فیلتر کابین خودرو چیست و بهترین زمان تعویض آن

خودروهای سواری

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

5 ماه پیش 28263 بازدید
فیلتر کابین خودرو چیست و بهترین زمان تعویض آن

فیلتر هوای کابین ماشین چیست ؟

فیلتر کابین خودرو، یکی از بخش‌های مختلف سیستم تهویه می‌باشد. این قطعه در بهبود پاکیزگی هوای داخل کابین نقش مهمی بر عهده دارد. این قطعه نیاز به نگهداری داشته و در صورت خراب شدن می توان این قطعه را عوض کرد. در صورتی که این قطعه از کار بیفتد، در فصل تابستان با روشن کردن کولر، بوی ناخوشایندی به اتاق کابین راه خواهد یافت. 

کاربرد فیلتر کابین چیست؟

پیش از آن که هوا وارد اتاق کابین شود، فیلتر کابین خودرو  آنرا تصفیه و فیلتر می‌کند. معمولا ذرات گرد و غبار و ذرات آلوده توسط این صافی حذف شده و هوایی تمیز و مطبوع وارد اتاق کابین می‌شود. این هوای پاکیزه از طریق دریچه‌هایی که بر روی داشبورد تعبیه شده است، به داخل کابین وزیده می‌شود. هوایی که وارد کابین می‌شود، پاک و عاری از آلودگی است.

زمان تعویض فیلتر کابین خودرو

فیلتر کابین خودرو را باید در دوره‌های مشخصی ، تعویض کرد. هرچه سطح آلایندگی های هوا بیشتر باشد، این قطعه را باید زودتر تعویض نمود. استفاده از قطعه مذکور، تمامی دوده‌ها، گردوخاک و مواد آلوده در هوا را به خود جذب می‌کند. سپس به پالایش هوا پرداخته و در نهایت هوایی تازه و مطبوع در اختیار سرنشینان اتومبیل قرار می‌دهد. همچنین، تعویض به موقع این قطعه باعث افزایش راندمان و عملکرد سیستم تهویه هوای ماشین می‌گردد.

کاربرد فیلتر کابین خودرو

فیلتر کابین خودرو از چه جنسی ساخته شده است؟

فیلتر کابین خودرو  معمولا از الیاف کاغذی ساخته شده است و شکل ساختاری آن به صورت پلیسه‌ای است. گاهی نیز فلیترها را از پنبه و کاغذ تولید می‌کنند و گاه می‌توان این قطعه را تنها از جنس پنبه ساخت و در کاتریج قرار داد.

حتما بخوانید: کمپرسور کولر خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

فرق بین فیلتر هوای کابین و فیلتر موتور

خوب است بدانید، این قطعه گاهی با فیلتر سوخت موتور اشتباه گرفته می‌شود. فیلتر سوخت موتور،  قطعه‌ای است که وظیفه حذف هوای داخلی سوخت موتور را به عهده دارد. این قطعه در زیر کاپوت اتومبیل واقع است و می‌تواند از وارد شدن ریزگردها به داخل موتور جلوگیری نماید. این قطعه حذف کننده آلودگی هوا که مختص موتور می‌باشد، در هنگام تعویض روغن و در صورت عدم کارایی برداشته شده و یک قطعه جدید به جای آن کار گذاشته می‌شود. اگر این قطعه در زمان مناسب خود تعویض نشود، مسلما در روند کاری موتور تاثیر منفی خواهد گذاشت.

کابین ماشین چیست

قطعه تصفیه کننده هوای کابین در کجا نصب می شود؟

 فیلتر کابین خودرو را می توان در بخش‌های گوناگون ماشین نصب کرد. این که صافی هوا کجا نصب می‌شود بستگی به مدل و نوع خودرو دارد. در برخی اتومبیل‌ها این قطعه در مکانی قرار می‌گیرد که بتوان راحت آن را تمیز یا عوض کرد. اما در برخی خودروها دسترسی به آن بسیار سخت ارزیابی شده است.

اما اغلب این قطعه‌ها بعد از فن قرار گرفته و گاه در درون دریچه کوچک جعبه فن نصب می‌شوند. در بیشتر اتومبیل‌ها نیز صافی هوا در بخش تحتانی صندلی جلوی ماشین و درست در مقابل پای سرنشین جلوی اتومبیل نصب می‌شود.

آیا پاک کننده هوای کابین خودرو همان صافی کولر است ؟

فیلتر کابین خودرو همان صافی کولر است. گاهی طراحان و سازندگان این نوع قطعات به آن‌ها اسامی مختلفی داده‌اند؛ مثلا صافی A/C یا صافی تهویه کولر از جمله این موارد است. فرقی نمی‌کند این قطعه چه اسامی داشته باشد.

مهم حذف هوا از ریزگردها، غبار و هوای آلوده و سمی است که در هوای کثیف شهرهای بزرگ وجود دارد. این قطعه نقش مهمی در سلامت سرنشینان اتومبیل داشته و از هر گونه بیماری‌های تنفسی و آلرژی‌های ریوی جلوگیری می‌کند.

اگر صافی هوای کابین خودرو عوض نشود، چه اتفاقی می افتد؟

چنانچه فیلتر کابین خودرو، به موقع تعویض نشود، مملو از کثیفی، دود، ذرات چسبنده خواهد شد. این قطعه کثیف می‌تواند بر عملکرد سیستم تهویه ماشین تاثیر سوء بگذارد. از طرفی با ورود هوای ناسالم و آلوده به کابین، کیفیت رانندگی تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته و باعث به هم زدن تمرکز حواس راننده می‌شود. از طرفی کثیف شدن این قطعه باعث می شود تا مصرف انرژی در کولر افزایش یابد.

توجه داشته باشید که وقتی روزنه‌های این نوع صافی با ذرات چسبنده و آلوده بسته شود، بازدهی آن به مراتب کاهش می‌یابد. لذا ورود هوای کثیف به اتاق اتومبیل امری طبیعی خواهد بود. ولی چنانچه این قطعه را تمیز کرده یا حتی آن را تعویض کنید، کیفیت هوای استنشاقی به مراتب بهبود پیدا می‌کند.

فیلتر کابین خودرو

چه زمانی می توان صافی هوای کابین را تعویض نمود؟

متاسفانه فیلتر کابین خودرو، مانند بسیاری از قطعات قابل تعویض مانند باتری و تعویض روغن و .. چراغ آلارم ندارد. اما نشانه‌هایی وجود دارد که اگر از آن‌ها آگاهی به دست بیاورید، حتماً به شما کمک خواهد کرد که در زمان مناسب، این قطعه را تمیز یا تعویض نمایید. هرگاه این نشانه‌ها را دیدید، یعنی این که وقت آن رسیده است که صافی هوای کابین خودرو عوض شود:

  • زمانی که چرخش هوا در کابین اتومبیل کم شود
  • هنگامی که راندمان گرم کردن یا سرد کردن کولر و بخاری کاهش یابد
  • وقتی که با روشن شدن کولر یا بخاری بوی نامطبوعی به مشام برسد
  • هنگامی که با روشن کردن کولر یا بخاری صدایی شبیه به سوت به گوش برسد

زمان تعویض فیلتر هوای کابین به صورت دوره ای

همانطور که در این متن آمد، می توان فیلتر کابین خودرو را تمیز کرد و دوباره آن را در مکان مورد نظر نصب نمود. اما گاهی لازم است این قطعه حتما تعویض شود. مکانیک‌های حرفه‌ای توصیه می کنند ، به صورت سالیانه یا هر دوازده هزار مایل که ماشین راه پیمود، این قطعه عوض شود.

حتی اگر راننده در شهرهای پرجمعیت و آلوده زندگی می‌کند، نیاز است این قطعه زودتر از حد موعد تعویض گردد. یا اگر راننده مجبور است  از جاده‌های فرعی و خاکی تردد داشته باشد، نیاز به تعویض خودرو زودتر احساس خواهد شد؛ یعنی هر پنج هزار مایل یکبار باید این قطعه تعویض گردد. شایان ذکر است، اگر راننده یا یکی از سرنشینان خودرو به بیماری هایی تنفسی و آسم و ...مبتلا است، باید در تعویض کردن این قطعه بیش از پیش اهمیت بدهد.

چند راهکار مفید برای سالم نگه داشتن فیلتر کابین خودرو

اگر می‌خواهید عمر و ماندگاری فیلتر کابین خودرو شما بیشتر شود، از چند راهکار ساده اما مجرب استفاده کنید. با این چند راهکار ساده و ابتدایی، ذرات کمتری به صافی چسبیده و آن را تمیز نگه می‌دارد. به عنوان مثال می‌توانید به صورت مرتب صندلی‌های خودرو را با برس مرطوب تمیز کرده و آنها را از هر نوع آلودگی و غباری پاک نمایید. همچنین، بررسی کنید؛ در سیستم تهویه هوای ماشین نشتی وجود دارد یا خیر. اگر در این قطعه نشتی ملاحظه کردید، حتما مشکل را بررسی و در رفع آن اقدام کنید.

پیشنهاد می‌شود کلیه وسایل و قطعات داخلی کابین ماشین را به خوبی تمیز نمایید. قطعاتی مانند فرمان خودرو، دریچه های کولر و بخاری، کنسول و پانل های درب خودرو را از هرگونه گرد و خاک پاک نمایید. توجه داشته باشید، در زمان رانندگی پنجره‌ها و درهای ماشین کاملا بسته شده باشند. این راهکارهای ساده و مجرب می‌توانند عمر صافی هوای اتومبیل را افزایش دهند.

آیا فیلتر هوای کابین خودرو، جایگزین دارد؟

در حال حاضر قطعه‌ای که بتوان به جای فیلتر کابین خودرو نصب کرد، طراحی و ساخته نشده است. اما در اتومبیل‌های مدل جدید نه از یک صافی بلکه از چند صافی هوا استفاده می‌کنند. این صافی‌ها می توانند به نحو شایسته ای هوای کثیف را در سوراخ های خود به دام بیندازند. آنچه باقی می‌ماند هوای تمیز و عاری از میکروب، گردوخاک و غبار است که به کابین ماشین فرستاده می‌شود.

 

 

 

 

نظرات گرانبهای خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support