ایربگ یا کیسه هوا ماشین چیست و چگونه کار می کند؟

خودروهای سواری

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

6 ماه پیش 35106 بازدید
ایربگ یا کیسه هوا ماشین چیست و چگونه کار می کند؟

ایربگ چیست؟

ایربگ، کیسه‌ای پر از هواست که در هنگام وقوع تصادف‌های سخت به صورت ناگهانی پر از باد می‌شود. از همین رو، به آن کیسه هوا نیز می‌گویند. این کیسه، در زمان تصادف مانند سدی محکم و ایمن بین سرنشینان اتومبیل با خودرو قرار می‌گیرد. در حقیقت با وجود کیسه هوا، در هنگام تصادف بالاتنه، زانو و ساق سرنشینان از آسیب در امان می‌ماند.

کیسه هوا از آن جهت ابداع شد که ایمنی سرنشینان خودرو بهبود یابد. این وسیله بعد از کمربند ایمنی، جایگاه دوم را از این نظر به دست آورده است. در واقع پس از این که جامعه جهانی کمربند ایمنی را برای نجات و سلامت سرنشینان خودرو امری لازم و ضروری دانست، نوبت به کیسه هوا رسید که آن را در خودروها پیاده سازی نماید.

خوب است بدانید، سازمان ایمنی جاده‌ای ایالات متحده در سال هزار و نهصد و نود و هشتاد میلادی به کارخانه‌های خودروسازی دستور داد تا ماشین‌ها را به کیسه هوا تجهیز کنند. از آن زمان به بعد، این قطعه برای سرنشینان جلوی اتومبیل لازم و ضروری شد. طبق شواهد و آمار به دست رسیده، استفاده از کیسه هوا حدود شصت و سه درصد آمار مرگ و میر جاده‌ای را کاهش داده است.

حتما بخوانید: هر آنچه باید از سنسور اکسیژن بدانید!

ایربگ ماشین چیست؟

ایربگ همانطور که در متن فوق نیز به آن اشاره شد، برای ارتقاء ضریب ایمنی سرنشینان خودرو طراحی شده است. اغلب در زمان تصادفات جاده‌ای، اتومبیل به صورت ناگهانی دچار توقف می‌شود. ولی سرنشینان به دلیل نیروی ناگهانی که به ماشین وارد می‌شود، به سمت جلو پرتاب می‌شوند. اگر کمربند ایمنی بسته شده باشد، صدمات ناشی از تصادف تا حدودی کم می‌شود.

حال اگر کیسه هوا نیز در ماشین به کار رفته باشد، احتمال آسیب‌های جدی به صفر می رسد. چنانچه ماشین از کیسه هوا بی بهره باشد، سرنشینان از ناحیه سر، چانه، قفسه سینه، گردن  و شکم و .... دچار آسیب‌های جدی می‌شوند.

ایربگ بین سرنشینان و داشبورد و غربیلک فرمان قرار گرفته و مانع برخورد ناگهانی بدن به این قسمت‌ها می‌شود. خوشبختانه امروزه شاهد ابداع قطعات مجهزتری از این نوع هستیم که احتمال خطر مرگ و میر را به حداقل می‌رساند. در خودروهای مدل جدید کناره‌های اتومبیل یعنی در قسمت درب نیز کیسه هوا تعبیه شده است. با وجود این قطعه نجات بخش، صدمات ناشی از فرو ریختن شیشه، برخورد غربیلک فرمان و داشبوردها به بدن بسیار کم می‌شود.

ایربگ کیسه هوای ماشین از چه اجزایی ساخته شده است؟

سیستم ایربگ مکانی کوچک است که در بخش های مختلف ماشین پیاده سازی می‌شود. به صورت کلی می‌توان اجزای یک کیسه هوا را این گونه توصیف کرد:

 • کیسه 
 • سنسورهای کنترل
 • دستگاه باد کننده

airbag pass چیست

ایربگ بدنه ماشین

یکی از بخش‌های مهم ایربگ، وجود کیسه است. این کیسه‌ها در قسمت‌های گوناگون ماشین به کار می‌روند. معمولا کیسه‌ها را در قسمت‌هایی می‌گذارند که احتمال خطر آسیب بیشتر باشد. این کیسه‌ها که از پلیمر بافته شده‌اند در ساختار خود از ماده‌ای به نام سیلیکون نیز کمک می‌گیرند. سیلیکون برای جلوگیری از چسبیدن لایه‌های مختلف کیسه می‌باشد.

وقتی کیسه در درون محفظه خود جمع است، پس از تصادف لازم است بسیار سریع باز شود. حال اگر کیسه بر اثر تراکم و به هم فشردگی به هم چسبیده باشد، عملا کیسه‌ها کارایی خود را از دست می‌دهند. از همین رو، یک لایه از سیلیکون بر روی سطوح کیسه هوا می کشند تا به هم نچسبند.

سنسور ایربگ کجاست؟

ایربگ همچنین از سنسور یا همان حسگرهای کنترل نیز ساخته شده است. این سنسورها به صورت پیوسته شرایط ماشین را مرور کرده و با منتقل کردن داده‌ها، موقعیت اتومبیل و قطعات گوناگون آن را به قسمت کنترل مرکزی ماشین مخابره می‌کند. همچنین این سنسورها در باز شدن به موقع کیسه نقش مهمی دارد.

لازم به ذکر است پس از تصادف و باز شدن ایربگ، باد کیسه‌ها سریع خالی می‌شود تا سرنشین فرصت ترک ماشین را به دست آورد. تعداد این حسگرها در اتومبیل‌ها، متفاوت ارزیابی شده است. اما اغلب در اتومبیل‌هایی که از کیسه هوا برخوردار هستند، دو حسگر در دو ناحیه اکسل جلو و در مجاورت چرخ ها نصب می‌شوند.

در بعضی دیگر از اتومبیل‌ها درها نیز دارای حسگر کنترل می‌باشند. حتی سقف و دیگر قسمت‌های ماشین می‌تواند از این نوع حسگرها داشته باشند. همانطور که گفته شد، این سنسورها به قسمت کنترل مرکزی ماشین متصل است و اطلاعات لازم را به این مرکز مخابره می کند. رایانه ماشین نیز با بررسی داده‌ها می‌تواند وقوع تصادف را سریع شناسایی کند.

ایربگ یعنی چی

دستگاه باد کننده

دستگاه باد کننده نیز یکی دیگر از بخش های ایربگ می‌باشد. این دستگاه از یک ژنراتور ساخت گاز برخوردار است که یک فندک و تعدادی قرص سوخت نیز دارد. جرقه زن دستگاه مورد نظر دارای خازن‌هایی است که در هنگام تصادف باعث می‌شود تا قرص‌های سوخت شعله ور شوند. این فندک نیز به واحد مرکزی ماشین وصل است.

قرص ها که از ترکیب آزید و نیترات پتاسیم جامد تشکیل شده‌اند در هنگام شعله ور شدن به نیتروژن تغییر حالت می‌دهند. این پروسه شیمیایی در بازه زمانی بسیار کمی یعنی یک صدم ثانیه اتفاق می‌افتد. دستگاه باد کننده در پشت کیسه تعبیه شده و در درون کیسه هوا قرار گرفته است.

از کجا بفهمیم ایربگ ماشین باز شده؟

حسگرها پس از آن که تصادف را تشخیص دادند، اطلاعات را به مرکز کنترل فرستاده و در آنجا فندک عمل کرده و قرص‌ها می‌سوزند. با دود شدن قرص و تولید نیتروژن کیسه ها پر از هوا شده و از محفظه خود به صورت انفجاری بیرون می‌زنند. همه این عملیات به صورت ناگهانی و آنی رخ داده و در صورت بسته بودن کمربند ایمنی جان سرنشینان از مرگ حتمی نجات پیدا می‌کند. این زمان آنقدر تقلیل داده شده است که باز شدن کیسه هوا در زمان تصادف را نمی‌توان با چشم مشاهده کرد.

ایربگ ماشین

انواع ایربگ یا کیسه هوا را بشناسید!

ایربگ دارای انواع مختلفی است که در هنگام وقوع تصادف باز شده و از هر طرف سرنشین را در بر می‌گیرد. هر خودرویی بنا به مدل و تجهیزاتی که در آن به کار رفته است، دارای انواع مختلف کیسه هوا می‌باشد. اما کمترین کیسه‌هایی که برای یک ماشین می‌توان در نظر گرفت، دو عدد بوده که برای سرنشینان جلو طراحی شده است. در ادامه به انواع مختلف آن اشاره می‌کنیم:

 • کیسه هوا برای راننده و سرنشین جلو 
 • کسیه هوایی که در مجاورت درهای ماشین نصب می شود و به کیسه هوای جانبی معروف هستند
 • کیسه هوای پرده‌ای
 • کیسه هوا جهت زانو و ساق 
 • کیسه هوا برای کمربند ایمنی
 • کیسه هوایی که برای عابر پیاده طراحی شده است و روی شیشه ماشین نصب شده و تنها ایربگی است که از قسمت خارج باز می شود.

 کیسه هوا چیست

دلایل عمل نکردن کیسه هوا چیست؟

گاهی اوقات ایربگ در زمان تصادف عمل نمی کند. در چنین مواقعی می توان دلایل زیر را برای این امر متصور شد:

 • خراب بودن حسگرهای کیسه هوا
 • استفاده از تنظیمات نادرست یا به هم خوردگی تنظیماتی که در رایانه درج شده است
 • قطع شدن یکی از سیم هایی که در سیستم کیسه هوا وجود دارد.

صدمات احتمالی ایربگ ها به بدن و نحوه کنترل آن ها

ایربگ ها یکی از مهم ترین قطعات ایمنی خودرو هستند که از سرنشینان در برابر آسیب های ناشی از تصادفات محافظت می کنند. با این حال، در برخی از موارد ممکن است ایربگ ها به بدن آسیب برسانند.

این صدمات معمولا در مواردی رخ می دهند که سرنشین به درستی از کمربند ایمنی استفاده نکرده باشد یا ایربگ ها به درستی نصب نشده باشند.

از جمله صدمات احتمالی ایربگ ها به بدن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضربه به سر و صورت: در صورت عدم استفاده از کمربند ایمنی، سرنشین ممکن است در هنگام باز شدن ایربگ به آن برخورد کند و دچار ضربه به سر و صورت شود.
 • سوختگی پوست: در صورت نزدیک بودن سرنشین به ایربگ، ممکن است در هنگام باز شدن ایربگ دچار سوختگی شوید.
 • شکستگی استخوان: در صورت برخورد شدید ایربگ به بدن، ممکن است استخوان های بدن دچار شکستگی شوند.

برای کنترل صدمات احتمالی ایربگ ها، موارد زیر را رعایت کنید:

 • همیشه از کمربند ایمنی استفاده کنید. کمربند ایمنی از حرکت سرنشین در هنگام تصادف جلوگیری می کند و احتمال برخورد سرنشین به ایربگ را کاهش می دهد.
 • از قرار دادن اشیا در جلوی ایربگ ها خودداری کنید. اشیا می توانند در هنگام باز شدن ایربگ به آن برخورد کنند و باعث آسیب دیدگی سرنشین شوند.
 • در صورت بارداری، از کمربند ایمنی مخصوص بارداری استفاده کنید. این کمربند ایمنی از قرار گرفتن شکم مادر در مسیر ایربگ جلوگیری می کند.
 • در صورت وجود مشکل در ایربگ ها، خودروی خود را به تعمیرگاه ببرید. ایربگ های معیوب ممکن است در هنگام تصادف به جای محافظت از سرنشینان، به آن ها آسیب برسانند.

 

 

 

 

نظرات خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support