علائم خرابی بلبرینگ دینام خودرو چیست؟

خودروهای سواری

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

5 ماه پیش 80658 بازدید
علائم خرابی بلبرینگ دینام خودرو چیست؟

اگر بلبرینگ دینام خراب باشد چه میشود؟

بلبرینگ ها قطعات مکانیکی کوچکی هستند که برای کاهش اصطکاک و سایش بین دو جسم در حال حرکت استفاده می شوند. آنها در بسیاری از وسایل نقلیه، از جمله خودروها، موتور سیکلت ها و کامیون یافت می شوند. در خودروها، بلبرینگ ها در بسیاری از قسمت ها استفاده می شوند، که از جمله آن ها چرخ، محورها و دینام خودرو است.

خرابی بلبرینگ دینام می تواند مشکلات مختلفی را برای خودرو ایجاد کند. از جمله این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صدا دادن بلبرینگ دینام: یکی از علائم خرابی بلبرینگ دینام خودرو صدای بلبرینگ دینام، غیر عادی و ناهنجار است. ممکن است صدای لرزش یا صدای خرد شدن وجود داشته باشد.
 • لرزش: خرابی بلبرینگ دینام می تواند با لرزش یا ارتعاشات غیر معمول همراه باشد. در حالت عادی، دینام باید بدون لرزش و با حرکتصاف کار کند. اگر ارتعاشات یا لرزش های ناشی از بلبرینگ غیر معمول احساس می شود، ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض دینام باشد.
 • گرم شدن زیاد: بلبرینگ دینام خراب می تواند باعث گرم شدن زیاد دینام شود. اگر حس می کنید دینام یا قسمت های اطراف آن بیش از حد گرم می شوند، ممکن است از خرابی بلبرینگ دینام باشد.

علائم خرابی دینام خودرو

کار دینام خودرو چیست؟

دینام موظف است برق مورد نیاز خودرو را تامین کرده و باعث به کار افتادن بسیاری از قطعات ریز و درشت اتومبیل شود. اگر این قطعه از خودرو حذف شود، برقی که در باتری ذخیره شده است به سرعت تمام شده و از کار می‌افتد. وظیفه اصلی این قطعه این است که نیروی مکانیکی را به الکتریکی تبدیل نماید. این قطعه جریان تولید شده را که نوعی جریان مستقیم می‌باشد، به باتری ارسال می‌کند تا برق مصرفی بخش‌های متنوع خودرو تامین گردد.

همچنین این قطعه می‌تواند به صورت همزمان، عمل شارژ دوباره باتری را نیز به عهده بگیرد. منطقی است که اگر دینام خودرو دچار آسیب شده و به درستی عمل نکند، باتری تنها در زمان بسیار کمی قادر خواهد بود، برق اتومبیل را تامین نماید و خودرو پس از مدتی کوتاه عملا از کار خواهد افتاد.

بیشتر بخوانید: علت یاتاقان زدن خودرو چیست؟

نقش باتری در خودرو چیست ؟

هنگامی که خودرو خاموش است و راننده می‌خواهد استارت بزند، اتومبیل به برق احتیاج دارد. طبیعتا هنگامی که ماشین روشن نیست، دینام نیز قادر به تولید برق نخواهد بود. در این شرایط، باتری و برقی که به صورت ذخیره در آن نگه‌داری می‌شود، به کمک راننده آمده و اتومبیل استارت زده می‌شود. توجه داشته باشید، باتری خودرو مدت زمان کمی می‌تواند برق خودرو را فراهم کند زیرا برقی که درون آن ذخیره شده است، بسیار محدود می‌باشد.

علت خرابی بلبرینگ دینام

دینام از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

دینام با کمک نیروی مغناطیسی، جریان القایی فراهم می‌کند. این قطعه از هشت بخش مختلف تشکیل شده است که هر بخش آن نقشی مهم و جداگانه‌ای در تولید برق دارد. بخش‌های هشت‌گانه مولد برق عبارت اند از :

 • پوسته
 • سیم پیچ های ثابت یا استاتور
 • سیم پیچ های متحرک یا روتر
 • یک سو ساز  ولتاژ یا دیود
 • رگلاتور یا آفتامات
 • زغال و محفظه زغال
 • پره خنک کننده و پولی
 • بلبرینگ و قرقره

علت خرابی بلبرینگ دینام خودرو

خرابی بلبرینگ دینام می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده طولانی مدت و فرسودگی طبیعی: بلبرینگ ها قطعات مکانیکی هستند و با استفاده طولانی مدت، فرسوده می شوند. این فرسودگی می تواند باعث خرابی بلبرینگ و بروز مشکلاتی شود.

عدم رسیدگی و نگهداری مناسب: عدم رسیدگی و نگهداری مناسب نیز می تواند باعث خرابی بلبرینگ دینام شود. از جمله مواردی که باید به آنها توجه داشت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از گیربکس مناسب و به موقع
 • تنظیم صحیح تسمه دینام
 • عدم استفاده از دینام مناسب

ضربه یا آسیب فیزیکی: ضربه یا آسیب فیزیکی نیز می تواند باعث خرابی بلبرینگ دینام شود. از جمله مواردی که می توانند باعث ضربه یا آسیب فیزیکی به دینام شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تصادف
 • برخورد با مانع
 • افتادن خودرو

بلبرینگ دینام یکی از قطعات مهم در سیستم تعلیق خودرو است که برای حرکت صاف و روان آن بسیار حائز اهمیت است. علائم خرابی دینام خودرو شامل صداهای اضافی همچون صدای خرد شدن، صدای ترکیدگی در هنگام حرکت خودرو می‌باشد.

همچنین، در صورت خرابی بلبرینگ دینام، خودرو احساس لرزش و عدم تعادل در حرکت خود خواهد کرد و قابلیت کنترل آن نیز کاهش می‌یابد. بنابراین، در صورت تشخیص هر یک از این علت خرابی بلبرینگ دینام، بهتر است بلافاصله به یک کارشناس خودرو مراجعه کرده و مشکل را بر طرف کنید.

علایم خرابی بلبرینگ دینام

طرز کار مولد برق چگونه است؟

اگر با ما تا اینجای متن همراه بوده باشید، درباره دینام به این نکته پی برده‌اید که برق خودرو به وسیله آن فراهم می‌شود. همچنین دانستیم به شارژ دوباره باتری نیز کمک می‌نماید. نکته دیگر این که مولد برق باید بتواند نیروی مکانیکی را به الکتریسیته تغییر حالت دهد. پروسه تولید برق با موتور اتومبیل است. در بیشتر اتومبیل های مدرن، مولد برق به وسیله میل لنگ موتور و با کمک کمربند مارپیچ به حرکت در می‌آید.

حرکت کمربند که همان انرژی مکانیکی است به وسیله روتر با سرعت تندی در درون استاتور به چرخش واداشته می‌شود و بدین ترتیب، برق با گردش تند روتور تولید می‌گردد. آهن رباهایی که در پیرامون روتور وجود دارند، کمک می‌کنند تا برق با عبور از سیم های مسی، میدان مغناطیسی بسازد. این نیرو به تنظیم کننده ولتاژ رسیده و برق را در اتومبیل توزیع می‌کند. مدیریت میزان ولتاژ باتری نیز به عهده این قطعه است.

صدا دادن بلبرینگ دینام

مولد برق چگونه باعث شارژ باتری می‌شود؟

پیش از آن که باتری قادر باشد از برق دینام کمک بگیرد، باید تغییر حالت دهد. این امر به این خاطر است که برق می‌تواند، در جریان‌ها یا جهات گوناگونی به حرکت درآید. خوب است بدانید، باتری‌های اتومبیل، با برق جریان مستقیم و به صورت یک طرفه عمل می‌کنند. این در حالی است که مولد برق، حرکت متناوب یا AC را تولید می‌نماید که گاهی وقت‌ها به صورت معکوس جریان پیدا می‌کند.

لذا پیش از رفتن به رگلاتور ولتاژ، با کمک یک‌سوساز دیود، نیروی مورد توجه برای باتری، به دی سی تبدیل می‌گردد. پس از این که تبدیل انجام شد، باتری قادر است از برق برای شارژ دوباره کمک بگیرد.

علت کاهش ولتاژ دینام خودرو

مانند هر قطعه‌ای که در اتومبیل کار گذاشته می‌شود، مولد برق ولتاژ دینام نیز پس از مدتی افت کارایی خواهد داشت. لذا باید مراقب بود در زمان لازم این قطعه تعویض شود. معمولا هر مولد برقی حدود ده تا پانزده سال عمر می‌کند. پیشنهاد ما این است که خودتان چگونگی عوض کردن مولد برق را بیاموزید تا در صورت خراب شدن آن در جاده بتوانید به سرعت مشکل را حل نمایید.

خوب است بدانید، همه اتومبیل‌هایی که از موتور احتراق برخوردار هستند، قطعه برق‌ساز در آن ها کار گذاشته می‌شود. وقتی موتور روشن است؛ مولد برق، باتری را شارژ نموده و نیروی الکتریکی اضافی را برای سیستم‌های برقی اتومبیل فراهم می‌سازد.

علائم خرابی دینام ماشین

راه های پیشگیری از خرابی بلبرینگ دینام خودرو

برای پیشگیری از خرابی بلبرینگ دینام، می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • از دینام مناسب و با کیفیت استفاده کنید.
 • به طور منظم و طبق توصیه سازنده، دینام را سرویس کنید.
 • از گریس مناسب و به موقع استفاده کنید.
 • تسمه دینام را به طور منظم و طبق توصیه سازنده، تنظیم کنید.
 • از برخورد خودرو با موانع و افتادن آن جلوگیری کنید.

در صورت مشاهده هر یک از علائم خرابی بلبرینگ تسمه دینام، سریعا به یک مکانیک مراجعه کنید. خرابی بلبرینگ دینام می تواند مشکلات جدی را برای خودرو ایجاد کند. بنابراین بهتر است قبل از اینکه مشکل جدی تر شود، آن را برطرف کنید.

Symptoms of car alternator bearing failure

 

 

 

 

نظرات گرانبهای خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید

ثبت نظر
لیست نظرات 1 نظر
رضا
خوب
کارشناس محتوا درکارکیتا
ممنون از لطفتون
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support