مقایسه پراید 131 و پراید 132

مقایسه خودرو

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

8 ماه پیش 18337 بازدید
مقایسه پراید 131 و پراید 132

در این مقایسه باکارکیتا همراه باشید:


معرفی

هدف ازاین مقاله مقایسه پراید 131 و 132 می‌باشد. خودروی پرایدیک ماشین معروف در ایران است. بسیاری ازافراد به دلیل قیمت مناسب آن تمایل به خریداین خودرو دارند. اما تنوع مدل‌ها وتیپ‌های موجود برای این خودرو گاهی خریداررا دچار سردرگمی می‌کند. در این مقاله به مقایسه پراید 131 و 132 می‌پردازیم و ویژگی‌های هرکدام را شرح می‌دهیم تا بتوانید قبل ازخرید این دوماشین را بهتر بشناسید.

معرفی پراید 131

بانگاهی به طراحی پراید 131 متوجه می‌شوید که این خودرونسخه‌ای ازصبا است که مقاوم‌تر طراحی شده است. اما نباید فراموش کرد که پراید 131 نسبت به مدل صبا تغییرات داخلی وخارجی دارد. این تغییرات شامل تزئینات داخلی جدید وگرافیک جدید چراغ‌های جلومی‌شود.

البته پراید 131 شباهت‌هایی نیزبا سایر مدل‌های پراید دارد که از آن جمله می‌توان به موتورو گیربکس خودرو، ترمز دیسکی درجلو و کاپ ترمز درعقب اشاره کرد. موتور این خودرو 1.3 لیترحجم دارد و می‌تواند تا 63 اسب بخار قدرت تولید کند. گشتاور خودرو به حدود 103 نیوتن مترمی‌رسد. خودروهای پراید 131 دارای پنج نوع هستند که هرکدام با هم تفاوت‌هایی دارند. انواع این خودرو EX، SX، SL، LX و ST هستند.

معرفی پراید 132

قبل ازمقایسه پراید 131 و 132 بهتراست با خودروی پراید 132 آشنا شوید پراید 132 یکی دیگراز مدل‌های پراید معرفی شده در بازار است. دراین خودرو از طراحی متفاوتی برای چراغ‌ها وخطوط کناری خودرو استفاده شده بود که باعث جذابیت بیشترظاهر خودرو نسبت به انواع دیگر مدل‌های پراید شده بود. اما گیربکس 5 سرعته وموتور 1.3 لیتری این خودرو همانند پراید 131 است و تفاوتی ندارد. البته این خودرودارای مدل دوگانه سوز نیز می‌باشد که در صورت انتخاب این مدل می‌توان باک بنزین 48 لیتری رانیز در داخل صندوق عقب خودرو قرار داد.

این باعث می‌شود وزن خودرودر حالت دوگانه سوز وتک سوخت متفاوت باشد. وزن خودرو در حالت تک سوخت حدود 850 کیلوگرم ودر حالت دوگانه سوز حدود 920 کیلوگرم است. این خودرونیز 5 تیپ مشابه پراید 131 دارد که مانند پراید 131 تیپ EX امکانات بیشتری دارد و تیپ ST امکانات کمتری دارد.

خودروی پراید 132 رامی‌توان یکی دیگر ازنسخه‌های پراید 111 دانست که از نظرزمانی پراید 131 زودتر از پراید 132 به بازار عرضه شد و از این رو پراید 131 را می‌توان خودرویی قدیمی دانست. اما تفاوت پراید 131 با پراید 132 دراین است که سپر وخط بدنه این خودرو بر خلاف پراید 131 یکرنگ است.قسمت زیاد پراید 132 در مقایسه با پراید 131 مزیت قابل توجه این خودرو است که می‌تواند هزینه ویژه‌ای داشته باشد.

مقایسه پراید 131 و 132 از نظر طراحی

بانگاهی کلی به خودروهای پراید 131 و خودرو پراید 132 می‌توان به راحتی متوجه شدکه این دو خودرو از نظر طراحی دارای تفاوت‌های زیادی هستند. طول بیشترپراید 132 نسبت به پراید 131 یکی ازاین تفاوت هاست. به نظرمی‌رسد طول خودروی پراید 132 حدود 20 سانتی متر ازخودروی پراید 131 بیشتر باشد، همچنین تغییراتی در طراحی بال‌ها، سپرها و فرم کلی بدنه خودرو اعمال شده است. جالب است بدانید خودروی پراید 132 به دلیل طراحی متفاوت نسبت به پراید 132 از قیمت بالاتری برخورداراست اما بسیاری از افراد طراحی پراید 132 را جذاب نمی‌دانند و این تفاوت قیمت را قابل قبول نمی‌دانند.

مقایسه پراید 131 و 132 از نظر فنی

یکی دیگرازمقایسه‌هایی که قبل از خرید این دو خودرو باید به آن دقت کنید مقایسه فنی پراید 131 و پراید 132است که خیلی‌ها فکرمی‌کنند این دو خودرو از نظر امکانات بسیار شبیه هم هستند و تفاوت فنی چندانی بین آنها وجود ندارد. در واقع تنها تفاوت این دو خودرو در ظاهر آنهاست.

اما تفاوت‌های کوچک باعث می‌شود این دوخودرو ارزش بررسی را از نظر فنی داشته باشند. به عنوان مثال پراید 132 ازسیستم ضد سرقت استفاده نمی‌کند در حالی که پراید 131 از سیستم ضد سرقت استفاده می‌کند. علاوه براین، تفاوت‌های جزئی در مصرف سوخت بین این دو خودرو وجود دارد.

مقایسه امکانات و تجهیزات خودروهای پراید 131 و 132

مقایسه پراید 131 و پراید 132 ازنظرراحتی و تجهیزات از دیگرنکات مهمی است که دراین قسمت به آن اشاره خواهیم کرد. همانطورکه مشخص است نمی‌توان انتظار زیادی ازخودروی پراید از نظر برخورداری از جدیدترین امکانات وتجهیزات داشت. اما به طور کلی از امکانات رفاهی این دو خودرو می‌توان به ایربگ، تهویه مطبوع، آینه‌های بغل تاشو اشاره کرد.

مقایسه پراید 131 و پراید 132 از نظر ایمنی

متاسفانه خودروی پراید به طورکلی از نظر سطح ایمنی در جایگاه مناسبی قرار ندارد اما به طور کلی امکانات ایمنی موجود دراین دو خودرو عبارتند از: 2 ایربگ برای راننده و سرنشین. همچنین ترمزهای این دو خودرو از نوع دیسکی درجلو وکاپ ترمز درعقب می‌باشد. هر دوی این خودروها از سیستم ترمز ABS استفاده می‌کنند. 

تجربه رانندگی با پراید 132 و 131

عموماً افرادبیشتری خودروی پراید را به دلیل قیمت مناسب نسبت به سایر خودروها خریداری می‌کنند. تجربیات افرادی که با پراید 131 و پراید 132 رانندگی می‌کنند مشابه است. به عنوان مثال، اکثر مردم فکر می‌کنند که شما نمی‌توانید با هیچ ماشینی با سرعت بالا مثلا 160 کیلومتر درساعت رانندگی کنید. این موضوع به این دلیل مطرح می‌شود که خودروهای پراید به طورکلی از نظر امکانات فنی و ایمنی در حد مناسبی نیستند. پس اگر دوست دارید سریع وخطرناک رانندگی کنید بهتر است خودروی مطمئن‌تری نسبت به پراید انتخاب کنید.

اما هر دو خودرودر صورتی می‌توانند انتخاب خوبی برای سفرهای کوتاه درون شهری یامسافت‌های طولانی باشند، که بتوانند با خیال راحت رانندگی کنند وبه موقع حرکت کنند. هردوی این خودروها با مشکلات متعددی از جمله ریپ‌زدن موتور، خاموش شدن مکرروناگهانی، آتش‌سوزی ناقص وغیره گزارش شده‌اند. این مشکلات حتی پس از تحویل خودرواز نمایندگی نیز ممکن است رخ دهد.

یکی دیگراز مشکلات خودروپراید، ساختار ضعیف جلو است. ساختارتعلیق پراید برای جاده‌های ناهموار چندان مناسب به نظرنمی‌رسد. هردومدل ماشین ذکر شده این مشکل را دارند.

یکی دیگر ازمشکلاتی که در خودروهای پراید دیده می‌شود ضعیف بودن رینگ پیستون پراید است و این مشکل درهنگام استفاده زیاد باعث کاهش عملکرد خودرومی‌شود. به همین دلیل هنگام استفاده رینگ‌های پیستون به طورمکرر نیاز به تعویض دارند.

نتیجه گیری

دراین مطلب به مقایسه پراید 131 و پراید 132 پرداختیم. اگرچه هردوی این ماشین‌ها انواع مختلفی دارند، اما تفاوت‌های جزئی درساختار این نوع‌ تیپ‌ها دیده می‌شود. بنابراین بهتراست قبل از خرید خودرو بر اساس تفاوت‌ها وانواع مختلف این دو خودرو تصمیم گیری کنید.

درمجموع تفاوت‌های بسیار کمی بین این دو خودرو وجود دارد واکثر افراد بر این باورند که تنها تفاوت‌های محسوس بین این دو خودروتفاوت‌های ظاهری است. وجود سیستم ضد سرقت در پراید 132 به این خودرو برتری جزئی نسبت به پراید 131 داد. پس اگربه این موضوع حساس هستید، بهترین مدل پراید 132 است که می‌توانید آن راانتخاب کنید. ازطرفی امکانات رفاهی و سطح ایمنی تفاوت چندانی بین این دوخودرو ندارد و هر دو خودرو در یک سطح هستند.

 

 

 

 

نظرات گرانبهای خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support