کمپرسور کولر خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

خودروهای سواری

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

6 ماه پیش 46673 بازدید
کمپرسور کولر خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

کار کمپرسور کولر چیست؟

کمپرسور کولر خودرو یکی از اجزا ساخته شده سیستم خنک کننده خودروها به شمار می‌رود. همانطور که می‌دانید، کولر ماشین ازجمله تجهیزات و دستگاه‌های مهم در هر اتومبیل است که گرمای تابستان را قابل تحمل می‌کند. این قطعه می‌تواند ضمن خنک کردن اتاق ماشین، کیفیت رانندگی را به مراتب افزایش دهد.

شواهد نشان می‌دهند، عدم کارایی کمپرسور کولر ماشین در روزهای گرم تابستان در بالا بردن آمار تصادفات نقش داشته است. از همین رو، در صنایع خودروسازی توجه ویژه‌ای به سیستم خنک کننده شده و طراحان به دنبال افزایش کیفیت و عملکرد این قطعه هستند.

وظیفه کمپرسور کولر خودرو

درباره نقش کمپرسور کولر خودرو می‌توان گفت، این قطعه وظیفه‌اش به چرخش درآوردن گاز مبرد می‌باشد. در داخل سیستم کولر ماشین، نوعی گاز وجود دارد که به عنوان گاز مبرد شناخته می‌شود. این گاز به خاطر افت دمایی که ایجاد می‌کند، به خوبی می‌تواند دمای اتاق ماشین را جذب کرده و فضا را خنک سازد. در واقع کمپرسور یک نوع پمپ باد محسوب می‌شود.

به نحوی می‌توان ادعا کرد که این قطعه قلب سیستم خنک کننده ماشین می‌باشد. لذا آن را در شمار تجهیزات و دستگاههای رفاهی اتومبیل‌ها قرار داده‌اند. به بیانی دیگر کولر ماشین که سیستم تهویه مطبوع نیز نام دارد می‌تواند همسو با تغییرات فصلی و حتی اقلیمی در عملکرد خود تغییراتی ایجاد کند. همین امر باعث دو چندان شدن اهمیت این قطعه می‌شود.

حتما بخوانید: جعبه فرمان چیست و چه وظیفه ای بر عهده دارد؟

کارکرد کمپرسور ماشین چیست؟

کمپرسور کولر ماشین نوعی دستگاه مکانیکی است که چند سیلندر و پیستون در آن به کار رفته است. این دستگاه که در موتور اتومبیل قرار گرفته، جاذب هوا بوده و به وسیله سوپاپ،  هوا را به درون سیلندر ارسال می‌کند. در این مرحله، سرمایی که تشکیل شده است به وسیله لوله‌ها به اواپراتور رفته و با کمک فن، وارد اتاق اتومبیل می‌شود. در واقع باید گفت، کمپرسور پروسه‌ای دارد که با عبور گاز سرد کننده از اواپراتور به کندانسور تعریف می‌شود.

این دستگاه بعد از این که گاز خنک را به کندانسور هدایت کرد، دوباره آن را به اواپراتور باز می‌گرداند. این حرکت، هوای گرم را طی چند مرحله از محیط جذب کرده و باعث کاهش دمای اتاق اتومبیل می‌شود.

کمپرسور کولر خودرو

اجزای کمپرسور کولر خودرو

برای این که بهتر با عملکرد کمپرسور کولر خودرو آشنا شویم، قطعات تشکیل دهنده سیستم کولر را بررسی می‌کنیم. این سیستم دارای قطعاتی است که عبارت اند از : 

 • کمپرسور
 • کندانسور 
 • کپسول خشک کن
 • سوئیچ
 • فن
 • سیم کشی
 • رسیور درایر

کمپرسور کولر خودرو چگونه کار میکند؟

کمپرسور کولر خودرو، همانطور که قبلا نیز به آن اشاره شد، نوعی پمپ باد محسوب می‌شود. این پمپ وظیفه‌اش منتقل کردن گاز خنک است و حذف آن به طور کامل سیستم سرمایشی ماشین را از کار می‌اندازد. این دستگاه، با کمک تسمه به میل لنگ موتور وصل می‌شود. ماده خنکی که در این قطعه جریان دارد، باعث فعال کردن اواپراتور می‌شود.

در تعریف اواپراتور نیز باید گفت، این قطعه یک نوع مبدل حرارتی می‌باشد که گرما را به سرما تبدیل می‌کند. طراحان و سازندگان صنایع خودرو بسیار دقت می‌کنند تا سایز کمپرسور و وزن آن با بدنه خودرو و کولر در هماهنگی کامل باشد.

طرز کار کمپرسور کولر خودرو

کندانسور از لوازم کمپرسور کولر خودرو

به جز کمپرسور کولر خودرو، می‌توان به کندانسور نیز اشاره کرد. این قطعه که نام دیگرش چگالنده می‌باشد، نوعی رادیاتور به شمار می‌رود.  وظیفه این قطعه خارج کردن هوای گرم از داخل کابین است. ضمن این که کندانسور می‌تواند هوای گرم را به هوای سرد تغییر دهد.

گفتنی است؛ این دستگاه، به وسیله اواپراتور گرمایی را که جذب کرده است به خارج از اتاق ماشین منتقل می‌کند. مایع خروجی این دستگاه ، با توجه به دمای پایینی که دارد ، نقش سرد کنندگی هوا را به عهده گرفته است.

کمپرسور ماشین

کپسول خشک کن

در کنار کمپرسور کولر خودرو شاهد قطعه دیگری هستیم که کپسول خشک کننده نام دارد. این دستگاه، در حقیقت نوعی خشک کن به شمار می‌رود که با کمک جاذب‌هایی که دارد، رطوبت هوا را به خود می‌کشد. در هنگامی که فشار کمپرسور کولر خودرو کم یا زیاد می‌شود، به صورت اتوماتیک این قطعه جریان برق را قطع می‌نماید.

سوئیچ

در مجموعه سیستم خنک کننده، قطعه‌ای وجود دارد که سوئیچ نامیده می‌شود. این قطعه کارش خاموش و روشن کردن کولر ماشین است. در اتومبیل‌های مختلف این سوئیچ‌ها از نظر شکل ظاهری با هم فرق دارند اما در عملکرد یکسان تعریف شده‌اند. در ماشین‌های به روزرسانی شده، یک ال ای دی وجود دارد که کارش به نمایش گذاشتن وضعیت روشن یا خاموش بودن سیستم خنک کننده است.

قابل ذکر است، در مدل‌های گرانقیمت و جدید، این قطعه کاملا حذف شده است. وقتی ماشین استارت می‌خورد به صورت اتوماتیک سوئیچ کولر فعال شده و هوا خنک می‌شود. شایان ذکر است، برنامه‌ای که در این نوع اتومبیل‌ها پیاده‌سازی شده است به صورت هوشمند، فقط در ماه‌های گرم سال عمل می کند. 

فن ماشین

فن ماشین نیز در کنار دیگر قطعات سیستم خنک کننده مانند کمپرسور کولر خودرو، قرار می‌گیرد. این قطعه موظف است، هوای داخل کابین را به جریان بیندازد. این که هوا به چه میزان و با چه قدرتی در ماشین به چرخش در می‌آید، بستگی به فن کولر دارد. شایان ذکر است، هوایی که فن کولر به درون اتاق ماشین می‌فرستد یا از هوای بیرون خنک می‌شود یا به وسیله عبور از روی قطعه کندانسور.

کمپرسور کولر خودرو

سیم کشی

در ادامه مبحث کمپرسور کولر خودرو باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که سیستم خنک کننده ماشین بدون سیم کشی معنی نخواهد داشت. سیم کشی که در این سیستم اعمال شده است، کمک می‌کند تا اجزای مربوط به کولر ماشین همگی با برق شارژ شوند. حالا اگر این سیم کشی نباشد، عملا  سیستم خنک کننده یک قطعه مرده به حساب می‌آید.

بنابراین سازندگان و طراحان اتومبیل دقت ویژه ای در سیم کشی این نوع سیستم دارند. شایان ذکر است، در خودروهای مدل بالا کلیه فرامین توسط ای سی یو و به کمک  سیم اصلی ماشین، اطلاع رسانی می‌شوند.

رسیوردرایر از اجزا کمپرسور کولر برقی خودرو

رسیورداریر نیز یار کمکی سیستم خنک کننده اتومبیل به شمار می‌رود و موازی با کمپرسور کولر خودرو و دیگر قطعات، عمل خنک سازی اتاق را به عهده دارد. این قطعه منبع ذخیره گاز مبرد می‌باشد. اغلب این دستگاه از یک پرشر کنترل برخوردار بوده که وظیفه‌اش حفظ ایمنی دستگاه است.

در زمانی که فشار گاز بالا یا پایین می‌رود، به صورت اتوماتیک جریان برق به وسیله رسیوردرایر قطع می‌شود. علاوه براین، بر روی این دستگاه، شیشه ای مشاهده می‌شود که این قابلیت را فراهم می‌آورد تا چرخش و مقدار گاز موجود در سیستم خنک کننده ماشین تحت کنترل گرفته شود.

کمپرسور ماشین چیست

مراقبت از کولر اتومبیل

در ادامه موضوع کمپرسور کولر خودرو باید به این نکته نیز اشاره کنیم؛ مراقبت از سیستم کولر ماشین مساله بی‌اهمیتی نیست. زیرا به صورت مستقیم بر کیفیت رانندگی شما تاثیر خواهد گذاشت و خستگی و رنج رانندگی در مسافت‌های طولانی را برطرف می‌کند. برای مراقبت از کولر خودروی خود کافی است، فیلتر هوای ماشین را به موقع عوض کنید. اگر این موضوع مرتب پشت گوش انداخته شود، فضای کولر باعث آلوده شدن هوای استنشاقی شده و زمینه برخی بیماری‌های تنفسی را فراهم می‌آورد.

انواع کمپرسور کولر خودرو

کمپرسورهای کولر خودروها به عنوان بخش مهمی از سیستم تهویه هوا در خودروها عمل می کنند. این کمپرسورها به منظور فشرده سازی گاز مبرد برای فرآیند ایجاد سردی در داخل فضای خودرو استفاده مش شوند. در زیر با انواع کمپرسورهای کولر خودرو آشنا می شوید:

 • کمپرسور پیستونی: این نوع کمپرسورها دارای یک صفحه متحرک و یک صفحه ثابت هستند که با حرکت یکدیگر فشرده سازی گاز را ایجاد می کنند.
 • کمپرسور سانتریفیوژ: این نوع کمپرسورها از یک روتر با پره های متعدد و یک میانبر برای فشرده سازی گاز استفاده می کنند. آن ها بخاطر کارایی بالا و اندک نویز مکانیکی معروف هستند.
 • کمپرسور اسکرو: این نوع کمپرسورها از دو پیچ یا وردی برای فشرد سازی گاز استفاده می کنند. آن ها برای کاربردهای صنعتی نیز استفاده می شوند. نوع کمپرسوری که در یک خودرو استفاده می شود، به طراحی سیستم تهویه هوا و ترکیب آن با سایر اجزای سیستم خودرو بستگی دارد.

علائم خرابی کمپرسور کولر خودرو چیست؟

از جمله علائم خرابی اجزای کمپرسور کولر خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خروج باد گرم از کولر
 • صدای غیر طبیعی از کمپرسور
 • کم شدن قدرت باد کولر
 • نشتی گاز
 • بوی نامطبوع از کولر

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، بهتر است هر چه سریع تر برای بررسی و رفع مشکل کولر خودرو اقدام کنید.

در انتها باید یادآوری کنیم، چنانچه از ماشین زیر شش سیلندر استفاده می‌کنید، فعال بودن کولر می‌تواند از شتاب و قدرت موتور کم کند. همچنین در زمانی که با ترافیک سنگین شهری مواجه هستید، حتما کولر را خاموش کنید. در سر بالایی ها نیز بهتر است از کولر استفاده نکنید.

 

 

 

 

نظرات خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 1 نظر
شاهین
کمپرسور بایدهر چند دقیقه یه بار اتوماتیک شود
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support