گشتاور خودرو چیست و چرا مهم است؟

خودروهای سواری

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

5 ماه پیش 33565 بازدید
گشتاور خودرو چیست و چرا مهم است؟

گشتاور ماشین چیست؟

این متن می‌کوشد تا با مخاطب این وب سایت درباره معنی گشتاور در خودرو سخن گفته و درباره پیشرانه خودرو توضیحاتی ارائه دهد. همانطور که می‌دانید، هر اتومبیلی برای حرکت، به نیرویی نیازمند است. قدرتی که اتومبیل را به جلو می‌راند، ارتباط مستقیمی با سرعت و شتاب اولیه موتور دارد. کسانی که درباره اتومبیل و اجزاء سازنده آن آشنایی دارند، در هنگام خرید خودرو، حتماً به قدرت و گشتاور آن نیز دقت می‌کنند.

زیرا گشتاور و قدرت پیشرانه اتومبیل، دو پارامتری هستند که در کنار هم دارای اهمیت بوده و فقدان هر یک از آن‌ها می‌تواند کارایی و عملکرد اتومبیل را زیر سؤال ببرد. در ادامه برای فهم بهتر موضوع به توضیح پیشرانه خودرو می‌پردازیم.

گشتاور خودرو چیست

مفهوم گشتاور در خودرو چیست؟

همانطور که گفته شد، پیشرانه خودرو همراه با گشتاور ماشین دو فاکتور مهم در هر اتومبیلی به شمار می‌رود. در واقع پیشرانه خودرو، یا همان موتور؛ عملکردی شبیه به قلب دارد. همانطور که می‌دانید، موتور از بخش‌ها و قطعات مختلفی ساخته شده است که هر کدام از آن‌ها نقش مهمی در به حرکت در آوردن خودرو دارند. حتی حذف یک واشر از موتور می‌تواند در کار اتومبیل اخلال به وجود آورد.

تمام این مجموعه در هماهنگی کامل با هم بوده و در کنار هم از تبدیل سوخت به گرما نفع برده و باعث چرخیدن چرخ‌ها می‌شوند. درباره گشتاور هم می‌توان گفت، نیرویی است که به صورت دورانی به چرخش در آمده و  باعث به حرکت در آمدن جسم می‌شود.

حتما بخوانید: جعبه فرمان چیست و چه وظیفه ای بر عهده دارد؟

معنی گشتاور ماشین چیست؟

لغتی است که توسط سازندگان اتومبیل ها بسیار به کار می‌رود و یکی از فاکتورهایی است که می‌توان در معرفی اتومبیل از آن استفاده کرد. این واژه حتی در حوزه تبلیغات اتومبیل نیز راه یافته است. فروشندگان برای فروش بهتر محصولات خود همیشه از گشتاور ماشین نیز صحبت می‌کنند که نشان دهنده اهمیت این موضوع است. یکی از دلایل توجه فروشندگان به گشتاور ماشین، قدرتی است که برای اتومبیل‌های جدید در نظر گرفته‌اند.

 اتومبیل‌های ورژن بالا، دارای وزن و ارتفاع بیشتری نسبت به انواع قدیمی‌تر هستند. لذا قدرت پیشرانگی موتور نیز به همان اندازه مورد توجه قرار می‌گیرد. بدین معنی که هر چه میزان وزن اتومبیل بالاتر باشد، موتور باید قدرت بیشتری برای به جلو راندن اتومبیل صرف کند و به اصطلاح نیازمند گشتاور بیشتری است. در انتهای این مبحث، خوب است به این نکته نیز اشاره کنیم، اشیاء زیادی در پیرامون ما وجود دارند که به نوعی یادآور مفهوم قدرت و گشتاور در خودرو می‌باشند. مانند دستگیره در، باز کردن درب بطری نوشیدنی ها، آچار، رکاب زدن و ....

معنی گشتاور ماشین چیست

گشتاور و اسب بخار چیست؟

در ادامه موضوع گشتاور ماشین خوب است به این موضوع نیز دقت کنیم، مفهوم گشتاور و اسب بخار چیست؟ گشتاور، نیرویی است که به صورت دورانی در موتور به وجود می‌آید و به مقدار کاری که موتور می‌تواند انجام دهد، نظر دارد. اما اسب بخار با سرعت عملکرد موتور در ارتباط است. در واقع گشتاور اتومبیل به نوعی قدرت کشش هم معنی می‌دهد.

تاثیر گشتاور در خودرو چیست؟

همانطور که در متن فوق نیز آمد، موتور مکانی است که در آن گشتاور ماشین ساخته می‌شود. در یک پیشرانه می‌توان پیستون ها را مشاهده کرد که در درون سیلندرها در دو جهت بالا و پایین به حرکت در می‌آیند. این حرکت‌های مداوم باعث تولید انرژی شده و میل لنگ را به حرکت در می‌آورند. این نیرو سپس به چرخ‌ها انتقال یافته و باعث به حرکت در آمدن ماشین می‌شود. معمولاً گشتاور را بر حسب نیوتن متر ارزیابی می‌کنند.

نیوتن متر گشتاور چیست؟

نیوتن متر گشتاور، به عنوان یک واحد اندازه‌گیری معمول در صنعت خودروسازی، نشان دهنده قدرت چرخشی موتور خودرو است. بیشتر خودروها از موتورهای پیستونی با انتقال حرکت به چرخ‌ها با استفاده از جعبه دنده استفاده می‌کنند. زمانی که موتور به سرعت می‌چرخد، گشتاورنیرویی ایجاد می‌کندکه قادر است چرخ‌های خودرو را به حرکت درآورد. این گشتاور، به صورت معمول در نقطه بهترین عملکرد موتور اندازه‌گیری می‌شود.

گشتاور در خودرو

گشتاور موتور چیست؟

افزایش گشتاور موتور، بهبود عملکرد خودرو در شرایط سخت مانند بلند کردن شیب‌ها، تسریع در خط مستقیم و تغییر مسیر با سرعت بیشتر را فراهم می‌کند. در برخی موارد، خودروهای عملکرد بالا به دلیل داشتن گشتاور بیشتر ممکن است به نسبت خودروهای دیگر تراکمات ترافیکی با تردد کمتری مواجه شوند.

به بیانی دیگر گشتاور ماشین می‌تواند به خودرو توانایی شتاب نیز بدهد. هر چه میزان گشتاور بیشتر باشد، به همان اندازه موتور با قدرت بیشتری به حرکت در خواهد آمد و شتاب اولیه اتومبیل محسوس خواهد بود. گشتاور اتومبیل زمانی اهمیتی دو چندان پیدا می‌کند که در موقعیت انجام کارهای دشوار قرار بگیرد؛ مانند زمانی که بخواهد بار سنگینی را جابجا نماید یا زمانی که در سربالایی‌های تند در حال حرکت باشد و ... .

حالا اگر اتومبیلی قادر باشد که با نیروی کم، دوران بیشتری به محور خود اعمال کند، خودرو با شتاب اولیه و حرکت سریع تری به جلو پیش خواهد رفت. از همین رو می‌توان استنباط کرد، خودروهایی که دارای شاسی بلند هستند، گشتاور بیشتری نسبت به بقیه اتومبیل‌ها خواهند داشت. هر  چند که انتظار نمی‌رود این نوع اتومبیل‌ها سرعت بسیار بالایی داشته باشند.

گشتاور خودرو به زبان ساده

ظرفیت موتور چه ارتباطی با قدرت و گشتاور دارد؟

ظرفیت موتور با قدرت کشندگی یا گشتاور ماشین در ارتباط است. به این معنی که هر چه میزان ظرفیت موتور کم باشد، قدرت کشندگی آن محدود می‌شود. از همین رو، خریداران حرفه ای در انتخاب اتومبیل حتماً به قدرت و نیروی پیشرانه دقت می‌کنند. آن‌ها خوب می‌دانند که اگر اتومبیلی تنها گشتاور خوبی داشته باشد اما قدرت پیشرانه آن خوب تعریف نشده باشد، نمی‌توان به عملکرد آن اعتماد کرد.

در اتومبیل‌های مسابقه، طراحان همواره سعی می‌کنند، این دو فاکتور نزدیک به هم باشند. ولی در اتومبیل‌های سواری قدرت موتور یا همان اسب بخار است که اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

انواع گشتاور در موتورهای گوناگون

گشتاور ماشین در موتورهای دیزلی، بنزینی، هیبریدی و برقی قابل دسته بندی است. در موتورهای دیزلی، فعل انفجار داخل آن به وسیله شمع اتفاق نمی افتد. این عمل به کمک انباشتگی هوا موجب به حرکت در آمدن خودرو می شود. موتورهای دیزلی جهت این که هوای بیشتری را بتواند به صورت متراکم درآورد، نیاز به گشتاور بیشتری دارد. از طرف دیگر هر چه میزان فشردگی هوا بیشتر باشد، راندمان و عملکرد پیشرانه بیشتر خواهد شد.

در موتورهای بنزینی نیز عمل انفجار با کمک شمع رخ می دهد. با انفجاری که درون موتور اتفاق می‌افتد، پیستون داخل سیلندر، پیش از سوخت کاملا به سمت پایین می‌رود. بدین معنی که هر بار بنزین شروع به سوختن می‌کند، پیستون از بالا به پایین حرکت خواهد کرد. طبیعی است که چون موتورهای بنزینی دارای حرکت آهسته‌تری هستند، لذا گشتاور کمتری نیز در آن‌ها اتفاق می‌افتد.

torque چیست

گشتاور ماشین در اتومبیل های الکتریکی نیز کاربرد دارد. در اتومبیل‌هایی که با نیروی برق کار می کنند، جهت فراهم کردن نیروی خودرو، به موتورهای درون سوز احتیاجی ندارند. لذا این موتورها نیازی به سرعت بالایی نداشته و می‌توانند در زمان بسیار سریعی به بالاترین سطح گشتاور دست پیدا کنند. همچنین اتومبیل‌های برقی، از نوعی گیربکس برخوردار هستند که به صورت بهینه ای قدرت را به چرخ ها انتقال می‌دهند.

چون گشتاور موتور در این خودروها بسیار بالا است،  به خوبی می‌توانند در انرژی صرفه جویی کرده و دور موتور را کاهش داده و به سرعت بیشتری در گشتاور برسند. گشتاور در اتومبیل های هیبریدی که با بنزین کار می‌کنند، نیز گشتاور مطلوبی در سرعت‌های کم عرضه می‌کنند. اما در موتورهای دیزل هیبریدی، بالارفتن توانایی‌های موتور به سختی اتفاق خواهد افتاد. زیرا موتور دیزل نمی‌تواند در چنین مواقعی گشتاوری بالایی را تولید نماید.

 

 

 

 

نظرات خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support