25 دلیل انتقال لرزش موتور به اتاق خودرو چیست؟

خودروهای سواری

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

5 ماه پیش 237266 بازدید
25 دلیل انتقال لرزش موتور به اتاق خودرو چیست؟

لرزش موتور اتاق خودرو از کجا ناشی می‌شود؟

لرزش موتور از جمله مواردی است که اگر در خودرو مشاهده شود، باید هر چه سریع تر آن را به دست مکانیک سپرد. یکی از این دلایل، انتقال لرزش موتور به اتاق خودرو است. که این مشکل می تواند باعث ایجاد ناراحتی برای سرنشینان خودرو و همچنین کاهش ایمنی خودرو شود. برای این نوع نقص دلایل بسیاری برشمرده‌اند.

هر کدام از این موارد می‌تواند در عملکرد اتومبیل تاثیر گذاشته و راندمان موتور را به شدت کاهش دهد. در این متن به بیست و پنج مورد که می‌تواند باعث لرزش موتور اتومبیل شود، می‌پردازیم. اگر دلایل این امر را بدانید، به موقع برای رفع آن اقدام کرده و از آسیب‌های بعدی و هزینه‌های گزاف جلوگیری می‌کنید.

علت انتقال لرزش موتور به اتاق ماشین

25 علت انتقال لرزش موتور به اتاق خودرو

در ادامه به دلایل بیست و پنج گانه لرزش موتور به اتاق خودرو می‌پردازیم. در حالت عادی، لرزش موتور توسط قطعات موتور جذب می شود و به اتاق خودرو منتقل می شود. برای برخی از این موارد، توضیحات مختصری نیز ارائه کرده‌ایم که امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.

حتما بخوانید: هر آنچه باید از سنسور اکسیژن بدانید!

1.  قرار گرفتن اتومبیل در هوای سرد

در هوای سرد امکان لرزش موتور خودرو افزایش می‌یابد. البته اگر این لرزش کم باشد، پس از لرزش موتور هنگام روشن شدن و گرم شدن موتور این لرزش از بین می‌رود. اما اگر این نقص پس از چند دقیقه برطرف نشد، حتما از یک تکنسین تعمیر خودرو کمک بگیرید. 

2. شمع‌های خراب

شمع های خراب و آسیب دیده نیز می‌تواند باعث لرزش موتور خودرو شود. اگر شمع‌ها  بسیار مستعمل و فرسوده شده‌اند، بهتر است آنها را عوض کنید. توجه به این نکته ضروری است؛ اگر به دلیل خرابی شمع‌ها لرزش ایجاد می‌شود، این امر هرگز در هنگام روشن شدن ماشین اتفاق نمی‌افتد. بلکه بعد از مدتی که ماشین به حرکت افتاد، لرزش به وجود می‌آید.

3. سیستم ترمز معیوب

اگر زمانی که ترمز می گیرید، لرزش موتور خودرو روی می‌دهد، حتما باید لنت ترمز را عوض کنید. اگر لرزش موتور در هنگام ترمز گرفتن بیشتر شد، به این معنی است که روتر ترمز دچار پیچ خوردگی شده است.

4.  سوخت رسانی مشکل  دارد!

یکی دیگر از دلایلی که باعث لرزش موتور خودرو می‌شود، سوخت رسانی ناقص است. چنانچه مسیر جریان بنزین دچار انسداد شده باشد، لرزش موتور خواهیم داشت.

5. دمپر میل لنگ معیوب باعث لرزش موتور خودرو می شود!

اگر دمپر میل لنگ که قطعات موتور را به صورت پایدار و در جای خود محکم نگه می‌دارد، دچار نقص شود، لرزش موتور خودرو اتفاق می‌افتد. این قطعه اگر در عملکرد خود دچار نقص فنی شود، لرزش‌هایی خواهد داشت که متناسب با عمق خرابی متفاوت خواهد بود.

لرزش موتور خودرو

6.  لرزش موتور خودرو ناشی از خرابی دسته موتورها است!

لرزش موتور خودرو می‌تواند از سایر قطعات نیز باشد. به عنوان مثال؛ در اتومبیل قطعه‌ای وجود دارد که دسته موتور نام دارد. این قطعه موظف است ثبات، بالانس و استقامت موتور را فراهم نماید. اگر این قطعه دچار خرابی شود، یا اگر آثار شکستگی در آن مشاهده شود، لرزش موتور خود را نشان خواهد داد. این قطعه قابل تعویض است.

7. عدم تنظیم موتور باعث لرزش موتور خودرو می شود!

اگر دور موتور پایین باشد و بین دنده و دور موتور هماهنگی ایجاد نشود، لرزش و ارتعاش خودرو اتفاق می‌افتد. در چنین موقعیتی با گاز دادن، ممکن است این نقص برطرف شود. ولی چنانچه موتور تنظیم نباشد، لرزش موتور مشکلی جدی خواهد بود و باید آن را به دست تکنسین سپرد.

8. معیوب بودن سنسور هوا

معیوب بودن حسگر هوا نیز می تواند باعث لرزش موتور خودرو شود. چنانچه عملکرد حسگر اکسیژن دچار ضعف شود، میزان هوای وارد شده به انژکتورها کم یا زیاد خواهد شد. این امر باعث سوخت رسانی ناقص می‌شود.

9. سوختن واشر سرسیلندر مساوی است با لرزش موتور خودرو

با سوختن واشر سرسیلندر، با  لرزش موتور خودرو روبرو می‌شویم. در چنین مواقعی اتومبیل شما آب و روغن قاطی خواهد کرد. با بی‌توجهی به این نکته امکان سرایت این مسئله به محفظه سوخت بسیار خواهد شد.

10. در سنسور فشار منیفولد نقصی وجود دارد

چنانچه حسگر فشار منیفولد ایرادی داشته باشد، مخلوط بنزین و اکسیژن کم یا زیاد شده و تنظیمات خود را از دست خواهد داد. در چنین موقعیتی بنزین رسانی به قطعات مربوطه دچار بی نظمی شده و لرزش موتور رخ می‌دهد.

11. کلاچ معیوب

کلاچ اگر معیوب باشد، می تواند باعث لرزش موتور خودرو شود. این عیب در صفحه کلاچ می‌تواند گسترش پیدا کند و تمام کلاچ را درگیر کند. در این شرایط به اصطلاح صفحه کلاچ تمام می‌شود. این امر زمینه ساز لرزش‌هایی است که باید به آن توجه کرد.

12. سوخت ناقص در بیش از یک سیلندر اتفاق می‌افتد!

گاهی احتراق معیوب و ناقص اگر در بیش از یک سیلندر رخ بدهد، باعث لرزش موتور خودرو می‌شود. این امر ناشی از عدم اکسیژن رسانی است. وقتی سوخت تامین نشود یا سیستم‌های برقی به خوبی کار نکنند، هوای کثیف با عبور خود در دستگاه های مربوطه باعث ارتعاش در موتور خواهند شد.

 13. آسیب‌های  مکانیکی

چنانچه برخی قطعات از نظر مکانیکی آسیب دیده باشند، ارتعاش و لرزش موتور خودرو امری طبیعی خواهد بود. حلقه پیستون، واشر سرسیلندر و دیگر قطعات می‌توانند با خراب شدن بر روند احتراق و اکسیژن رسانی اختلال ایجاد کرده و ارتعاش و لرزش به وجود آورند.

 14. ایرادات  اکسل یا محور چرخ خودرو

گاه ایراداتی که برای اکسل یا همان محور چرخ خودرو اتفاق می افتد، می‌تواند زمینه ساز لرزش موتور خودرو شود. اتومبیل دارای قطعاتی است که حول محور هم چرخیده یا قطعاتی در اتومبیل به کار رفته است که دارای حرکات رفت و برگشتی می‌باشد. اگر هر کدام از این قطعات متحرک کارایی خود را از دست بدهند، لرزش به وجود می‌آید.

 15. مشکل داشتن تایر خودرو برابر با لرزش موتور خودرو

مشکلاتی که در تایر خودرو مشاهده می‌شود، می‌تواند یکی دیگر از عواملی باشد که باعث لرزش موتور خودرو می‌شود. از آنجا که تایر در حرکت ماشین نقش مهمی بر عهده دارد، اگر در عملکرد آن اختلالی به وجود آید، شاهد لرزش خودرو خواهیم بود.

علت لرزش اتاق خودرو

16. لرزش موتور خودرو در زمان حرکت

اگر زمانی که خودرو را روشن می‌کنید و به راندن می‌پردازید، هر گونه ایرادی در عملکرد ماشین مشاهده شود، باید آن را جدی بگیرید. گاه اشکالی که پیش آمده به دستگاه کلاچ ارتباط پیدا می‌کند. به بیانی دیگر با نقص داشتن سیستم کلاچ ها، لرزش ماشین به وقوع می‌پیوندد. این لرزش می‌تواند در همان دقایق اولیه روشن شدن ماشین مشاهده شود. در این وضعیت شما ماشین را استارت می‌زنید و تا وقتی که پای خود را روی کلاچ گذاشته‌اید، هیچ ایرادی در کار نخواهد بود.

ولی درست وقتی که ماشین را در حالت دنده یک قرار می‌دهید و پا از روی کلاچ به آرامی بلند می‌شود، لرزش‌های شدید به وجود خواهد آمد. این مشکل می‌تواند ناشی از فلایویل باشد. می‌توان این گونه استنباط کرد که تقریبا نود درصد ایرادات مرتبط با لرزش خودرو، در زمان شروع حرکت، رابطه معناداری با فلایویل و دیگر قسمت‌های کلاچ دارد. اگر این قطعه به خوبی تعمیر شود، دیگر نشانی از لرزش در موتور مشاهده نخواهید کرد.  

متاسفانه به دلیل محدودیت واژگانی این متن، ناگزیریم بقیه دلایل لرزش موتور خودرو را به صورت تیتروار ارائه دهیم. از این که تا این جای متن ما را همراهی کردید، از شما سپاسگزاریم.

دلیل لرزش اتاق ماشین

17. شل شدن پایه موتور

18. کمک های فنر اتومبیل دچار ایراد شده اند

19. دور درجای اتومبیل بسیار پایین می باشد

20. پاشش سوزن انژکتور به خوبی عمل نمی کند

21. جرقه کویل ضعیف است

22. سیستم سوخت رسانی و اکسیژن رسانی دچار نقص و خرابی است

23. برق دزدی وایرها و عدم برق رسانی به میزان کافی در قطعات ماشین

24. سیستم کولر می تواند خرابی داشته باشد

25. در سیستم خاموش و روشن کردن ماشین نقصی به وجود آمده است که باید بررسی شود.

علائم لرزش موتور ماشین

لرزش موتور می تواند در سرعت های مختلف، در هنگام ترمز گرفتن یا در زمان دور زدن رخ دهد. شدت لرزش نیز می تواند متفاوت باشد. در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر باید نسبت به بررسی خودرو و رفع مشکل اقدام کنید:

  • احساس لرزش در فرمان، پدال گاز یا پدال ترمز
  • احساس لرزش در بدنه خودرو
  • مشاهده موج های روی سطح لاستیک ها
  • شنیدن صدای تق تق از چرخ ها

علت لرزش اتاق خودرو

علت لرزش موتور خودرو

پس از تشخیص علت لرزش موتور، باید نسبت به رفع مشکل اقدام کنید. بسته به علت لرزش، ممکن است که نیاز به تعویض یا تعمیر قطعات مختلف خودرو باشد. در برخی موارد ممکن است بتوان با تنظیم برخی از قطعات خودرو، مشکل لرزش را برطرف کرد. به عنوان مثال، می توان با تنظیم بالانس موتور یا تنظیم کردن سیستم تعلیق مشکل را برطرف کرد.

روش های جلوگیری از انتقال لرزش موتور به اتاق

برای جلوگیری از لرزش موتور به اتاق خودرو باید به نکات زیر توجه کنید.

  • موتور خودرو را بصورت منظم سرویس کنید و از سلامت قطعات آن اطمینان حاصل کنید.
  • در صورت بروز هرگونه خرابی یا سایش در قطعات موتور، نسبت به تعمیر یا تعویض آن ها اقدام کنید.
  • اتصالات موتور را به صورت منظم بررسی کنید و در صورت نیاز آن ها را محکم کنید.

با رعایت نکات فوق، می توانید از بروز مشکل انتقال لرزش موتور به اتاق خودرو پیشگیری کنید.

موارد خاص علت لرزش اتاق خودرو

در برخی موارد انتقال لرزش موتور به اتاق خودرو می تواندبه دلیل موارد خاصی باشد.

  • به عنوان مثال در خودروهای دیزلی، میل لنگ دارای جرم بیشتری نسبت به میل لنگ خودروهای بنزینی است. این امر می تواند باعث ایجاد لرزش بیشتری در موتور دیزلی شود.
  • در خودروهایی که از سیستم توربوشارژ استفاده می کنند، میل لنگ متصل به توربوشارژ نیز می تواند باعث ایجاد لرزش شود.
  • در خودروهایی که از سیستم توربوشارژ استفاده می کنند، میل لنگ متصل به کمپرسور توربوشارژ نیز می تواند باعث ایجاد لرزش شود.

در صورت مشاهده لرزش در خودروهایی که از این سیستم ها استفاده می کنند، باید نسبت به بررسی خودرو و رفع مشکل هر چه سریعتر اقدام کنید.

 

 

 

 

نظرات گرانبهای خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 3 نظر
محمد طاهر
خیلی خوب بود
وحید
سلام 206 تیپ 2 دارم واشر زد واشرو عوض کردم الان ریپ میزنه وایر عوض کردم کویل عوض کردم انژکتورارو شستم درست نشده
کارشناس محتوا درکارکیتا
شما باید به کارشناسان متخصص خودرو مراجعه کنید تا مشکل ماشینتون را برطرف کنند. هنوز سیستم کارشناسی خودرو کارکیتا فعال نشده و شما میتونین از متخصصین همراه مکانیک و کارنامه کمک و راهنمایی بگیرید.
محمد موذن
پیکان دارم و گازش که میدم تو سلو باشه یا تو حرکت فرقی نداره دور گار رو 3 دقیق که باشه لرزش داخل موتور به داخل اتقاق میاد
کارشناس محتوا درکارکیتا
دلایل مختلفی برای انتقال لرزش موتور به اتاق وجود دارد از جمله میل لنگ، دنده‌های انتقال و سایر قطعات اصلی موتور. گاهی اوقات در موارد خاصی متوجه لرزش بیش از حد موتور می‌شوید که منجر به افزایش صدا در موتور می‌شود
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support