مهمترین نکات ایمنی موتور سواری گروهی

موتورسیکلت ها

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

7 ماه پیش 24328 بازدید
مهمترین نکات ایمنی موتور سواری گروهی

لذت موتور سواری گروهی بسیار رایج است، اما قبل از بیرون رفتن باید مطمئن شویم که ایمنی را رعایت می‌کنیم و با موتورسواران هم سطح خودمان بیرون می‌رویم تا از آن نهایت لذت را ببریم و عجله نداشته باشیم.

یکی از ویژگی‌های قابل توجه دنیای موتور سواری، رفاقت و غریزه محافظ است که همیشه آماده است تا به شریک خود کمک کند.

نکات ایمنی موتور سواری زیر می‌تواند به شما در یک موتور سواری گروهی ایمن و لذت‌بخش کمک کند:

1. تمام جزئیات مسیر یا نقاط عبور اصلی را بدانید.

2. 2 الی3 شماره از افرادی که در گروه سفر می‌کنند را در دفترچه تلفن خود قرار دهید.

3. در راس گروه، رهبری قرار دارد که از برنامه سفر مطلع است و سرعت بقیه را تعیین می‌کند.

4. آخرین نفر از گروه موتورسواران، معمولاً با تجربه‌ترین است و توانایی حل حوادث پیش‌بینی نشده مانند خرابی یا کمک‌های اولیه را دارد.

5. هر عضو مسئول موتورسوار جلویی و عقب خود است، این راهی برای محافظت از کل گروه است.

6. سعی کنید همیشه در حد امکانات و توانایی‌های خود در کنار گروه بمانید.

7. رعایت فاصله ایمن هنگام موتور سیکلت سواری گروهی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

8. در پیچ سبقت نگیرید و در بقیه نواحی با رعایت نکات احتیاطی و ایمنی این کار را انجام دهید.

9. در چهار راه، شمارش انجام می‌شود، بنابراین همه اعضای گروه متوقف می‌شوند.

10. وقتی صحبت از سوخت‌گیری به میان می‌آید، کل گروه نیز این کار را انجام می‌دهند و موتور با کوچک‌ترین مخزن، سرعت سوخت‌گیری را تعیین می‌کند.

11. یک کد ارتباطی از طریق علائم برای نشان دادن توقف‌ها، موانع جاده، پیچ‌ها و ... وجود دارد که دانستن آن می‌تواند ایمنی را برای همه فراهم کند.  

مهمترین نکات ایمنی موتورسواران

هنگام سازماندهی یک گردش گروهی، باید همه چیز از نحوه برنامه‌ریزی سفر گرفته تا نحوه سبقت گرفتن یا پیچیدن در یک چهارراه را در نظر بگیرید.

ایران به دلیل آب و هوا و تنوع اقلیمی، کشوری ایده آل برای سفر گروهی با موتورسیکلت است. بنابراین، جای تعجب نیست که در کشور ما باشگاه‌ها و انجمن‌های موتورسواری متعددی وجود دارد که در طول سال، گردهمایی‌هایی را با هدف موتورسواری سالم به منظور بازدیدهای فرهنگی ترتیب می‌دهند.

اما اگر می‌خواهید با خیال راحت این کار را انجام دهید، سوار شدن یک موتورسیکلت به صورت گروهی مستلزم یک سری الزامات است که به صورت کلی در بالا به آنها اشاره کردیم و در زیر می‌خواهیم آنها را به صورت کامل بررسی کنیم.

همه موتورسوارانی که در یک مسیر شرکت می‌کنند، تجربه یکسانی ندارند. بنابراین، ضروری است که هم افراد با تجربه و هم تازه واردان نکات موتور سواری زیر را در عمل به کار گیرند.

موتور سواری در شب

تنظیم دقیق

اول از همه، و اگرچه به نظر کلیشه‌ای می‌رسد، ضروری است که قبل از حرکت و موتور سواری گروهی از وضعیت عالی موتورسیکلت اطمینان حاصل کنید.

برای این کار بهتر است چراغ‌های روشنایی موتورسیکلت را بررسی کنید. همچنین در صورت داشتن سرنشین دیگر، باید باد لاستیک‌ها را چک کنید و علاوه بر این، سیستم تعلیق را تنظیم کنید. و در نهایت، مخزن باید پر باشد تا از توقف‌های پیش‌بینی نشده در طول مسیر جلوگیری شود.

تجهیزات

صرف نظر از اینکه به تنهایی یا به صورت گروهی سفر می‌کنید، هرگز نباید از تجهیزات خود در مسیریابی غافل شوید. اگرچه لوازم جانبی برای همه سلیقه‌ها وجود دارد، اما مهم‌ترین چیز داشتن کلاه ایمنی موتورسیکلت است.

داشتن یک ژاکت و شلوار با محافظ در موتور سواری گروهی مهم است. در صورت امکان یک لباس حرارتی قابل جابجایی و یک غشای ضد آب قابل تنفس همراه داشته باشید. همچنین برخی از دستکش‌ها را فراموش نکنید که از شما محافظت می‌کنند و به شما امکان می‌دهند به راحتی موتورسیکلت را کنترل‌ کنید.

سازماندهی و برنامه‌ریزی

پس از بررسی وضعیت موتورسیکلت و تجهیزات، زمان گردهمایی را فراموش نکنید. شما باید با بقیه موتورسواران سر وقت و در زمان توافق شده ملاقات کنید تا تمام جزئیات مسیر را نهایی کنید. در بریفینگ یا جلسه مشخص می‌شود که کدام راننده آن را هدایت می‌کند و کدام یک در انتهای ردیف قرار می‌گیرد.

در این جلسه مسئول علامت‌گذاری گذرگاه‌ها، گزارش حوادث به مدیر مسیر و غیره مشخص می‌شود. به طور معمول، همه آنها باتجربه‌ترین خواهند بود و با جلیقه‌های بازتابنده یا پیشانی‌هایی با رنگی متفاوت از رنگی که بقیه موتورسواران استفاده می‌کنند شناسایی می‌شوند.

مسیر همچنین برای همه کسانی که در موتور سواری گروهی شرکت می‌کنند شرح داده خواهد شد: تعداد کیلومترها، نقاطی که در آن باید بسیار احتیاط کرد، مکان‌های گروه‌بندی مجدد، مکان‌هایی که برای استراحت در آن توقف خواهند کرد، بازدید از یک منطقه مورد علاقه یا گرفتن عکس و غیره.

در مورد حمل جی پی اس، توصیه می‌شود برنامه سفر را ذخیره کنید، زیرا برای ایمنی، به هیچ وجه هنگام رانندگی نباید دستگاه را دستکاری کرد.

موتور سواری در جاده

موتور سواری ایمن

در شرایط عادی، هنگام شروع موتور سواری گروهی، اعضای گروه باید طوری از یکدیگر فاصله داشته باشند که گویی برای یک مسابقه بزرگ چیده شده‌اند.

به صورت مرحله‌ای. رهبر گروه در سمت چپ و اولین سواری که او را دنبال می‌کند در سمت راست و غیره خواهد. فاصله ایمن بین موتورسیکلت‌ها باقی می‌گذارد و هرگز موازی سوار نمی‌شود. به این ترتیب از خطرات موتور سواری احتمالی ناشی از رسیدن یا تماس جلوگیری می‌شود.

به همین ترتیب، برای جلوگیری از تجزیه گروه و نیاز به جمع‌بندی مجدد، توصیه می‌شود که سواران کم‌تجربه و در نتیجه کندتر  پس از اولین سوارکار گردش کنند.

در این راستا، مهم است که ضمن نگاه به جلو برای پیروی از دستورات رهبر گروه، یگان‌های پشت سر از طریق آینه‌های عقب نظارت شوند تا در صورت بروز مشکل، کسی عقب نماند.

اگرچه وضعیت اعضا باعث می‌شود تصور کنیم که در یک مسابقه قرار داریم، اما به هیچ وجه نباید مسیر را به عنوان یک رقابت در نظر گرفت. به یاد داشته باشید که در موتور سواری گروهی سبقت گرفتن از همسفران خود را فراموش کنید مگر در صورت نیاز.

کلاب موتور سواری

سبقت و عبور

از آنجایی که منظور ما سبقت گرفتن است، در بزرگراه‌ها و خیابان‌های شلوغ اولین نفری که مانور و سبقت را شروع می‌کند، به دستور سرپرست گروه، بسته کننده آن خواهد بود، زیرا به این ترتیب خط چپ مسدود شده و از نفوذ در امان خواهد بود. وسایل نقلیه دیگر همانطور که در نکته قبل اشاره کردیم، پس از ورود به لاین جدید باید به صورت مرحله‌ای به رانندگی ادامه دهید.

پس از عبور از وسیله نقلیه‌ای که کندتر از گروه حرکت می‌کرد، رهبر گروه کمی سرعت را افزایش می‌دهد تا شکافی ایجاد کند که به همه واحدها اجازه می‌دهد با خیال راحت به خط راست برگردند.

با توجه به گذرگاه‌هایی که دلالت بر گردش به چپ یا راست دارند، مهم است که گروه در مواجهه با چراغ قرمز یا توقف فشرده شود. در غیر این صورت، ایمنی موتور سواری گروهی باید بالاتر از همه چیز باشد. مانور باید با رعایت علائم انجام شود و عجله‌ای در کار نباشد.

پس از تمام این نکات، شما مشتاقانه منتظر پیوستن به کلاب های موتور سواری ایران هستید تا از سرگرمی مورد علاقه خود لذت ببرید. از این کار مطمئناً لذت خواهید برد و با کسب تجربه اعتماد به نفس پیدا خواهید کرد.

 

 

 

 

نظرات خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support