آشنایی با قطعات ماشین سنگین

کامیون ها

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

3 ماه پیش 31870 بازدید
آشنایی با قطعات ماشین سنگین

لوازم ماشین سنگین همان قطعات یدکی می‌باشند که در زمان خراب شدن قطعات اصلی این نوع قطعات جایگزین آن‌ها می‌گردند. در صورتی که قطعات یدکی کیفیت خوبی داشته باشند ماشین سنگین دوباره قابلیت خود را بدست می‌آورد و به درستی کار می‌کند. در صورتی که تمایل دارید با انواع قطعات یدکی ماشین سنگین آشنا شوید بهتر است تا پایان مطلب همراه ما باشید.

بررسی انواع لوازم ماشین سنگین

از انواع خودروی سنگین برای انجام حمل و نقل کالاهای مختلف در سراسر دنیا استفاده می‌شود. به همین دلیل وجود این نوع خودروها امروزه از اهمیت زیادی برخوردار شده است. درصورتی که خودروهای سنگین نباشند و دچار خرابی شوند بدون تردید این مشکل روی قیمت کالاهای مختلف و جامعه تاثیر زیادی خواهد داشت. برای طراحی ماشین‌های سنگین از قطعات مختلفی استفاده شده است. در صورتی که یکی از قطعات دچار آسیب شود بدون تردید در عملکرد خودرو اختلالاتی ایجاد می‌شود. در نتیجه استفاده از لوازم ماشین سنگین در چنین مواقعی از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد.

معرفی قطعات پر مصرف ماشین  سنگین

لوازم اسپرت ماشین سنگین با برندهای مختلف نظیر ولوو، برنز و... امروزه در بازار فروش قطعات یدکی خرید و فروش می‌شوند. از انواع خودرو سنگین برای انجام کارهای سنگین و مختلف استفاده می‌شود به همین دلیل این نوع خودروها به مرور زمان فرسوده می‌شود. در نتیجه باید قطعات یدکی ماشین سنگین را جایگزین قطعاتی که دچار خرابی شده‌اند نمود.

از مهم‌ترین و اصلی‌ترین لوازم ماشین سنگین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تاخوگراف

تاخوگراف یکی از ضروری‌ترین قطعات انواع خودروی سنگین به شمار می‌رود. این قطعه در دو مدل مختلف آنالوگ و دیجیتال تولید می‌شود. وظیفه تاخوگراف قرار دادن اطلاعات مهم نظیر سرعت خودرو و... در اختیار راننده می‌باشد.

روی این دستگاه دکمه‌های زیادی تعبیه شده است. دو دکمه این دستگاه مخصوص ثبت اطلاعات رانندگان می‌باشند. به کمک این دکمه‌ها می‌توان وضعیت‌های مختلف استراحت، خواب و رانندگی را تنظیم کرد. از سایر دکمه‌ها که دارای علامت + و - هستند برای تنظیم تاریخ و ساعت استفاده می‌شود.

تاخوگراف

توربوشارژ مهم‌ترین لوازم ماشین سنگین 

توربوشارژ یکی دیگر از انواع لوازم ماشین سنگین به شمار می‌رود که به کمک آن هوای زیادی وارد محفظه مخصوص سیلندر می‌شود. ورود هوا به محفظه سیلندر باعث می‌شود تا قدرت و عملکرد موتور افزایش پیدا کند. توربوشارژ باعث کاهش وزن موتور، کاهش مصرف سوخت و افزایش راندمان خودرو می‌شود. در صورتی که قطعه توربوشارژ دچار خرابی شود باید در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به تعویض آن اقدام کرد.

انواع قطعات یدکی خودرو سنگین

 اینتر کولر 

اینتر کولر باعث خنک کردن هوای ورودی می‌شود در نتیجه این قطعه یدکی ماشین سنگین باعث افزایش عملکرد موتور می‌گردد. وجود اینتر کولر برای فصول گرم در خودروی سنگین ضروری است. علاوه بر این خودروهایی که در مناطق گرمسیر فعالیت می‌کنند باید مجهز به اینتر کولر باشند.

این نوع قطعه در خودروهایی که مجهز به سوپرشارژر و توربوشارژ می‌باشند نصب می‌گردد. زمانی که توربوشارژ فشرده‌سازی هوا را انجام می‌دهد بر اثر افزایش فشار، دمای آن به صورت قابل توجهی بالا می‌رود. افزایش دما باعث کاهش اکسیژن، گرم شدن هوا و انبساط می‌گردد. برای پیشگیری از این مشکلات قطعه اینترکولر باید در قسمت جلویی رادیاتور نصب گردد.

کروز کنترل 

کروز کنترل یکی دیگر از ضروری‌ترین انواع وسایل ماشین سنگین محسوب می‌شود. از کروز کنترل برای کنترل کردن سرعت خودرو استفاده می‌شود. این قطعه همچنین وظیفه مهار کردن سرعت خودرو را برعهده دارد. طراحی کروز کنترل به صورت اتومات می‌باشد و سرعت خودرو را می‌تواند ثابت نگه دارد. در نتیجه عملکرد صحیح کروز کنترل در مواقع بحرانی ضروری است.

در صورتی که در نحوه عملکرد کروز کنترل اختلال ایجاد شود بدون تردید این قطعه نمی‌تواند در مواقع بحرانی به درستی عمل کند. در نتیجه در صورت مشاهده هرگونه خرابی در این قطعه باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

لوازم مهم خودرو سنگین

دیسک ماشین سنگین از ضروری‌ترین لوازم ماشین سنگین

دیسک ترمز جزو ضروری‌ترین قطعات یدکی ماشین سنگین به شمار می‌رود. از دیسک ترمز در سیستم تعلیق کامیون استفاده می‌شود. این قطعه یدکی ماشین سنگین مابین لنت و چرخ قرار دارد. ظاهر دیسک ترمز شبیه به یک دایره می‌باشد و جنس آن از چدن، فولاد، آلومینیوم یا آهن است.

زمانی که راننده پای خود را روی پدال ترمز قرار می‌دهد لنت مخصوص ترمز باعث ایجاد اصطکاک روی دیسک ترمز می‌گردد. اصطکاک باعث کاهش سرعت و توقف خودرو می‌گردد. دیسک ترمز در دو نوع مختلف خنک کننده و معمولی تقسیم می‌گردد. نوع دیسک ترمز را می‌توانید با توجه به نیاز خودرو انتخاب نمایید.
دیسک ترمز

آچار و جک

یکی دیگر از قطعات یدکی ماشین سنگین که وجود آن از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد آچار و جک است. در صورتی که این قطعات در دسترس نباشند و خودروی سنگین شما دچار مشکل شود بدون تردید به دردسر می‌افتید. در نتیجه بهتر است شما همیشه آچارهای مخصوص و جک را در دسترس داشته باشید.

فیلترها

فیلتر‌ها نیز جزو لوازم ماشین سنگین به شمار می‌رود. فیلترها نقش سپر دفاعی را دارند و از سایر قطعات مهم خودرو محافظا می‌نمایند. وجود فیلتر سالم باعث افزایش ماندگاری قطعات خودرو می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید که فیلترها را باید هر چند وقت یکبار تعویض کنید. در صورتی که فیلترها را به موقع تعویض نمایید بدون تردید طول عمر خودروی افزایش پیدا می‌کند.

فیلتر خودروی سنگین

لاستیک یدکی 

لاستیک یدکی یا زاپاس یکی دیگر از اصلی‌ترین لوازم ماشین سنگین به شمار می‌رود. در صورتی که شما این قطعه را در دسترس داشته باشید در زمان پنچر شدن هر یک از لاستیک‌های ماشین می‌توانید لاستیک زاپاس را جایگزین آن‌ها نمایید.

قطعات مهم خودرو سنگین

شاسی 

شاسی نیز جزو اصلی‌ترین لوازم ماشین سنگین به شمار می‌رود. روی این قطعه انواع قطعات مهم و ضروری نظیر کابین، موتور، مخزن سوخت، فرمان و باتری سوار می‌شوند.

سوپاپ

این قطعه خودروی سنگین روی سرسیلندرها قرار دارد. وظیفه کنترل خروج دود، کنترل ورود هوا و... برعهده سوپاپ می‌باشد.

بررسی قیمت لوازم ماشین سنگین

هر یک از لوازم ماشین سنگین دارای قیمت مختلفی هستند زیرا طراحی آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. عوامل زیادی روی قیمت قطعات یدکی ماشین سنگین تاثیرگذار هستند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.نوع قطعه

2. برند تولید کننده لوازم ماشین سنگین

3. کیفیت طراحی قطعات

4. گارانتی و...

قیمت قطعات یدکی خودرو سنگین

لوازم ماشین سنگین را از کجا بخریم؟

پلتفرم تخصصی کارکیتا جزو بهترین وب سایت‌ها در زمینه خرید و فروش لوازم ماشین سنگین به شمار می‌رود. شما می‌توانید در هر لحظه و هر مکانی که قرار دارید نسبت به خرید قطعات یدکی مورد نیازتان اقدام کنید. شایان ذکر است کلیه لوازم یدکی که در این پلتفرم کارکیتا خرید و فروش می‌فروشند با کیفیت و اصل هستند. برند تولید کننده این نوع قطعات یدکی نیز معتبر است. در صورتی که شما نیاز به خرید وفروش قطعات یدکی ماشین سنگین دارید بهتر است قبل از خرید با فردی کارشناس مشورت کنید. کارکیتا علاوه فروش لوازم یدکی سایر خدمات زیر را به کاربران ارائه می‌دهد:

1. خرید و فروش ماشین سنگین 

2. خرید و فروش خودروی سواری

3.خرید و فروش موتورسیکلت

4. خرید و فروش انواع دوچرخه

5. قابلیت درج آگهی‌های مربوط به فروش لوازم ماشین سنگین، فروش وسایل نقلیه مختلف و... در کارکیتا

کارکیتا وب سایت تخصصی در زمینه خرید و فروش لوازم ماشین سنگین و...

سخن پایانی

خرید لوازم ماشین سنگین را بهتر است از مراکز معتبر انجام دهید. با مراجعه به بهترین فروشگاه‌های قطعات یدکی می‌توانید بهترین برند از این نوع لوازم را خریداری نمایید. در صورتی که قطعه‌ای از خودروی سنگین شما دچار خرابی شده باشد باید قطعه یدکی اورجینال را جایگزین آن نمایید. در نتیجه بهتر است شما در زمان خرید لوازم خودرو سنگین حساسیت و توجه لازم را به خرج دهید.

 

 

 

 

نظرات خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support