علت یاتاقان زدن خودرو چیست؟

خودروهای سواری

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

5 ماه پیش 43765 بازدید
علت یاتاقان زدن خودرو چیست؟

یاتاقان زدن موتور ماشین چیست؟

قبل از این که یاتاقان زدن ماشین را توضیح بدهیم، اجازه بدهید درباره یاتاقان نکته‌ای را بیان کنیم. یاتاقان قطعه‌ای از موتور است که بین میل لنگ و دسته پیستون جای می‌گیرد. این قطعه اجازه نمی‌دهد تا میل لنگ و پیستون که حول محور هم قرار گرفته و دور هم می‌چرخند، با هم در تماس باشند.

در واقع یاتاقان با کمک روغن موتور از اصطکاک و فرسایش بین میل لنگ و دسته پیستون ممانعت می‌کند. حالا اگر به هر دلیلی، یاتاقان دچار افزایش دما شود، دیگر نخواهد توانست از فرسایش و تماس میل لنگ و دسته پیستون به خوبی جلوگیری کند. در این صورت است که ماشین یاتاقان خواهد زد و باعث می‌شود تا موتور آسیب ببیند.

یاتاقان زدن چیست ؟

برای این که مفهوم یاتاقان زدن ماشین را بهتر بفهمیم، خوب است یک بررسی اجمالی درباره این قطعه داشته باشیم. یاتاقان یا بلبرینگ تنها در خودرو کاربرد ندارد. وسایل زیادی هستند که از این قطعه استفاده می کنند. درحقیقت هر‌گاه بخواهند از تماس و فرسایش بین دو قطعه که حول محور هم می‌چرخند، کم کنند از بلبرینگ استفاده می‌کنند. یاتاقان دایره مانند است و داخل آن از چند ساچمه فلزی پر شده است.

این ساچمه‌ها توسط روغن یا گریس روان می‌شوند و با کمترین نیرویی به صورت چرخشی به حرکت در می آیند. در خودرو، محل قرارگیری یاتاقان در موتور است. این قطعه در بین شاتون و میل لنگ به کار می‌رود. همچنین، این قطعه کمک می‌کند که شاتون و میل لنگ با هم در تماس نباشند و اصطکاک آن ها به صفر برسد.

همانطور که در سطور فوق گذشت، یاتاقان زدن ماشین زمانی اتفاق می‌افتد که یاتاقان و روغن موتور به درستی عمل نکنند و بین قطعات دسته پیستون و میل لنگ تماس فرسایشی صورت بگیرد. این تماس باعث خوردگی بدنه یاتاقان موتور شده و مشکلاتی را برای موتور به وجود می‌آورد.

عوامل یاتاقان زدن ماشین چیست؟

اگر دلیل یاتاقان زدن ماشین را بشناسیم، خیلی سریع‌تر می‌توانیم از بروز برخی مشکلات حادتر جلوگیری کنیم. اگر اطلاعات ما در این زمینه کافی باشد، فشار کمتری به اجزا و قطعات ماشین وارد شده و موتور سالم تر خواهد ماند. همچنین شناخت دلایل یاتاقان زدن، از بسیاری از هزینه‌ها نیز جلوگیری می‌کند. در ادامه توجه شما را به مهمترین دلایل به وجود آمدن خرابی در یاتاقان جلب می‌کنیم:  

  • روغن‌های غیرمرغوب و بی‌کیفیت 
  • دمای زیاد موتور
  • فرسودگی قطعات بلبرینگ، میل لنگ و دسته پیستون
  • از کار افتادن پمپ اویل
  • رانندگی غیر متعارف

 تعویض یاتاقان ماشین

روغن های غیر مرغوب؛ دلیل یاتاقان زدن ماشین

یکی از دلایل یاتاقان زدن ماشین، استفاده از روغن‌های بی کیفیت است. اگر روغن موتوری که استفاده می‌کنید از استانداردهای لازم برخوردار نباشد، موتور یاتاقان خواهد زد. همچنین اگر روغن موتور دیر تعویض شود، جرم و کثیفی به قطعات داخلی نفوذ پیدا کرده و باعث اخلال در کار بلبرینگ می شود. لذا بین قطعات، تماس و اصطکاک به وجود آمده و موتور را بعد از مدتی از کار می‌اندازد.

دمای زیاد موتور

دمای زیاد موتور نیز می‌تواند از جمله دلایل یاتاقان زدن ماشین باشد. این امر به خاطر کم آب ماندن موتور می‌باشد. همچنین اگر فن‌ها به درستی عمل نکنند، یاتاقان دچار افزایش دما شده و کارایی خود را از دست می‌دهد. همین مساله باعث می شود تا یاتاقان باعث اصطکاک قطعات داخلی شده و باعث شکستن بلبرینگ و نقص فنی در موتور شود.

فرسودگی قطعات بلبرینگ، میل لنگ و دسته پیستون

فرسودگی قطعاتی مانند بلبرینگ، میل لنگ و دسته پیستون نیز باعث یاتاقان زدن ماشین می‌شوند. اگر یاتاقان فرسوده و کهنه شود، احتمال شکستگی و معیوب شدن آن بسیار است. همین مسئله باعث می‌شود تا یاتاقان به خوبی عمل نکرده و باعث ایجاد اخلال در کار قطعات داخلی ماشین شود.

علت یاتاقان زدن ماشین

خراب شدن پمپ اویل

پمپ روغن نیز یکی دیگر از مواردی است که در خراب شدن یاتاقان نقش دارد. گاهی اوقات شما به موقع روغن موتور را تعویض می‌کنید. روغنی که خریداری می‌کنید از کیفیت بالایی نیز برخوردار است. اما باز ماشین یاتاقان می‌زند. در چنین مواقعی، خرابی پمپ اویل می‌تواند در این ماجرا نقش داشته باشد. لذا حتما از مکانیک خود بخواهید پمپ روغن و دیگر قطعات داخلی ماشین را بررسی کند تا در صورت خرابی به شما اطلاع دهد.

حتما به چراغ هشداری که برای روغن ماشین در نظر گرفته شده است، توجه کنید. چراغ چک روغن اگر روشن شد، باید هر چه سریعتر در اولین فرصت برای تعویض روغن موتور اقدام نمایید. البته روشن شدن این چراغ هشدار، به معنی خراب شدن یاتاقان نیست. اما اگر به موقع روغن موتور را تعویض نکنید و آن را پشت گوش بیندازید، بلبرینگ‌ها خشک شده و خیلی زود بر کیفیت عملکرد قطعات داخلی تاثیر منفی خواهند گذاشت.

رانندگی غیر متعارف

رانندگی غیر متعارف و غیر معمول نیز می‌تواند در یاتاقان زدن ماشین نقش داشته باشد. وقتی که رانندگی می‌کنید، باید توجه داشته باشید که دور موتور افزایش پیدا نکند. گاز دادن بی دلیل و رانندگی از روی احساسات می‌تواند فشار مضاعفی بر موتور وارد کند. اگر دور موتور بیش از حد بالا برود، به مرور زمان بر قطعات ماشین تاثیر منفی گذاشته و باعث از بین رفتن تدریجی آنها می‌شود.

یاتاقان زدن چیست

اگر ماشین یاتاقان بزند روشن میشود؟

یاتاقان ها قطعاتی هستند که در موتور خودرو قرار دارند و وظیفه آنها کاهش اصطکاک بین قطعات متحرک موتور است. خرابی یاتاقان ها می تواند باعث ایجاد صدایی شبیه به لق لق در موتور باشد. این صدا در دورهای پایین موتور ممکن است قابل شنیدن نباشد، اما در دورهای بالاتر به وضوح شنیده می شود.

در صورتی که یاتاقان ها به طور کامل از بین نرفته باشند، موتور می تواند روشن شود. اما در صورت ادامه کارکرد موتور، اصطکاک بین قطعات متحرک افزایش می یابد و این امر می تواند باعث گرم شدن بیش از حد موتور و آسیب دیدن سایر قطعات موتور شود. در نهایت، در صورت آسیب دیدن شدید یاتاقان ها، موتور قفل می شود و امکان روشن شدن آن وجود ندارد.

بنابراین اگر ماشین شما صدای یاتاقان می زند، بهتر است هر چه سریعتر به تعمیرگاه مراجعه کنید تا یاتاقان ها تعویض شوند. در غیر اینصورت، ممکن است مجبور شوید هزینه های سنگینی برای تعمیر یا تعویض موتور خودرو خود پرداخت کنید.

علائم خرابی یاتاقان

از کجا بفهمیم ماشین یاتاقان زده؟

شناخت نشانه‌ها و علائم یاتاقان زدن می‌تواند کمک کند از حوادث بدتری که در کمین سلامت خودرو و بودجه شما است، جلوگیری کند. صدای لق لق یا هر صدایی که غیر معمول باشد، می‌تواند نتیجه از کار افتادن یاتاقان باشد. به خصوص اگر موتور در هنگام شتاب گرفتن صداهایی نامعمول تولید کند.

­در چنین مواقعی به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما ماشین را کنار زده و با شماره تماس‌هایی که دارید، به مکانیک و تعمیرکار خود زنگ بزنید. اگر تعمیرگاه نزدیک است، بهتر است ماشین را بدون این که روشن کنید، آن را به مکانیکی برده و ماشین را به تعمیرکار خود بسپارید.

همچنین می‌توانید، از واحد سیار تعمیر خودرو نیز کمک بگیرید. خوب است بدانید، در دور آرام و معمولی موتور (970 rpm)، هیچ صدایی مبنی بر خرابی یاتاقان به گوش شما نخواهد رسید. اما اگر دور موتور از حد معمول خود فراتر برود و به 1200 rpm برسد، شما صدای یاتاقان زدن ماشین را خواهید شنید.

این صدا مانند برخورد دو تکه فلز با هم است و صدایی شبیه تق تق به گوش‌تان خواهد رسید. اگر به این صدا توجهی نکنید، ضمن خرابی موتور، هزینه‌های بسیاری را به شما تحمیل خواهد کرد. لذا همیشه مراقب صداهای معمول و غیر معمولی که از موتور ماشین خود می‌شنوید، باشید!  

قفل شدن موتور نیز یکی دیگر از نشانه‌های یاتاقان زدن ماشین است. در چنین وضعیتی ، موتور هرگز روشن نمی‌شود. عدم استارت نزدن موتور خودرو، از جمله نشانه‌هایی است که به شما می‌گوید، یاتاقان خراب شده است. اگر ماشین‌تان خوب گاز نمی‌خورد و به اصطلاح دارای حرکت مرده است، به این معنا است که یاتاقان ماشین خود را باید عوض کنید.

حالا اگر ماشین یاتاقان بزند چه میشود، لازم است که میل لنگ را به تراشکاری بفرستید. تراشکار در چنین مواقعی، بر مبنای میزان خرابی وارد شده و بر پایه اندازه های معین، میل لنگ و شاتون را تراش می‌دهد. اگر میل لنگ تعمیر نشود، هزینه‌های شما به صورت تصاعدی بالاتر می‌رود. آن‌گاه باید زمان زیادی برای رفع صدای یاتاقان زدن خودرو، صرف کنید.

 

 

 

 

نظرات گرانبهای خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 1 نظر
سمیعی
ماشین یاتاقان زده یعنی چی؟
کارشناس محتوا درکارکیتا
هر موردی که باعث بشه یاتاقان خراب شود و به درستی عمل نکند و باعث بشه که میل لنگ به هم بچسبه یا فاصله بگیره را میگن که ماشین یاتاقان زده
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support