علت روغن سوزی ماشین و نشانه های آن چیست؟

خودروهای سواری

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

5 ماه پیش 30131 بازدید
علت روغن سوزی ماشین و نشانه های آن چیست؟

علت روغن سوزی ماشین و نشانه‌های آن

در این متن در نظر داریم درباره علت روغن سوزی ماشین نکاتی ارائه دهیم. اگر می‌خواهید ماشین‌تان همیشه از نظر فنی سالم باشد، قبل از هر چیزی باید با مشکلات متداولی که برای هر خودرویی پیش می‌آید، آشنا شوید. روغن سوزی یکی از این مشکلات متداولی است که برای خودرو اتفاق می‌افتد. خوشبختانه این نقص برای ماشین‌های نو که به اصطلاح صفر کیلومتر می‌باشند، کمتر پیش می‌آید.
اما اگر ماشینی که در اختیار دارید، فرسوده و کارکرده است، احتمال وقوع این مشکل بسیار بیشتر است. مطالعه این نوشتار کمک می‌کند تا ماشین تان از این نظر سالم مانده و از هدر رفت برخی از هزینه‌ روغن سوزی ماشین جلوگیری کند. ­

روغن سوزی ماشین به چه معناست؟

درباره علت روغن سوزی ماشین باید گفت، این مساله زمانی اتفاق می افتد که موتور به همراه بنزین، مقداری از روغن را نیز بسوزاند. در چنین مواقعی می‌توانید نشانه‌های این روغن سوزی را با خارج شدن دودی که به رنگ آبی است از اگزوز مشاهده کنید. خوب است بدانید، این مورد تنها علامتی نیست که نشان می‌دهد، ماشین به روغن سوزی افتاده است؛ بلکه علائم دیگری نیز دارد که در ادامه این نوشتار برایتان شرح خواهیم داد.

علت روغن سوزی ماشین، می‌تواند مختلف باشد. اما در هر صورت یکی از صدها نواقصی است که برای خودرو پیش می‌آید. این مسئله دلایل مختلفی داشته و هر کدام نشانه‌های خاص خود را دارد. اما باید دید آیا سوزاندن روغن توسط ماشین یک مشکل فنی به شمار می‌رود؟ در این رابطه باید بگوییم؛ عملکرد موتور ماشین در محیطی که محفظه احتراق نام دارد، اتفاق می‌افتد.
به بیانی دقیق تر، سوزاندن بنزین در سیلندر موتور روی می‌دهد. روغن موتور از این جهت مورد استفاده قرار می‌گیرد که بین قطعات، اصطکاک و تماسی صورت نگیرد.

حتما بخوانید: علت یاتاقان زدن خودرو چیست؟

با ورود روغن موتور به بخش‌های مختلف ماشین، قطعات در تماس مستقیم با هم نخواهند بود. همین امر باعث می‌شود تا خوردگی در بین قطعات رخ ندهد. همچنین، موتور ماشین به نحوی طراحی شده است که روغن را خارج از محیط احتراق نگه می‌دارد. در غیر این صورت روغن وارد محفظه احتراق شده و در مجاورت دمای زیاد خواهد سوخت و سطح آن به شدت افت خواهد کرد.

علائم و نشانه‌های روغن سوزی ماشین چیست

نشانه های روغن سوزی اتومبیل

در ادامه مبحث علت روغن سوزی ماشین به نشانه‌های این نقص می پردازیم. ازجمله علائمی که نشان می‌دهد یک ماشین دچار روغن سوزی شده است، دود آبی رنگ است. این دود که از اگزوز ماشین خارج می شود به خوبی نشان می‌دهد که روغن موتور در حال احتراق است و باید مشکل را سریع حل کرد. در ضمن هر چه سرعت ماشین بیشتر باشد، این دود آبی رنگ بیشتر خودش را نشان می‌دهد. هر چند که برخی از اتومبیل‌ها می‌توانند این دود آبی رنگ را نشان ندهند و آن را جذب نمایند.

از همین رو، اگر ماشین شما دود آبی تولید نمی‌کند به این معنا نیست که روغن سوزی در ماشین شما اتفاق نمی‌افتد. بلکه باید به دنبال علائم دیگر باشید. حتما به صورت دوره‌ای سطح روغن موتور خود را بررسی کنید. اگر سطح روغن مرتب افت می‌کند، یعنی این که باید ماشین را به نزدیک‌ترین و معتبرترین تعمیرگاه ببرید.

سوختن روغن می‌تواند نشانه‌های دیگری چون بوی ناخوشایند نیز داشته باشد. این علامتی است که به عنوان یک هشدار می‌توان از آن یاد کرد. خوب است بدانید، این علامت را تنها افراد حرفه‌ای متوجه می‌شوند و ممکن است هر کسی نتواند از روی بوی ناخوشایند روغن، متوجه روغن سوزی شود.

اگر موتور مرتب روغن ماشین را بسوزاند، از شتاب و قدرت خودرو کم می‌شود. علاوه براین، سر شمع‌های موتور به روغن آغشته شده و کثیف می‌شوند. حتی مشاهده شده است، روغن به دهانه اگزوز رسیده و آن را آلوده می‌کند.

بررسی علت روغن سوزی ماشین

عوارض روغن سوزی ماشین چیست؟

بعد از این که با علت روغن سوزی ماشین آشنا شدیم، خوب است در مورد نتایج و پیامدهای این مشکل فنی نیز مطالبی بیاموزیم. متاسفانه روغن سوزی در ماشین می‌تواند تبعات منفی بسیاری داشته باشد که در ادامه به برخی از مهم ترین آنها اشاره می کنیم:

 • شکستگی و خرد شدن رینگ‌ها و پیستون‌ها 
 • خرد شدگی در شاتون 
 • ایجاد ترک، شکستگی و خرد شدگی در یاتاقان ها 
 • ایجاد خرابی و نقص در عملکرد کاسه نمد 
 • ایجاد نقص در واشر سر سیلندر
 • خراب شدن و ایجاد نقص در لاستیک
 • ترک برداشتن دیواره های سیلندر و پیستون 
 • خراب شدن شیر پی وی سی 
 • سوختن روغن گیربکس و هیدرولیک به وسیله ماشین 
 • آلوده شدن محیط زیست با ریختن روغن سوخته

 

علت روغن سوزی ماشین صفر

 

بررسی راه حل برای مشکل روغن سوزی موتور خودرو

از آنجا که سوختن روغن یک نقص فنی و بسیار جدی به شمار می‌رود، نیاز است که حتما در اسرع وقت ماشین را به تعمیرگاه مجاز و معتبر سپرد. چراکه اصلاح این نقص به ابزارهای ویژه‌ای نیاز دارد . همچنین، رفع این نقص را باید به کسی سپرد که سال ها تجربه اندوخته و فهم و دانش بالایی در این زمینه دارد.

مکانیک‌ها برای این که بتوانند به خوبی نقص پیش آمده را برطرف کنند، از وسیله ای استفاده می‌کنند که کمپرس سنج نام دارد. این وسیله به صورت بسیار دقیقی می‌تواند محل ایجاد این نقص را نشان دهد.

بعد از این که محل دقیق سیلندری که دچار مشکل شده است، رویت و مشخص شد، باید سطح خرابی ارزیابی شود. مکانیک در چنین مواقعی موتور خودرو را باز می‌کند و قسمتی که دچار مشکل شده است، برطرف می‌نماید. قابل ذکر است، اگر می‌خواهید این معضل فنی برای ماشین شما کمتر اتفاق بیفتد، باید به خوبی از ماشین خود مراقبت کنید. بررسی‌های دوره‌ای توسط یک مکانیک ماهر، از روغن سوزی‌های مداوم و خراب شدن قطعات جلوگیری می‌کند.

پیشگیری از روغن سوزی ماشین چگونه است؟

برای این که سوختن روغن در ماشین به حداقل خود برسد نیاز است به این موارد توجه شود:

 • متناسب بودن روغن موتور با نوع موتور ماشین 
 • بررسی همیشگی و منظم سطح روغن ( این کار باعث می شود تا در صورت افت میزان روغن بتوانید تصمیم درست بگیرید و واکنش مناسب نشان دهید) 
 • کمک گرفتن از مکمل‌ رفع روغن سوزی که باعث می‌شود کاهش یابد 
 • عدم شستشوی موتور خودرو با مایعاتی چون گازوئیل یا شوینده های غیر استاندارد
 • باز نکردن ترموستات و بررسی این قطعه به صورت منظم و همیشگی 
 • تعویض به موقع فیلتر روغن 
 • ریختن روغن در زمان های مقرر
 • تعویض منظم روغن موتور   

سخن پایانی

علت روغن سوزی ماشین، موضوعی بود که توسط این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. طی این نوشتار دانستیم، روغن سوزی می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. متاسفانه این موضوع برای هر اتومبیلی در هر نوع و مدلی ممکن است اتفاق بیفتد. چنانچه به این نقص فنی توجه نشود، باید در انتظار آسیب‌های جدی و هزینه‌های گزاف تعمیر ماشین خود باشیم. لذا می‌توان با به کار بستن یک سری تمهیدات از بروز چنین وقایعی پیشگیری کرد.

اگر این متن را خوانده باشید، با برخی از این نکات آشنا شده اید. در پایان ذکر این نکته بسیار لازم است؛ ماشین‌هایی که دچار روغن سوزی می‌شوند، به وسیله پلیس راهنمایی و رانندگی متوقف و جریمه خواهند شد.

 

 

 

 

نظرات خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support