معرفی قطعات اصلی موتور سیکلت

موتورسیکلت ها

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

5 ماه پیش 63527 بازدید
معرفی قطعات اصلی موتور سیکلت

آشنایی با قطعات موتور سیکلت

اگر قرار است وارد دنیای دو چرخ شوید، یکی از کارهایی که باید انجام دهید این است که وسیله ای را که قرار است با آن رانندگی کنید به خوبی بشناسید. برای شروع به شما پیشنهاد می‌کنیم مهم ترین قسمت های موتورسیکلت را مرور کنید.

آشنایی با قطعات موتور سیکلت به دلیل تنوع ویژگی‌ها و عملکرد، به نمادی ماندگار از آزادی و ماجراجویی تبدیل شده است. میلیون ها نفر در تمام نقاط جهان سوار موتورسیکلت می‌شوند تا ده ها فعالیت را انجام دهند. با این حال، بسیاری از آنها به طور قطع نمی‌دانند اجزا موتور سیکلت چیست.

معرفی قطعات موتور سیکلت

قطعات اصلی موتورسیکلت را می‌توان به طور تقریبی به دسته‌هایی از قبیل، بیرونی، موتور، سیستم ورودی، سیستم اجزای اگزوز موتور سیکلت، سیستم محرکه، فرمان، ترمزها، سیستم ذخیره نیرو، چراغ ها، دور فرمان، دور کنتور و غیره طبقه بندی کرد.

توابع و ویژگی های قطعات اصلی موتورسیکلت

مانند هر وسیله نقلیه موتوری، موتورسیکلت دارای تعداد زیادی قطعات است که بسته به مدل یا برند می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، تعداد تقریبی به طور کلی بین 50 تا 70 قطعه است.

باید در نظر گرفت که تمام اجزای موتور سیکلت مجموعه‌ای از سیستم‌ها را تشکیل می‌دهند که به طور مستقل کار می‌کنند. با این حال، قطعات یا عناصری هستند که از اهمیت بالاتری برخوردار هستند، زیرا عملکرد کامل موتورسیکلت به آنها بستگی دارد. در ادامه به معرفی قطعات موتور سیکلت می‌پردازیم.

نام اجزای موتور سیکلت

تمام اجزای موتور سیکلت

1. موتور

موتور یکی از مهمترین قطعات اصلی موتورسیکلت و هر وسیله نقلیه دیگر است، زیرا عملکرد دستگاه را دیکته می کند و بسته به نوع موتورسیکلت از 1، 2، 4 و حداکثر 6 سیلندر تشکیل شده است. با بنزین کار می‌کند، اگرچه در حال حاضر روی موتورهای با حجم کمتر با هدف جلوگیری از آسیب رساندن به محیط کار می‌کند. این قطعه عناصر دیگری نیز دارد از جمله:

 • پیستون‌ها: اینها به ایجاد انرژی لازم برای راه اندازی موتورسیکلت از طریق یک سیستم احتراق اختصاص داده شده اند.
 • سیلندرها: آنها مسئول حرکت پیستون هستند. آنها همچنین به پیشرانه و احتراق عناصری که باعث می‌شود موتور با بنزین و روغن کار کند کمک می‌کنند.
 • سوپاپ‌ها: آنها از قطعات زیر باک موتور سیکلت هستند که به سمت موتور می‌روند و بنزین از آنها عبور می‌کند.
 • میل بادامک: این عنصر باعث باز شدن پیستون و حرکت آزاد پیستون ها می‌شود. در واقع سوپاپ‌ها را برای تغذیه موتور تنظیم می‌کند.

اجزای موتور موتور سیکلت

2. شاسی

این ساختار یا اسکلت اصلی موتورسیکلت است. این قطعه به طور کلی از فولاد یا آلومینیوم ساخته شده است. اگرچه می‌تواند با انواع مختلفی از منیزیم، کربن یا تیتانیوم نیز ساخته شود. وظیفه اصلی آن پناه دادن و جمع آوری بقیه قطعات موتورسیکلت است که به منظور تضمین عملکرد صحیح وسیله نقلیه.

3. چرخ

بخش مهمی از اجزای موتور سیکلت ها هستند. آنها وظیفه تحرک را بر عهده دارند. آنها از لاستیک‌ها تشکیل شده اند که چسبندگی لازم را به زمین برای به حرکت درآوردن وسیله نقلیه و رینگ ها دارند. همچنین سایر قسمت‌های موتورسیکلت مانند سیستم های ترمز و تاج را نگه می‌دارند.

4. رله شتاب موتور سیکلت چیست؟

همانطور که از نامش مشخص است، این قطعه باعث افزایش یا کاهش سرعت موتورسیکلت می‌شود. دریچه گاز موتورسیکلت شامل یک دسته است که کنترل سرعت موتورسیکلت را تنظیم می‌کند. معمولاً در سمت راست است. برای فعال کردن آن، باید مچ دست خود را پایین بیاورید و با یک حرکت آن را به سمت عقب بچرخانید.

5. گیربکس

این مکانیسمی است که وظیفه انتقال گشتاور موتور به چرخ محرک را بر عهده دارد تا شروع به حرکت کند و پس از شروع، بسته به شرایط آن را با نیازهای سرعت و نیرو تطبیق دهد.

6. ترمز

ترمزها بخش مهمی از ایمنی موتورسیکلت‌ها به شمار می‌روند و در کنترل آن نقش مهمی دارند. آنها معمولاً هماهنگ با سیستم تعلیق و لاستیک‌ها کار می‌کنند.

7. پدال

آنها بخش‌های اساسی موتورسیکلت هستند، زیرا ایمنی راننده به آنها بستگی دارد. اینها پدال سمت چپ هستند که وظیفه انتخاب دنده مناسب را بر عهده دارند و پدال سمت راست که به عنوان کاهش دهنده سرعت یا ترمز عمل می‌کند.

8. اگزوز موتور

جزو قطعات اصلی موتورسیکلت به شمار می‌رود. مطابق با نام خود، این قطعه وظیفه رهاسازی گازهای سوخته در طی فرآیند احتراق را بر عهده دارد. همچنین به عنوان یک کاهش دهنده صدا و آلودگی عمل می‌کند، به همین دلیل موتورسیکلت‌هایی با بیش از یک لوله اگزوز وجود دارد. 

نام قطعات موتور سیکلت

9. مخزن (منبع ذخیره)

وقتی به مخزن اشاره می‌کنیم، معمولاً به فضای مورد استفاده برای ذخیره سوخت فکر می‌کنیم. در موتورسیکلت ها بین صندلی و فرمان قرار دارد، در حالی که در اسکوترها مکان آن متفاوت است. به همین ترتیب، موتورسیکلت دارای مخزن روغن و روغن ترمز است.

10. انتقال

این قسمت همان چیزی است که امکان راندن موتورسیکلت را فراهم می‌کند. این عمل توسط یک زنجیر درگیر در چرخ دنده که به چرخ عقب متصل می‌شود انجام می‌شود. سیستم دنده و زنجیر به آن بستگی دارد که باعث می‌شود چرخ به درستی کار کند.

به طور خلاصه، اینها بخش‌هایی از موتورسیکلت هستند که دانستن آنها ضروری است، اما هنوز لیست طولانی از عناصر ثانویه مانند بوق، زیرپایی، آینه‌ها، صفحه نمایش، صندلی یا نورافکن‌ها وجود دارد که به عنوان مکملی برای تضمین عملکرد یک موتورسیکلت عمل می‌کنند.

قسمت های موتور سیکلت

اجزای تشکیل دهنده موتور سیکلت

مانند قطعات قبلی، این قطعات اصلی موتورسیکلت عملکرد خاصی دارند که به عملکرد وسیله نقلیه کمک می‌کند.

 • بوق: این یک مکانیسم صوتی است که به عابران پیاده یا رانندگان در مورد خطر هشدار می‌دهد.
 • آینه: آنها احتمال تصادفات را کاهش می دهند، زیرا یک چشم انداز میدانی کامل به راننده می‌دهند.
 • چراغ‌ها: عملکرد آن تامین روشنایی در سفرهای شبانه و هشدار دادن به سایر رانندگان است.
 • صندلی: تک یا دو نفره، طراحی و راحتی آن بسته به نوع موتورسیکلت متفاوت است. یک صندلی برای دستیابی به بهترین موقعیت برای راندن موتورسیکلت ضروری است. در مورد اسکوترها، صندوقی موجود در زیر صندلی فضای بسیار خوبی برای  قرار دادن لوازم شخصی و کلاه ایمنی فراهم می‌کند.
 • فرمان: اجزای فرمان موتور سیکلت که معادل فرمان خودروهاست. انواع مختلفی دارد و داخل آن کنترل های موتورسیکلت مانند ترمز جلو، پدال گاز، کلاچ و چراغ ها قرار دارد. آنها وظیفه اتصال و قطع برق موتور و اعمال تغییرات را بر عهده دارند.
 • کلاچ: در موتورسیکلت‌های دنده دار، با اهرم چپ کار می‌کند و هدف آن درگیر کردن یا جدا کردن موتور از جعبه دنده است.
 • گل گیر: گلگیر جزئی از قطعات اصلی موتورسیکلت عنصری از وسیله نقلیه است که چرخ‌ها را می‌پوشاند و برای جلوگیری از پاشش آب عمل می‌کند. بسته به نوع موتورسیکلت، اندازه و مکان آن متفاوت است. در دوچرخه‌های جاده‌ای، گلگیرها محتاطانه و نزدیک به لاستیک هستند. برعکس، در موتورسیکلت موتور کراس ابعاد و فاصله بیشتری از چرخ‌ها دارند.

شناخت کامل قطعات اصلی موتورسیکلت نه تنها می‌تواند به شما در درک نحوه عملکرد وسیله نقلیه شما کمک کند، بلکه منابع لازم را برای نگهداری صحیح از آن و استفاده حداکثری از آن در اختیار شما قرار می‌دهد.  

Motorcycle main parts

 

 

 

نظرات گرانبهای خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support