درباره موتور سیکلت های سه چرخ بیشتر بدانید؟

موتورسیکلت ها

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

5 ماه پیش 81453 بازدید
درباره موتور سیکلت های سه چرخ بیشتر بدانید؟

موتور های سه چرخ  

به عنوان یک جایگزین جالب برای آن دسته از رانندگانی که می‌خواهند به دنیای موتور سیکلت وارد شوند و تجربه مفید از آن کسب کنند، ارائه می‌شوند.

آنها ممکن است جذاب‌ترین موتور سیکلت‌های موجود در بازار نباشند یا روحیه موتور سواری واقعی را نداشته باشند، اما حقیقت این است که موتورسیکلت‌های این مدلی به طور فزاینده‌ای مورد تقاضا هستند و به مخاطبانی می‌رسند که به دنبال یک سری ویژگی‌های بسیار خاص هستند.

موتور  سه چرخ چیست؟

اساساً موتورسیکلتی است که چرخ دوم را روی محور عقب موتور سه چرخ و یا جلو نصب می‌کند، به طوری که دو چرخ به طور همزمان کج می‌شوند و ثبات بیشتری برای راننده فراهم می‌کنند.

همانطور که می‌توانید تصور کنید، آنها برای رانندگان تازه کار به شدت توصیه می‌شوند، زیرا به مهارت زیادی مانند موتورسیکلت‌های معمولی نیاز ندارند. در واقع، برخی را می‌توان بدون هیچ نوع لنگر ایستاده نگه داشت.

معمولاً  قسمت جلوی دو چرخ، اطمینان و امنیت بیشتری را منتقل می‌کند، به خصوص هنگام دور زدن پیچ‌ها یا روی سطوح لغزنده، که کار را برای کسانی که در دنیای موتورسیکلت‌ها تازه کار هستند، آسان‌تر می‌کند. با این حال، این موضوع به معنای افزایش وزن است.

امروزه تنوع زیادی از موتورسیکلت های سه چرخ  را در بازار شاهد هستیم که اکثر آنها را برندهای خارجی تشکیل می‌دهد. هر کدام از آنها ویژگی های مختلفی را ارائه می‌دهند و معمولاً در ظرفیت های مختلف به فروش می‌رسند.

انواع موتور سه چرخ

مزایای مهم و کاربردی

موتورسیکلت‌ های سه چرخ  مانند همه انواع وسایل نقلیه دارای مزایا و معایبی هستند. از جمله مزیت‌های این وسیله نقلیه جدید عبارت است از:

  • امنیت (نسبی) بیشتر: با داشتن بدنه مستحکم تر و داشتن تکیه گاه های بیشتر، وسیله نقلیه ایمن تر است، زیرا سقوط را کاهش می دهد.
  • ثبات بیشتر: در رابطه با نکته قبل، متوجه می شویم که آنها پایدارتر و در نتیجه راحت تر هستند، زیرا اندازه آنها بزرگتر است. به این موضوع اضافه می شود که برخی از مدل ها به رانندگان اجازه می دهند زمانی که مجبور به توقف موتورسیکلت هستند، پای خود را روی زمین نگذارند.
  • پارک کردن آنها راحت‌تر از یک موتورسیکلت معمولی است: اگرچه کمی پیچیده‌تر از یک موتور سیکلت معمولی است. با این حال، آنها یک وسیله حمل و نقل بسیار مفید برای حرکت در شهر هستند.
  • وجود پیشنهاد بیشتر: در بازار مدل‌های مختلفی از موتورسیکلت های سه چرخ  وجود دارد تا بهترین گزینه را انتخاب کنید که با نیازهای شما مطابقت دارد.
  • شما می‌توانید با گواهینامه مخصوص با آنها رانندگی کنید: گرفتن گواهینامه برای رانندگی با موتور سه چرخ راحت تر و سریع تر است.
  • ترمزهای این نوع موتور از هر سه چرخ پشتیبانی کاملی می‌کند و امنیت راننده را به خوبی حفظ می‌کند. 

آیا موتورسیکلت‌ های 3 چرخ ایمن تر هستند؟

اگرچه موتورسیکلت‌ها ارزان‌تر از خودروها هستند و سفر با آنها در شهر در شرایط ترافیکی سریع‌تر است، اما هنوز هم هستند بسیاری از کسانی که تمایلی به استفاده از این وسیله نقلیه ندارند. دلیل اصلی احساس ناامنی در احتمال از دست دادن تعادل است. برای جبران این کمبودها، موتورسیکلت های سه چرخ  به وجود آمدند.

بیشتر بخوانید: آیا موتور سیکلت برقی نیاز به گواهینامه دارد؟

اولین مدلی که دارای دو چرخ جلو بود، یک اسکوتر بود که در سال 1007 توسط برند ایتالیایی Piaggio ساخته شد. هدف او دقیقاً این بود که وسیله نقلیه خود را با ثبات بیشتری ارائه دهد، به طوری که تعادل یک ماشین و عملکرد یک موتور سیکلت را ارائه دهد.

از آن زمان به بعد، برندهای دیگر به این هدف دست یافتند و مدل های خود را به امید تسخیر بخش وسیعی از بازار عرضه کردند. اما آیا موتور سه چرخ  واقعاً به همان اندازه ایمن است که سازندگان آن وعده داده‌اند؟

بهترین مدل های موتور سه چرخ

1. برخورداری از سه نقطه پشتیبانی

نقاط پشتیبان در واقع کلید ایمنی این نوع موتورسیکلت است. سه نقطه پشتیبانی آن تضمین می‌کند که چسبندگی روی آسفالت بیشتر است که باعث افزایش پایداری و کاهش خطر تصادف می‌شود. علاوه بر این، آنها همچنین توانایی بیشتری برای تکیه دادن ایمن تر راننده را فراهم می‌کنند.

2. سه دیسک ترمز

موتور سیکلت‌ سه چرخ  از آنجایی که دارای سه چرخ هستند، دارای سه دیسک ترمز نیز می‌باشند که به معنای چسبندگی بیشتر به زمین است. به لطف آنها، فاصله ترمز موتور سیکلت کمتر از موتورسیکلت‌های دو چرخ است، جنبه ای که به ویژه در مواقع بارندگی یا برف می‌تواند عملکرد بهتری از خود نشان دهد.

3. چرخ های مستقل

دو چرخ مستقل و کج هستند، به این معنی که کاملاً با ناهمواری‌های آسفالت یا حتی با تغییرات ناگهانی در وضعیت راننده سازگار شده و مطابقت دارند.

4. تثبیت کننده

اکثریت قریب به اتفاق موتورسیکلت‌های سه چرخ دارای یک تثبیت کننده نیز هستند که به لطف آن راننده مجبور نیست هنگام توقف موتورسیکلت خود به زمین تکیه دهد. اگرچه اینها جزئیاتی هستند که امنیت را افزایش نمی‌دهند، اما راحتی بیشتری را فراهم می‌کند.

5. وزن بیشتر

به عنوان یک نکته منفی می‌توان گفت که این موتورسیکلت ها بزرگتر و وزن بیشتری دارند که مانع از انجام برخی مانورهایی می‌شود که به چابکی خاصی نیاز دارند، به ویژه آنهایی که هنگام رانندگی در ترافیک انجام می‌شوند. با این حال، با وجود این ایرادات کوچک، به طور کلی، موتورسیکلت‌های سه چرخ  پایدارتر و ایمن‌تر از موتورسیکلت‌های دو چرخ هستند.

دو چرخ جلو یا عقب کدام نوع بهترین عملکرد را دارد؟

محبوب ترین موتورسیکلت‌های سه چرخ، موتورسیکلت‌هایی هستند که دارای دو چرخ جلو و یک چرخ عقب هستند که به آن Tadpole (مدل قورباغه) می‌گویند. اما گزینه دیگری نیز وجود دارد، حتی ایمن تر از گزینه قبلی، دلتا یا سه چرخه، که دو چرخ خود را در عقب قرار می‌دهد.

چرخ جلوی امکان مانور چرخشی بیشتری را نسبت به مدل قبلی می‌دهد. علاوه بر این، در دومی، راننده روی محور عقب موتور سه چرخ می‌نشیند که مرکز ثقل آن را بالا می‌برد و باعث می‌شود در هنگام پیچ‌ها پایداری کمتری داشته باشد.

با این حال، موتورهایی که یک چرخ در جلو دارند و دو چرخ در عقب در این شرایط مختلف، بهتر می‌توانند تعادل خود را حفظ کنند، زیرا قسمت عقب آن بیشترین وزن را دارد و بنابراین بیشترین چسبندگی را خواهد داشت.

مزایای موتور سه چرخ

چه حقوقی برای موتورسیکلت‌ های سه چرخ مورد نیاز است؟

کسانی که می‌خواهند یک موتور سه چرخ جدید بخرند به نوعی به این فکر می‌کنند که آیا برای استفاده از آنها در سطح شهر و جاده‌های عمومی به مجوز نیاز دارند یا خیر.

علیرغم اینکه هم موتورسیکلت و هم خودرو جزو وسایل نقلیه عمومی به شمار می‌روند، پاسخ به این پرسش به خوبی روشن است. بنابراین باید برای استفاده از آنها گواهی نامه معتبر دریافت کنید و تمامی الزامات رانندگی را نیز رعایت کنید.

معایب موتور سیکلت سه چرخ

معایب موتور سیکلت سه چرخ

موتور سیکلت های سه چرخ، با وجود ویژگی های جذابی که ارائه می دهند، معایب خود را نیز دارند. یکی از اصلی ترین این معایب، ابعاد بزرگ و حجیم بودن این وسیله نقلیه است در شرایط ترافیک شهری یا فضاهای محدود مشکل ساز شود. همچنین وزن بالای موتور سیکلت های سه چرخ ممکن است باعث افزایش مصرف سوخت و کاهش کارایی سوارکاری گردد.

از دیگر معایب این نوع موتور سیکلت، هزینه تعمیر و نگهداری بیشتر به دلیل پیچیدگی سیستم های فنی و الکتریکی آنهاست. یکی دیگر  از معایب موتور سیکلت سه چرخ قیمت بسیار بالاتر از موتورسیکلت‌های دو چرخ است، زیرا در این نوع وسیله نقلیه، تجهیزات و امکانات زیادی به کار رفته است.

توجه کنید، قیمت بیمه موتورسیکلت مستقل از تعداد چرخ ها است. معمولاً به نوع و حجم موتور و نیز وزن وسیله شما بستگی دارد. از طرفی چون سه چرخ دارند از رده بندی موتورسیکلت‌ها خارج شده و جزء رده بندی جداگانه‌ای می‌شوند بنابراین برای رانندگی با آنها داشتن گواهینامه مناسب الزامی است.

Three-wheeled motorcycles

 

 

 

نظرات گرانبهای خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support