ایربگ یا کیسه هوا برای افزایش ایمنی راکبین موتورسیکلت

موتورسیکلت ها

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

6 ماه پیش 30836 بازدید
ایربگ یا کیسه هوا برای افزایش ایمنی راکبین موتورسیکلت

کیسه هوا یا ایربگ دومین سیستم ایمنی است که بعد از بستن کمربند یا در موتورسیکلت‌ها کلاه ایمنی، بیشترین جان افراد را در تصادفات نجات می‌دهد.  ایربگ برای سال‌ها بخشی جدایی ناپذیر از اقدامات ایمنی خودرو‌ها بوده است و اخیراً این صنعت در موتورسیکلت‌ها نیز توسعه پیدا کرده است.

البته نمی‌توان آنها را جزو تجهیزات جدید موتورسیکلت تلقی نمود، زیرا برای اولین بار در دهه 70 متولد شدند. اگرچه تا سالها محبوبیت پیدا نکردند اما امروز مورد توجه عموم مردم و تولید کنندگان موتورسیکلت قرار گرفته‌اند. دو نوع ایربگ برای موتورسیکلت‌ها وجود دارد. اولین آن؛ موردی است که در خود موتورسیکلت ادغام می‌شود و می‌توان گفت رایج‌ترین آن به شمار می‌رود.

دومین نوع ایربگ یا کیسه هوای موتورسیکلت چیزی است که به عنوان بخشی از لباس‌های سوارکار گنجانده می‌شود. در حال حاضر تعداد کمی از برند‌های موتورسیکلت وجود دارد که شامل این نوع کیسه هوای هستند.  کیسه‌های هوای خارجی گسترده‌ترین سیستم‌های امنیتی و همچنین آنهایی هستند که در دسترس همه موتور سواران هستند. مهم نیست دستگاه شما چیست، همیشه می‌توانید جلیقه ایربگ بپوشید و ایمنی خود را در جاده و شهر افزایش دهید.

ایربگ به منظور کاهش شدت ضربات ناشی از سوانح رانندگی، از طریق تورم سریع محفظه‌های هوایی که مناطق حیاتی را پوشش می‌دهد، ایجاد شد.

کیسه هوا موتور سیکلت چگونه کار می‌کند؟

عملکرد خاص ایربگ یا کیسه هوا موتور سیکلت ممکن است بسته به مدل آن متفاوت باشد، اما همه آنها دارای یک سیستم داخلی به شکل یک کیسه هوا هستند که در لحظه برخورد از طریق یک سیلندر کوچک دی اکسید کربن در عرض چند ثانیه باد می‌شود.  سیستمی که توسط آن کیسه هوای موتور سیکلت فعال می‌شود، سیستمی است که می‌تواند تغییر کند. از یک طرف سیستم‌های فیزیکی و از طرف دیگر سیستم الکترونیکی وجود دارد.

کیسه هوا موتور سیکلت

1. سیستم فیزیکی

از سیمی تشکیل شده است که به موتورسیکلت بسته می‌شود، به طوری که وقتی پین را رها می‌کنیم، قلاب آن را باز کرده و سیستم باد را فعال می‌کند. این سیستم همچنین به عنوان یک سیستم حرفه‌ای شناخته می‌شود و زمان باز شدن این ایربگ بین 100 تا 300 هزارم ثانیه پس از دریافت "دستور" باد کردن است.

2. سیستم‌های الکترونیکی

آنها هزینه بیشتری دارند اما موثرتر نیز هستند. اینجاست که فناوری‌های جدید وارد عمل می‌شوند. جلیقه دارای حسگر‌هایی است که وضعیت ما را به او می‌گوید و اگر تعبیر کند که در حال سقوط یا تصادف هستیم، به طور خودکار فعال می‌شود. زمان باز شدن این ایربگ 25 هزارم ثانیه است. هر دو سیستم را می‌توان با تغییر یا پر کردن مجدد بطری نیتروژن دوباره مورد استفاده قرار داد.

آیا ایربگ موتور سیکلت را در کلاه ایمنی می‌توان قرار داد؟

شاید باور آن کمی مشکل باشد، اما می‌توان کیسه هوا را در کلاه ایمنی موتورسیکلت نیز قرار دارد. البته آنها بسیار کمیاب هستند و به سختی می‌تواند مدل‌های مختلف از آنها را در مراکز فروش پیدا کرد. عملکرد آن‌ها شامل یک کیسه هوا است که در لحظه برخورد برای مهار ضربه، نه روی سر، بلکه روی گردن، می‌پرد. به این ترتیب می‌تواند ضربات سنگین را به خوبی مهار کنند.

چرا ایربگ در خودروها اجباری است اما در موتورسیکلت‌ها نه؟

ثابت شده است که در خودروها وجود کیسه هوا تا 30 درصد احتمال آسیب‌های جانی را پس از تصادف کاهش می‌دهد. بنابراین، جای تعجب نیست که از سال 2023 به عنوان یک لوازم جانبی اجباری برای خودروها تبدیل شده باشد. بنابراین، حداقل باید دو کیسه هوای جلو، هم برای راننده و هم برای سرنشین جلو نصب شده باشد.

در حال حاضر کیسه هوا برای موتورسیکلت‌ها جنبه قانونی ندارد و وجود آن در واقع الزامی نیست، البته یک گزینه با ارزش برای موتورسواران است. ممکن است در آینده نه چندان دور جزو لوازم ضروری موتور سیکلت‌ها قرار بگیرد. بدون شک موتورسوار بودن برای کسانی که آزادی و سرعت را دوست دارند هیجان انگیز است. آدرنالین تولید شده از حرکت آسفالت روی دو چرخ غیرقابل توصیف است، اما در عین حال، در ایران نرخ قابل توجهی از تصادفات جدی را نشان می‌دهد.

طبق آمار 35٪ از متوفیان موتورسیکلت‌ها به دلیل ضربه به قفسه سینه دچار این عاقبت شدند. واقعیتی که اگر وسایل نقلیه آن‌ها دارای سیستم ایربگ بودند، می‌توان آن را کاهش داد، زیرا این سیستم‌ها می‌توانند انرژی دریافتی در اثر ضربه را تا 90٪ کاهش دهند.

 کیسه هوای موتور

مزایای مهم

برخی از مزایای موتورسیکلت‌های دارای ایربگ عبارتند از:

  • آنها موفق می‌شوند از تعداد زیادی از عواقب منفی ناشی از تصادفات مانند صدمات جدی جلوگیری کنند و حتی می‌توانند جان شما را نجات دهند. بهتر است با ایربگ از خود در برابر آسیب‌های نواحی مهم بدن مانند گردن، شانه‌ها، تنه و ستون فقرات محافظت کنید.
  • قابل استفاده مجدد هستند. اگر ضربه آنقدر جدی نبوده است که ایربگ آسیب قابل توجهی داشته باشد، فقط باید‌بخش های کوچکی از آن را عوض کنید و دوباره می‌توانید از آن استفاده کنید.
  • چه مکانیکی یا الکترونیکی، در میلی ثانیه متورم می‌شوند. علاوه بر این، هر روز فناوری آنها را بهتر کالیبره می‌کند تا ایمن‌تر و کارآمدتر شود.
  • کاملاً سبک و راحت هستند، بنابراین وزن زیادی را به موتورسیکلت شما وارد نمی‌کنند. علاوه بر این، آنها از مد و گرایش‌های طراحی فرار نمی‌کنند و روز به روز در طرح‌ها و مدل‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند.

موتورسواران چه راهکارهایی برای کیسه هوا دارند؟

در مورد رانندگان موتورسیکلت، آنها می‌توانند این لوازم جانبی ایمنی را از دو طریق مختلف داشته باشند:

1. از محل نصب در وسیله نقلیه شما: این دستگاه از یک کیسه باد تشکیل شده است که پس از ضربه با هوا پر می‌شود و وظیفه احاطه بدن موتورسوار را برای کاهش انرژی تولید شده بر عهده دارد. این موضوع می‌تواند مکانیزم فعال‌سازی مکانیکی (که توسط یک سیستم بند به موتور سیکلت متصل می‌شود) یا الکترونیکی داشته باشد که مستقل از وسیله نقلیه است و دارای سنسورهایی برای تشخیص تغییرات ناگهانی است.

2. با استفاده از لباسی که آن را در خود جای داده است: همانطوری که گفته شد، جلیقه‌ها یا ژاکت‌هایی وجود دارند که سیستم کیسه هوای مخصوص به خود را دارند، به طوری که مانند لباس‌های نصب شده روی موتور سیکلت رفتار می‌کنند. هنگامی که حسگرهای آن اختلالات خارجی مانند تصادف را درک می‌کنند، برای محافظت از شخصی که آن را حمل می‌کند، کیسه را فعال کرده و پر از هوا می‌کنند.

در واقع کیسه هوای موتور سیکلت قادر خواهد بود از صدمات جدی به قسمت میانی بدن شما جلوگیری کند. به لطف سیستم خودکاری که دارد باعث می‌شود یک کیسه هوا ضد ضربه در مواقع نیاز برای شما فعال شود.

اجزای کیسه هوا موتور سیکلت

اتصالی سیستم ایربگ زمانی که از موتورسیکلت جدا می‌شود با اعمال 27 کیلوگرم نیرو فعال می‌شود و از صدمات زیاد جلوگیری می‌کند. ظاهر آنها مانند پوسته لاک پشت است، قسمتی که ضربه را جذب می‌کند و از مهره‌ها و ستون فقرات محافظت می‌کند. موادی که این ایربگ‌ها با آن ساخته می‌شوند متفاوت است، از مواد مصنوعی گرفته تا چرم با قیمت‌های متغیر. هزینه تعویض آن نیز می‌تواند با توجه به برند متفاوت باشد.

 

 

 

 

نظرات گرانبهای خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support