مقایسه بی وای دی F3 با بسترن B30

مقایسه خودرو

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

8 ماه پیش 16461 بازدید
مقایسه بی وای دی F3 با بسترن B30

 کارمانیا اواخر سال 1395 درنمایشگاه خودروی تهران ازسدان شهری اقتصادی بی وای دی F3 رونمایی کرد امابه دلایل مختلف از عرضه آن به بازارخودداری کرد. این داستان ادامه دارد تا اینکه امسال بهمن خودروو بسترن B30 را در همان سگنت بی وای دی F3 که درنمایشگاه‌های مختلف خودرو به مردم عرضه کرد و درنهایت در نمایشگاه مشهد عرضه شد و فروش آن دربازار آغاز شد.

این راه اندازی زمانی رخ داد که کارمانیا پس از یک وقفه طولانی شروع به فروش F3 کرد واین وقفه طولانی منجر به عرضه همزمان بی وای دی F3 با بسترن B30 شد. این همزمانی باعث شده است که کارمانیا بازار خود رااز دست بدهد زیرا اکنون باید با رقبای خوش‌قیافه وبا سابقه خوب رقابت کند تا سهم بیشتری از بازاررا به دست آورد.

ابعاد بدنه

بسترن B30 با ابعاد 1500 میلی‌متر، عرض 1790 میلی‌متر وطول 4625 میلی‌متر ازهمه نظر بهتراز بی وای دی F3 است. ابعاد بزرگتر بسترن B30 باعث ایجادفضای بیشتر درصندوق عقب، زیرپایی راحت‌تر برای سرنشینان عقب وجلو، فضای بیشتربرای بالای‌سر ودر نهایت راحتی بیشترسرنشینان می‌شود. بدیهی است که در این‌بخش بسترن B30 مزیت کامل‌تری نسبت به بی وای دی اسپرت F3 خواهد داشت. برای اطلاع باید گفت که بی وای دی F3 دارای ابعادی برابربا ارتفاع 1480 میلی‌متر، عرض 1716 میلی‌متر و طول 4617 میلی‌متراست.

طراحی

یکی ازویژگی‌های متمایز کننده محصولات بسترن داشتن ظاهری جذاب وجوان است. به همین دلیل است که نسل‌های مختلف بسترن B50 درایران موفق شده‌اند. کمپانی فاو تمام تلاش خودرا کرده است تا بسترن B30 را در حد واندازه یک چینی ارزان‌قیمت بسازد. این مشکل باعث شده است که ظاهر B30 کاملاً جسورانه و جوان پسند وبه نوبه خود برخلاف هیچ محصول دیگری دردنیای خودرو باشد. لامپ‌های زاویه دار وخوش فرم در کناره‌های جلوپنجره بزرگ با راه راه‌های افقی به رنگ کرم حس‌خوشایندی را القا می‌کند. هرچند که عقب بسترن B30 به زیبایی قسمت‌جلو طراحی نشده است ولی تاحدودی بادیگر نقاط آن یکسان است.

بی وای دی F3 برخلاف همتای چینی خود ظاهری آرام وآشنا دارد که نمی‌توان دلیلی بر ظاهر ضعیف آن دانست اما نکته اصلی درنمای جلوی این خودرو شباهت بسیار زیاد به نسل قبلی تویوتا کمری است. برچسب تقلبی و حک شده در جلوی خودرواین را نشان می‌دهد. البته این کپی‌برداری تا حدی می‌تواند به نفع F3 باشد زیرا تویوتا کمری طرفداران زیادی دارد که به دلیل قیمت بالای نسخه اصلی قادربه خرید کمری نخواهند بود و حتما کپی آن راخریداری خواهند کرد.

با نگاهی به گذشته، می‌بینیم که نوربدون قطعه اضافی زیر بسیار شبیه به محصول تویوتا خواهد بود، اما طراحان برای جلوگیری ازکپی، قسمت اضافی را به گوشه چراغ اضافه کردند. این درست نیست اما باعث می‌شود چراغ‌های عقب هم جذاب نباشند و خودرو هیچ هارمونی نداشته باشد.

مشخصات فنی

موتور فاوکه برای بسترن B30 با موتور 1.6 لیتری، حداکثرقدرت 107 اسب بخار وحداکثر گشتاور 155 نیوتن بر مترمربع در نظرگرفته است اما برخلاف خودروهای بی وای دی با موتور1.5 لیتری با حداکثرقدرت 106 اسب بخارو با حداکثر گشتاور 145 اسب بخارمشخص است که بی وای دی با داشتن حجم موتورکم، قدرت و گشتاوری درحدود B30 تولید می‌کند واین نشان دهنده بازده بالا ومصرف کمتربی وای دی است که استاندارد آلایندگی هر دوخودرو یورو 5 است. برای اطلاعات دقیق‌تر کافی است بدانید که B30 مصرف سوخت ترکیبی 6.7 لیتر ودر همین رده بی وای دی مصرف سوخت 5.9 لیتردر 100 کیلومتر دارد.

در‌بخش پیشرانه، B30 مجهزبه گیربکس‌های 6 سرعته اتوماتیک و 5 سرعته دستی ساخت آیسین ژاپن است و داشتن برند آیسین روی هرمحصول یک نکته‌مثبت تلقی می‌شود. بی وای دی برای F3 از جعبه دنده‌های 5 سرعته دستی و6 سرعته اتوماتیک استفاده کرده که عملکرد آن مشخص نیست و باید منتظر تست‌های طولانی مدت باشیم.

تجهیزات رفاهی

محصولات چینی امروزی مجهزبه انواع امکانات رفاهی هستند، بی وای دی F3 و بسترن B30 نیز ازاین قاعده مستثنی نیستند و هر کدام دربرخی گزینه‌ها ازدیگری پیشی می‌گیرند، به عنوان مثال بی وای دی F3 دارای تجهیزاتی مانند سیستم کنترل دسترسی، دوربین‌های بدون کلید، استارت دکمه‌ای و جانبی برای پارک بهتر در سمت شاگرد زیر آینه عقب و بالعکس ازنظر بسترن B30، ویژگی‌های عالی مانند TCS (کنترل کشش) وهمچنین EPS(فرمان برقی) و سیستم کنترل حرکت درسربالایی و HHC و کروز کنترل می‌شود.

مدت زمان گارانتی و خدمات پس از فروش

هر دو خودروبا گارانتی 3 ساله ویا 100 کیلومتری در کشور ماعرضه می‌شوند، اما بهمن خودرو به دلیل قدمت بیشتراز تعداد نمایندگی‌های بیشتری در سراسر کشوربهره می‌برد و این در حالی است که کارمانیای جدید به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی ازقطب‌های خودروسازی کشوراست. و تعداد خدمات پس از فروش خود را افزایش می‌دهد.

کلام آخر

همانطورکه در ابتدای مقاله اشاره شد، هر دو خودرو دریک بازه قیمتی قرار دارند و انتخاب یکی ازاین دو خودرو کاملا به سلیقه مردم بستگی دارد، زیرا دراین مبحث هر کدام نسبت به دیگری برتری دارند، اما به نظر می‌رسد بسترن B30 ترجیح داده می‌شود که بتواند میدان رقابت را از بی وای دی F3 برباید.

 

 

 

 

نظرات گرانبهای خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support