. شاید بتوان گفت تندر 90 ازنظر شتاب وضعیت بهتری نسبت به برلیانس H230 دارد.

نظرات گرانبهای خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support