مقایسه پژو پارس XU7 و پژو پارس TU5

مقایسه خودرو

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

9 ماه پیش 21084 بازدید
مقایسه پژو پارس XU7 و پژو پارس TU5

در این مقایسه باکارکیتا همراه باشید:


معرفی

پژو پارس یکی از پرفروش‌ترین و پرطرفدارترین خودروهای ایران خودرو در سال 1379 یعنی 7 سال پس از عرضه 405 در بازار خیابان‌های کشور ظاهر شد. پارس در واقع بازسازی 405 با الهام از طراحی پژو406 است. پارس در سال‌های اولیه با نام‌های سفیر و پرشیا به فروش می‌رسید  به تدریج نام آن به پارس تغییر یافت.

در این سال‌ها پارس به اشکال مختلف به فروش می‌رسید. تفاوت اصلی این تیپ‌ها در موتور آنهاست. در این سری از مقایسه‌ها به سراغ تست و مقایسه پژو پارس XU7 و پژو پارس TU5  رفتیم تا ببینیم آیا صنعت خودروسازی کشورمان در این دهه پیشرفت کرده است یا خیر؟!

طراحی ظاهری پژو پارس XU7 و پژو پارس TU5

در خیابان‌های کشورمان میلیون‌ها پارس وجود دارد، فکر نمی‌کنم طراحی پژو پارس برای کسی ناشناخته یا جدید باشد! بنابراین‌بخش طراحی ظاهری را جمع‌بندی می‌کنیم وبه تجربه رانندگی می‌پردازیم و به تفاوت‌های فنی و کیفی این دو خودرو نگاه می‌کنیم.

تفاوت پژو پارس xu7 با tu5

بدون شک طراحی پارس یکی ازمهم‌ترین عواملی است که محبوبیت این خودرو را تعیین می‌کند. شاید طراحی پارس در مقایسه با خودروهای خارجی با قیمت مشابه یا حتی خودروهای چینی حرف زیادی برای گفتن نداشته باشد، اما پس ازگذشت بیش از 2 دهه از طراحی، این خودرو همچنان ظاهری دارد که خریداران ایرانی را به خود جذب می‌کند. طراحی پارس شباهت زیادی به 405 دارد. درواقع یکی از تغییرات عمده طراحی پارس نسبت به 405، چراغ‌های جلو کمی بلندتر با گرافیک داخلی بهتر وجلوپنجره متفاوت است.

جلوی پارس با خطوط پررنگ‌تر ازبقیه خودروها به نظر می‌رسد. طراحی ساده‌ای با کناره این خودرو همراه است. طراحی قسمت پشتی پارس به خشن طراحی جلو یا طراحی جانبی نیست، ساده و منحصر به فرد است. اما همچنان بهتر از طراحی عقب 405 به نظرمی‌رسد.

کابین پژو پارس XU7 و پژو پارس TU5

از اواسط سال 1393 داشبورد با طراحی قابل توجه و صفحه کیلومتر برروی پژو پارس و 405 قرارگرفت. البته این پنل از بسیاری جهات مدرن‌تر وزیباتر از قبل است اما باز هم باعث خوشحالی عده‌ای می‌شود.

دسترسی به ابزارهای داخلی در هردو خودرو نسبتاً آسان است، اما از آنجایی که داشبورد مرکزی پارس جدید عمودی است، دسترسی به کنترلرهای پایینی دشوار است و نیاز به تمرکززیادی دارد، بنابراین پارس قدیمی در این زمینه برنده است.

فضای داخل کابین و صندوق عقب هر دو خودرویکسان است و تفاوتی بین آنها وجود ندارد که منطقی است.

امکانات رفاهی و ایمنی پارس XU7 و پارس TU5

برنده این‌بخش قبلا مشخص شده است، اماقیمت بالای پارس جدید این موضوع را توجیه می‌کند. امکانات رفاهی و ایمنی مشترک هردو این خودروها شامل ترمز ABS، کیسه هوای راننده، سنسور معکوس، باز شدن اتوماتیک شیشه راننده، چراغ‌های مه شکن جلو وعقب، فرمان هیدرولیک، چهار شیشه برقی وآینه‌های برقی است. با این حال، آینه‌های تاشو برقی، پشتی صندلی‌ها با کنترل برقی، کنترل کولر اتوماتیک الکتریکی، کنترل سیستم صوتی روی فرمان و کیسه هوای کنار سرنشین ازعناصر اضافی پارس جدید نسبت به نسخه قبلی هستند.

مشخصات پژو پارس xu7

مشخصات پژو پارس xu7 و پژو پارس tu5

در واقع اگر قصد خرید پارس را دارید، انتخاب بین موتور پژو پارس xu7 و xu5 یکی از معضلات خرید این خودرواست. البته دراین قسمت تنها به مقایسه موتور این دو خودرو پرداختیم و تست موتوربخشی از تجربه رانندگی است.

موتور tu5

موتور xu7

مشخصات فنی

1600 سی سی

1800 سی سی

حجم موتور

16

8

تعداد سوپاپ

108 اسب بخار

100 اسب بخار

قدرت

142 نیوتون متر

153 نیوتون متر

گشتاور

12.9 ثانیه

11 ثانیه

شتاب صفر تاصد

190 کیلومتر درساعت

190 کیلومتر در ساعت

حداکثر سرعت

7.5 لیتر

9.1 لیتر

مصرف سوخت (ترکیبی)

تجربه رانندگی پژو پارس XU7 و پژو پارس TU5

زمان مقایسه موتورهای این دو خودرو فرارسیده است. در حالت سکون، موتور XU5 نرم‌تر و روان‌تر از TU5 کار می‌کند. این مشکل دررانندگی هم ثابت میشه و هماهنگی موتور و گیربکس پارس قدیم خیلی بهتراز پارس جدید با موتور TU5 هست. اما از نظر شتاب و صفحه درگ درحال چرخش است ودر اینجا پارس جدید با موتور TU5 کمی جلوتر از پارس قدیم است و آن را پشت سرقرار می‌دهد. این برای ما هم واقعاً عجیب است، بنابراین چندین بارآن را آزمایش کردیم و در نهایت متوجه شدیم که تعمیرات زیادی که درماشین قدیمی پارس انجام شده، عامل این حادثه بوده است. اما اگرپارس قدیمی با موتورxu7 بدون تعمیر وبا قطعات فابریک به راحتی موتور TU5 یا برابر با نتایج رقابت را شکست دهد.

قیمت پژو پارس xu7

صرف نظرازمشکل موتور، به عملکرد ترمز پارس جدید نسبت به نسخه قدیمی اشاره می‌کنیم. صدای داخل کابین پژو پارس 99 بسیاربهتر از پارس 89 است چرا که صدای ادوات داخل کابین و صدای باد ازدرهای پارس قدیمی واقعا آزاردهنده است. البته قیمت پایین به شما اجازه می‌دهد تا حدی از این موضوع چشم پوشی کنید. سیستم تعلیق در پارس قدیم خیلی بهتراز پارس جدید است، دراین موضوع شکی نیست. راحتی وارگونومی صندلی نیز در پارسی‌های قدیمی بسیاربهتر است.

بررسی اجمالی و مقایسه پژو پارس xu7 با tu5

اگر بخواهیم بین این دو خودروبرنده بگوییم، باید بگوییم که پژو پارس XU7 انتخاب ماست. قیمت پایین‌تر وکیفیت ساخت بالاتر نسبت به نسخه جدید دلیل انتخاب ماست. البته بازار خرید و فروش پارس TU5 داغ است؛ با این حال، اگرقطعات تمیز و سالم پارس قدیمی را پیدا کردید، درخرید شک نکنید!

 

 

 

 

نظرات گرانبهای خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support