مقایسه پژو 405 و تیبا انتخاب خودروی مناسب

مقایسه خودرو

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

7 ماه پیش 17720 بازدید
مقایسه پژو 405 و تیبا انتخاب خودروی مناسب

در این مقایسه باکارکیتا همراه باشید:


در این مقاله به مقایسه پژو 405 با تیبا می‌پردازیم. مقایسه خودروها به خصوص دررده‌های پایین و متوسط ​​کار ساده‌ای نیست. زیرا شباهت‌های زیادی بین ویژگی‌های مختلف آنها وجود دارد. همین مشکل باعث می‌شود که خریداران خودرو گاهی بین گزینه‌های زیادی گیرکنند. در این مقاله به مقایسه پژو 405 و تیبا می‌پردازیم که یکی از خودروهای پرطرفداردر بازار خودروهای سواری ایران است. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نگاهی کوتاه به تاریخچه پژو 405 و تیبا

در اولین قدم از مقایسه پژو 405 و تیبا بد نیست نگاهی به تاریخچه این دو خودرو درایران داشته باشیم. سایپا اولین بار در سال 1387 توسط سایپا با نام مینیاتور درمعرض دید عموم قرار گرفت. طراحی نسبتا متفاوت این خودرو نسبت به پراید موضوعی بود که سایپا نیز بر روی آن مانور داد. ضمن اینکه قیمت نسبتا پایین این خودرو نیز حائزاهمیت بود و مانند سایر خودروهای ایرانی به سرعت تبدیل به یک افسانه شد. در حال حاضر تیبا در دو مدل SX و EX تولید و به فروش می‌رسد که تنها دربرخی آپشن‌ها با هم تفاوت دارند. تیبا 2 در سال 1391 توسط سایپا عرضه شد ونسخه هاچ بک تیبا است.

پژو 405 اسپرت مشکی

پژو 405 در کشور ما سابقه طولانی دارد حداقل به نظر نمی‌رسد که به این زودی‌ها تمام شود طراحی مونتاژ این خودروی فرانسوی حدود 30-25 سال پیش در ایران آغاز شد. پس از آن نباید از این نکته غافل شد که پژو 405 مبنای تولید بسیاری ازخودروهای دیگر است که امروزه در جاده‌های ایران به چشم می‌خورد. سمند یکی از این خودروهاست که بر روی پلتفرم پژو 405 ساخته شده است. پژو 405 به کشورهای مختلف دنیا سفر کرده است که ایران تنها یکی از آنهاست.

مقایسه پژو 405 و تیبا از نظر طراحی

مقایسه پژو 405 و تیبا را با طراحی این دو خودرو آغازمی‌کنیم. اولین نکته را با مشاهده این دو خودرو می‌توان متوجه شد. طول بدن تیبا درمقایسه با 405 نسبتا کوتاه است. به عبارت دیگر طول بدنه تیبا 400 میلی متر کوتاهتر از تیبا است. پژو 405 خودروی سبک وزنی است که از دیرباز در خیابان‌های ایران دیده می‌شود. به طور کلی ظاهر یک خودروی پژو در سطح متوسط ​​رتبه‌بندی می‌شود. جلوی تیبا می‌نشیند و تنها تفاوت عمده با پراید است که می‌توان آن را در نمای بیرونی خودرو خلاصه کرد. در مقایسه پژو 405 و تیبا می‌توان انحناهای بیشتری را در طراحی بدنه تیبا مشاهده کرد که باعث می‌شود کمی زیباتر به نظر برسد.

بیایید نگاهی به فضای داخلی هردو این خودروها بیاندازیم. در واقع مواد به کار رفته در داخل هر دو از کیفیت بالایی برخوردار نیستند. پنل داشبورد هردو نیز تقریباً ساده است. مهم‌ترین تفاوت در کابین این دو خودرو به جادار بودن پژو 405 نسبت به تیبا مربوط می‌شود. این مشکل در قسمت عقب خودرو به وضوح قابل مشاهده است.

مشخصات پژو 405 اصل فرانسه

مقایسه پژو 405 و تیبا از نظر پیشرانه

پژو 405 و تیبا را با بررسی مشخصات فنی مقایسه خواهیم کرد. موتور تیبا تقریباً مشابه موتور پراید است که کمی تقویت شده است. به همین دلیل این خودرو نیز همانند پراید انتظاراتی دارد. جلوی آن پژو 405 است که موتور قدرتمندتری نسبت به تیبا دارد. موتور پژو 405 16 سوپاپ دارد که دو برابر تیبا است.

حداکثر قدرت وگشتاور پژو 405 نیز بسیار بیشتر از تیبا است. تنها نکته منفی درخصوص مشخصات فنی پژو 405 نسبت به تیبا مربوط به مصرف سوخت بالای آن است که درهر 100 کیلومتر بیش از 3 لیتر تیبا مصرف می‌کند.

مدل خودرو

تیبا

پژو 405

پیشرانه

خطی

خطی

حجم موتور

1.5 لیتر

1.7 لیتر

حداکثر قدرت

78 اسب بخار

97 اسب بخار

حداکثر گشتاور

126 نیوتن متر

148 نیوتن متر

گیربکس

دستی 5سرعته

دستی 5سرعته

مصرف سوخت (ترکیبی)

7.1 لیتر

10.1 لیتر

شتاب صفر تا صد

-

11 ثانیه

حداکثر سرعت

200 کیلومتر برساعت

182 کیلومتر برساعت

مقایسه امکانات پژو 405 و تیبا

بحث پژو 405 و تیبا را با مقایسه مشخصات این دو خودرو متوجه می‌شویم. حقیقت این است که اگر به دنبال خودرویی با آپشن‌های بالا هستید، نباید روی تیبا و پژو 405 حساب کنید، این دو خودرو با امکانات محدود در بازار هستند. از نظر مقایسه، شاید تفاوت اصلی بین گزینه‌های آنها، تهویه مطبوع دیجیتال تیبا نسبت به تهویه مطبوع دستی پژو 405 باشد. اگرچه مدل جدید پژو 405 دارای آپشن‌های زیادی است که تاثیر بسزایی در قیمت تمام شده این خودرودارد.

تجهیزات

تیبا

پژو 405

چراغ مه‌شکن جلو

خطی

خطی

چراغ مه‌شکن عقب

1.5 لیتر

1.7 لیتر

فرمان

78 اسب بخار

97 اسب بخار

سیستم تهویه

126 نیوتن متر

148 نیوتن متر

آینه بغل برقی

دستی 5سرعته

دستی 5سرعته

صندلی‌های جلو

7.1 لیتر

10.1 لیتر

مقایسه پژو 405 و تیبا از نظر ایمنی

مقایسه پژو 405 و تیبا به بحث ایمنی ختم می‌شود. از نظر ایمنی، این دو خودرو در شرایط متوسط ​​رتبه‌بندی می‌شوند. اگرچه پژو 405 ایمن‌تر از تیبا است. وزن کمتر تیبا نسبت به پژو 405 بر این موضوع تاثیری نداشت. ترمزهای پژو 405 شامل یک سیستم توزیع نیروی ترمز است که به خودرو اجازه می‌دهد در سرعت‌های بالا یا روی سطوح لغزنده بهتر ترمز کند. در کل از نظر ایمنی باید پژو 405 را بالاتر از تیبا در نظر بگیرید.

تجهیزات

تیبا

پژو 405

کیسه هوا

2

2

ترمزها

جلو دیسکی وعقب کاسه‌ای

جلو دیسکی وعقب کاسه‌ای

سیستم ضدقفل ABS

دارد

دارد

سیستم تقسیم نیروی ترمز EBD

ندارد

دارد

سیستم کنترل پایداری خودرو ESP

ندارد

ندارد

ایموبیلایزر

دارد

دارد

مقایسه تجربه رانندگی پژو 405 و تیبا

شاید مهم‌ترین بحث در مقایسه پژو 405 و تیبا به تجربه رانندگی این دو خودرو برمی گردد. اولین نکته در این موضوع استهلاک کمتر تیبا در مقایسه با پژو 405 است که به وضوح در هزینه‌های نگهداری سالانه خودرو نمود پیدا می‌کند. پس از آن مصرف سوخت کمتر تیبا به دلیل تفاوت چشمگیر با پژو 405 در هزینه‌های جاری شما ملموس خواهد بود.

موضوع بعدی به صندلی‌های این دو خودرو مربوط می‌شود. درست است، با توجه به طراحی داخلی تیبا، نشستن در صندلی‌های سرنشینان این خودرو در دراز مدت خسته کننده و دردناک است. از طرفی موقعیت پژو 405 در کابین کمی بهتر است و طراحی آنها از نظر ارگونومیک بهتر از تیبال است. رانندگی با پژو 405 نیز به دلیل هندلینگ خوب کاملا راضی کننده است.

تیبا انتخاب خوبی برای رانندگی با سرعت بالا نیست. اما با پژو 405 سرعت را به خوبی حس می‌کنید بدون اینکه به خودرو فشار بیاورید. یکی از مشکلات خودروهای سایپا مانند تیبا صدای بلندی است که از موتور به داخل محفظه خودرو می‌آید که در برخی مواقع آزاردهنده است.

نتیجه‌گیری

در این مطلب پژو 405 را با تیبا مقایسه کرده‌ایم، حقیقت این است که به جز موتوری که پژو 405 در آن وضعیت بسیار خوبی دارد، از جهات دیگر این دو خودرو تفاوت چندانی با هم ندارند. به طور کلی، اگر خانواده کوچکی هستید و می‌خواهید یک ماشین معمولی برای کارهای روزانه با قیمت پایین انتخاب کنید، شاید تیبا بهترین انتخاب باشد. از طرفی پژو 405 به عنوان خودرویی با سابقه در ایران تست شده و می‌تواند در ازای خرید خودرو با قیمت بالا بهترین تجربه رانندگی را به شما ارائه دهد.

 

 

 

 

نظرات گرانبهای خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support