راهنمای خرید موتور سیکلت دست دوم و 12 نکته مهم آن

موتورسیکلت ها

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

6 ماه پیش 29618 بازدید
راهنمای خرید موتور سیکلت دست دوم و 12 نکته مهم آن

بهترین زمان خرید موتور سیکلت

خرید موتورسیکلت دست دوم نباید ایده بدی باشد. در واقع، در بسیاری از موارد این راه حل ایده آل برای کاهش هزینه ها و داشتن یک وسیله حمل و نقل مناسب است.

اما، قبل از شروع خرید یک موتورسیکلت کارکرده، نکات خاصی وجود دارد که باید آنها را بررسی کنید و مطمئن شوید که آنها مطابق با نیاز های شما هستند.

بسیاری از سایت های معتبر فروش موتورسیکلت دست دوم وجود دارند که تضمین کیفیت را در محصولات خود ارائه می دهند مانند وب سایت هوشمند کارکیتا. اما همیشه اینطور نیست، حتی اگر موتور سیکلت را از دوست یا آشنا می خرید، باید جزئیات خاصی را در نظر بگیرید.

دلایلی که شما را به سمت خرید یک موتورسیکلت کارکرده سوق می دهد می تواند متفاوت باشد. خواه به دلیل اینکه این مدل دیگر تولید نمی شود تصمیم به خرید آن دارید، یا به این دلیل که بودجه شما به شما اجازه نمی دهد مدل جدید بخرید.

عرضه فعلی موتورسیکلت دست دوم بسیار متنوع است و فروش موتور سیکلت های جدید در ایران در حال رشد است. اما شما خرید  موتورسیکلت های کارکرده را انتخاب کرده اید که به معنای صرفه جویی قابل توجه در مقایسه با یک موتورسیکلت کاملا نو است، اما در هنگام انتخاب و خرید، ریسک را نیز به همراه دارد.

1. به ظاهر اعتماد نکنید

مراقب تبلیغات باشید، عکس‌ها فریبنده هستند و چیزی که شبیه آب نبات به نظر می‌رسد ممکن است بعداً به چیزی کاملاً متفاوت تبدیل شود. شما باید موتورسیکلت دست دوم را به صورت زنده از نزدیک ببینید تا بدانید وضعیت کلی آن چگونه است.

حتی اگر متخصص موتورسیکلت نباشید، می توانید فرسودگی برخی از قطعات، صداها، ارتعاشات را مشاهده کنید. به طور خلاصه، یک نگاه کافی است تا در هنگام تصمیم گیری نهایی، نتایج خوبی بگیرید. اگر کارگاه مورد اعتمادی در کار باشد و صاحب موتورسیکلت مایل به بررسی باشد، چه بهتر.

نکات خرید موتور سیکلت دست دوم

2. بررسی کیلومتر شمار موتورسیکلت

ممکن است اعدادی که مسافت پیموده شده در موتورسیکلت دست دوم را نشان می دهد واقعی نباشد. البته تعیین آن هرگز آسان نیست، اما جنبه های خاصی وجود دارد که می تواند سرنخ هایی به شما بدهد.

یکی از آنها این است که کابل کیلومتر شمار هرگز پاره نشده باشد. همچنین باید وضعیت دستگیره های لاستیکی و زیرپایی ها را بررسی کنید.

وضعیت صندلی همچنین به شما یک ایده کلی در مورد استفاده زیاد یا کم از موتورسیکلت می دهد. لاستیک ها نیز اسرار بسیاری را حفظ می کنند. اگر می بینید که حلقه بیرونی حفره های زیادی دارد، به این معنی است که چرخ های زیادی را تغییر داده است که نشان دهنده کیلومترهای زیادی است.

بلبرینگ‌های فرمان و یاتاقان‌های چرخ را بررسی کنید. دیسک های ترمز نیز یک عنصر مهم برای بررسی هستند. در این صورت، بررسی کنید که وضعیت شما با کیلومترهایی که ادعا می کنید مطابقت دارد یا خیر.

بررسی قطعات فنی موتور

3. وضعیت موتور

بررسی این قسمت از موتورسیکلت دست دوم ممکن است سخت باشد، زیرا به یک متخصص نیاز دارد. البته برای بررسی باید موتورسیکلت را خاموش کنید تا سرد شود. اگر موتورسیکلت داغ است، تا زمانی که لازم است صبر کنید، سپس خودتان استارت زده و منتظر بمانید تا داغ شود.

سپس بررسی کنید که روغن یا آب نشتی نداشته باشد و دود خروجی از لوله اگزوز را مشاهده کنید. دودی که از اگزوز باید تقریبا شفاف باشد، اگر خیلی سفید است، مشکلی در آن وجود دارد.

خرید و فروش موتور سیکلت دست دوم

4. وضعیت چرخ ها

بررسی کنید که جوش ها و رنگ های به کار رفته در چرخ ها خوب باشند. اگر چیزی را می بینید که با نسخه دست اول آن متفاوت است علت را بپرسید تا قانع شوید. اگر رنگی را می بینید که با بقیه جور در نمی آید، احتمالاً تصادفی را پنهان کرده اند.

وضعیت چرخ ها به راحتی قابل مشاهده است. اما اگر متوجه تغییر شکل‌هایی در سایش شدید، علاوه بر اینکه ناشی از رانندگی با فشار نامناسب است، می‌تواند به دلیل خرابی شاسی یا سیستم تعلیق موتورسیکلت دست دوم نیز باشد.

البته تعلیق را با فشار دادن و رها کردن مکرر آن بررسی کنید و پایه های موتورسیکلت را چک کنید .حرکت اهرم و پدال ترمز و رنگ روغن ترمز را که نباید خیلی تیره باشد بررسی کنید. بدیهی است و همانطور که قبلاً ذکر کردیم، لنت و دیسک ترمز را بررسی کنید.

بهترین موتور سیکلت دست دوم

5. وضعیت سیستم ترمز

بسیار مهم است که به ساییدگی لنت ها و سایر عناصر مانند روغن ترمز توجه کنید که وقتی کهنه می شود یا برای مدت طولانی استفاده نشده است تمایل به تیره شدن دارد. در دیسک‌ها، همیشه خوب است که انگشت خود را بکشید تا سایش نامنظم احتمالی را ببینید. اگر شیار وجود داشته باشد، به این معنی است که دیسک تاب خورده است، احتمالاً به دلیل استفاده تهاجمی از ترمزها.

6. کیت گیربکس

کیت انتقال یکی از مهمترین مواردی است که باید در هنگام خرید موتورسیکلت دست دوم بررسی شود. بررسی کنید که آیا این اصل یا تعویض شده است.

مواردی که کاربران کیت گیربکس را با کیت اصلی تعویض می کنند بسیار نادر است. اگر وقتی برای دیدن موتور سیکلت می روید کیت گیربکس اصلی نیست اما با مسافت پیموده شده مطابقت ندارد، به احتمال زیاد تصادفی آن را عوض کرده اند.

7. آن را در حال حرکت تست کنید

بدون شک، بسیار مهم است که بتوانید موتورسیکلت دست دوم را آزمایش کنید. متأسفانه، آزمایش رانندگی با موتورسیکلت های دست دوم آسان نیست.

از مهارت‌های خود برای تشخیص عملکرد موتورسیکلت استفاده کنید. برای این کار نیازی به یک مسیر طولانی ندارید. چند متر برای بررسی عملکرد کلی آن یا بررسی صداهای عجیب و غریب کافی است.

نکات فروش موتور سیکلت دست دوم

8. مطمئن شوید که چه چیزی می خرید

قبل از بستن هر عملیاتی و پرداخت هر چیزی، همیشه لازم است ابتدا اسناد اصلی را بررسی کنید و از مطابقت اطلاعات فنی منعکس شده در آن مانند، شماره شاسی یا پلاک خودرو  اطمینان حاصل کنید.

9. به هزینه تعویض قطعات مختلف توجه کنید

باید به تعویض لاستیک، باتری موتور سیکلت و گیربکس موتورسیکلت دست دوم نیز فکر کنید، برای اینکه می تواند هزینه زیادی به همراه داشته باشد. به همین دلیل وضعیت لاستیک ها، زنجیر گیربکس، تاج، پینیون (در صورت دیده شدن) یا تسمه اگر موتورسیکلت یا اسکوتر دارای گیربکس تسمه دندانه ای است را بررسی کنید.

فراموش نکنید که به ترمزها نگاهی بیندازید، از آماده نبودن لنت ها برای تعویض و سایش احتمالی دیسک ها مطمئن شوید.

اگزوز یک قسمت مهم و حساس در موتورسیکلت ها است که نباید در هنگام خرید بررسی آن را فراموش کنید. سعی کنید آن را خوب بررسی کنید، به دنبال نشتی های احتمالی باشید که به صورت لکه های سیاه در قسمت های نزدیک به مسیر آن مشاهده خواهید کرد. همچنین به دنبال زنگ زدگی یا سوراخ شدن در قسمت پایین اگزوز باشید.

موتور دست دوم

10. بررسی  صداهای موتورسیکلت دست دوم

اکنون زمان روشن کردن موتور است. سعی کنید در جایی باشید که سر و صدای زیاد نباشد و از همان ابتدا به صدای موتور دقت کنید. ایده آل این است که بتوانید موتورسیکلت مورد استفاده را به صورت سرد راه اندازی کنید، در این حالت، عیوب احتمالی به بهترین وجه تشخیص داده می شود. هر گونه صدای داخلی در موتور باید دلیل کافی برای رد خرید باشد.

11. موتورسیکلت های مستعمل را نزد مکانیک مورد اعتماد ببرید

اگر تا به حال متقاعد شده اید، ایده آل این است که یک حرفه ای آخرین نگاهی به موتورسیکلت دست دوم بیندازد، پس آن را به یک متخصص واقعی نشان دهید. اگر فروشنده قصد فریب شما را ندارد، نباید مشکلی  با این موضوع داشته باشد.

12. بررسی موتورسیکلت های دست دوم

در نهایت توصیه من همیشه این است که کمی بیشتر سرمایه گذاری کنید و موتورسیکلت های دست دوم را به کارگاه ببرید تا معاینه معمولی، تعویض روغن، فیلتر، چک کردن پیچ، تنظیمات و ... انجام دهید. به این ترتیب مطمئن می‌شوید که موتور شما همه چیز را برای ادامه کار بی‌نقص تا کیلومترها دارد و شل بودن پیچ به معنای خرابی احتمالی گران‌تر یا وضعیت خطرناک نیست.

احتمالاً پس از خواندن نحوه خرید موتور دست دوم، بهتر بتوانید برای انتخاب و خرید موتورسیکلت دست دوم اقدام کنید، زیرا شناخت لازم از آنها برای شما حاصل شده است.

البته خوب است که همیشه از یک سری دستورالعمل خوب پیروی کنید تا اطمینان حاصل کنید، وسیله ای که می خرید سالم و بی عیب و نقص باشد.

 

 

 

 

نظرات گرانبهای خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support