آیا موتور سیکلت برقی نیاز به گواهینامه دارد؟

موتورسیکلت ها

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

7 ماه پیش 32987 بازدید
آیا موتور سیکلت برقی نیاز به گواهینامه دارد؟

آیا موتور برقی نیاز به گواهینامه دارد؟

هنگامی که برای حرکت پایدار و سریع در شهر به خرید یک موتور سیکلت برقی فکر می‌کنیم، اولین سوالی که از خود می‌پرسیم این است که برای رانندگی با  موتور سیکلت‌های برقی به گواهینامه رانندگی نیاز داریم یا خیر؟

افزایش محبوبیت موتور سیکلت‌های برقی در کشور ما یک واقعیت است. با این حال سوالات متعددی نیز پیرامون این نوع حرکت جدید، به ویژه در زمینه حقوقی ایجاد شده است.

در مسائل قانون گذاری، موتور سیکلت، اسکوتر و موتور سیکلت برقی از رعایت مقررات مشابه وسایل نقلیه احتراقی مستثنی نیستند، اگرچه مقررات گاهی اوقات خیلی روشن نیست.

خودروهای برقی دو چرخ در حال تبدیل شدن به یکی از رایج ترین گزینه‌های حمل و نقل در شهر‌ها هستند. دلیل این امر، این است که آنها قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی بهتری نسبت به خودروهای چهار چرخ و حتی موتور سیکلت‌های قدیمی دارند. در واقع موتور سیکلت‌های برقی، مناسب ترین‌ها برای سفر‌های کوچک شهری هستند. آنها می‌تواند ناراحتی ناشی از ترافیک را از بین ببرند.

همچنین عرضه  موتور سیکلت‌های برقی جدید با قدرتمند بیشتر افزایش یافته است.  با آن‌‌ها می ‌توان کاری بیش از سرگردانی در شهر ها انجام داد. اما قوانین و گواهینامه‌ها و شرایط لازم برای رانندگی با آن ها می‌تواند باعث ایجاد تردید‌هایی شود، زیرا این قانون بیش از همه برای وسایل نقلیه احتراقی طراحی شده است.

موتور برقی گواهینامه لازم دارد

تفاوت گواهینامه موتور سیکلت

مقررات عمومی رانندگی با موتور سیکلت برقی، مجوزهایی را نشان می‌دهد که با آن می‌توان بدون تخلف در خیابان‌ها رانندگی کرد.

در این مجوزها مقرر شده، افرادی که دارای گواهینامه معتبر کلاس‌های مختلف مانند گواهینامه الف-3 هستند می‌توانند وسایل نقلیه بالای 250 سی سی و افرادی که گواهینامه کلاس الف -2 را دارند می‌توانند با موتورهای تا سقف 250 سی سی تردد کنند.

اگرچه این وضعیت احتمالاً برای بسیاری از خریداران موتور سیکلت برقی به صورت کامل روشن نیست، اما این مقررات حاکی از وجود گواهینامه معتبر است که از سوی نهاد مربوطه صادر شده باشد.

سن گواهینامه موتور برقی از سن 18 سالگی است که می‌توان اقدام به دریافت آن کرد. این مجوزها به موتور سیکلت‌های برقی که حداکثر سرعت آن ها از 45 کیلومتر در ساعت تجاوز نمی‌کند اجازه رانندگی می‌دهد.

موتور برقی بدون گواهینامه

شرایط گرفتن گواهینامه موتور برقی

برای رانندگی با موتور برقی، حداقل مجوز لازم است تا اطمینان حاصل شود که راننده شرایط اولیه را برای رانندگی یک  موتور سیکلت الکتریکی برآورده می‌کند.

این مجوز، می‌تواند گواهینامه رانندگی کلاس الف -2 و دیگر کلاس ها باشد که توسط ستاد پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا صادر می‌شود.

باید در نظر داشت که گواهینامه رانندگی کلاس الف -2 ابتدایی ترین است. حداقل سن گواهینامه موتور برقی 18 سال می‌باشد. علاوه بر این، این مجوز فقط برای رانندگی  موتور سیکلت‌هایی که سرعت مشخصی (کمتر از250 سی سی) را ادارد شامل می‌شود.

مجوزهای دیگری نیز برای رانندگی با  موتور سیکلت‌های برقی وجود دارد که امکانات متفاوتی را در اختیار ما قرار می‌دهند. قبل از خرید موتور سیکلت برقی، مهم است که تفاوت گواهینامه و مجوزها را بدانید تا بتوانید بدون مشکل از آن استفاده کنید.

البته یک نکته مهم وجود دارد که باید به آن توجه کنید، این که باید بعد از دریافت گواهینامه برای رانندگی در اماکن عمومی حداقل 3 سال صبر کنید.

علاوه بر این می بایست برای ارتقاء پایه گواهینامه موتور حداقل یک سال سال صبر کنید، سپس برای گرفتن پایه بالاتر اقدام کنید.

موتور برقی بدون نیاز به گواهینامه

آیا برای موتور های برقی با حجم کمتر از 50 سی.سی به گواهینامه نیاز ندارد؟

امروزه هیچ کس نمی‌تواند مزیت های فوق العاده‌ای را که یک موتور سیکلت برقی در هنگام حرکت در شهر ارائه می‌دهد انکار کند. چه به دلیل صرفه جویی زیادی که به همراه دارد، چه به دلیل دسترسی آن، و حتی به دلیل ویژگی سازگار با محیط زیست.

با این وجود، برقی بودن و حجم موتور کمتر از 50 سی.سی این وسیله نقلیه، آن را از برآوردن برخی الزامات قانونی محروم نمی‌کند.

اگر می‌پرسید که آیا  موتور سیکلت‌های برقی کمتر از 50 سی.سی علاوه بر مدارک دیگر نیاز به گواهینامه دارند، در اینجا همه چیز را به شما خواهیم گفت.

در ابتدا این موضوع بیشتر یک توصیه بود تا که با افزایش فروش و حضور حجم زیادی از موتور سیکلت‌های برقی در سطح شهر و جاده ها، همه چیز تغییر کرد. بنابراین قوانین اصلاح شده موجود به صراحت بیان می کند که هر نوع وسیله نقلیه ای که در راه‌ های عمومی و سطح شهر تردد می کنند، می بایست هم از پلاک و هم از مجوز مخصوص (گواهینامه) برخوردار باشند.

گفتیم موتور سیکلت‌های برقی به دلیل سرعتی که دارند نیاز به گواهینامه دارند. البته، آن ها نیز به دو دسته طبقه بندی می‌شوند:

1. موتور هایی با حجم کمتر از 50 سی.سی

2. موتور هایی با حجم بیشتر از50 سی.سی

برای رانندگی با هر کدام از موتور سیکلت‌های بالا می‌بایست یک گواهینامه مجزا داشته باشید.

برای موتور برقی گواهینامه لازم است

چرا رعایت مقررات برای داشتن  موتور سیکلت برقی مهم است؟

در سامانه هوشمند و تخصصی کارکیتا ما می‌خواهیم شما یک تجربه کامل داشته باشید. این موضوع از داشتن یک وسیله نقلیه با کیفیت استثنایی شروع می‌شود تا اطمینان از مناسب بودن آن با نیازهای شما و همچنین اقدامات لازم برای مراقبت از شما.

بیایید با بیمه شروع کنیم، بیمه اجباری حوادث رانندگی. شما علاوه بر داشتن گواهینامه باید برای سوار شدن به موتور سیکلت برقی یک بیمه مناسب نیز داشته باشید تا حوادث احتمالی را پشتیبانی کند.

کاری که این بیمه انجام می‌دهد پوشش صدمات افرادی است که به حوادث رانندگی دچار شده‌اند. علاوه بر این، به عنوان یک قاعده، لازم است که برای ادامه تضمین این حفاظت، آن را هر سال تمدید کنید.

به یاد داشته باشید، با این که موتور سیکلت برقی هنوز برای برخی افراد تازگی دارد، اما وسیله نقلیه کم سرعت یا سرگرمی نیست. به همین ترتیب، اهمیت داشتن کارت موتور سیکلت، پلاک و گواهینامه مهم است.

پلاک برای این است که جان دیگران یا خود را به خطر نیندازید. همانطور که قبلا اشاره کردیم، اگر  موتور سیکلت شما پلاک نداشته باشد، جریمه می‌شوید. همچنین در نظر داشته باشید که این پلاک تاریخ انقضا ندارد و فقط در صورت دزدیده شدن، مفقود شدن یا آسیب دیدن پلاک دیگر باید درخواست کنید.

اما آنچه مهم است داشتن گواهینامه برای موتور سیکلت برقی است. این مجوز نشان می‌دهد شما برای استفاده از آن آموزش دیده‌اید و با مقررات نیز آشنا هستید.

گواهینامه موتور برقی

در نتیجه

بله، موتور سیکلت‌های برقی به گواهینامه نیاز دارند تا بتوانند در خیابان‌های سراسر کشور تردد کنند. به یاد داشته باشید که علاوه بر این، باید سایر اسنادی را که قبلاً ذکر کردیم نیز رعایت کنید.

در نهایت، اگر برای خرید موتور سیکلت برقی می‌خواهید اقدام کنید و متقاعد شده‌اید که قدمی برای داشتن  موتور سیکلت برقی خود بردارید، توصیه می کنیم از قوانین ایجاد شده در کشور و منطقه خود مطلع شوید تا تمام شرایط را برآورده کنید و از سفر های خود بدون هیچ مشکلی لذت ببرید.

با داشتن گواهینامه مخصوص موتور سیکلت برقی می‌توانید بدون استرس و بدون جریمه در هر منطقه‌ای رانندگی کنید. با وجود ترافیک‌های روزانه، داشتن این وسیله می‌تواند مزیت های زیادی برای شما به ارمغان بیاورد.

 

 

 

 

نظرات گرانبهای خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support