آشنایی با تاریخچه کامیون

کامیون ها

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

4 ماه پیش 40844 بازدید
آشنایی با تاریخچه کامیون

کامیون‌ها جزو کاربردی‌ترین وسایل نقلیه در دنیای مدرن به شمار می‌روند به همین دلیل امروزه این خودروی سنگین در انواع مدل‌های مختلف تولید می‌شود. در زمان‌های گذشته نیز در صنعت حمل و نقل از کامیون استفاده زیادی می‌شد. شاید برای شما جالب باشد که اطلاعاتی را در مورد تاریخچه تولید اولین کامیون‌ها بدست آورید.

در ادامه این مطلب به بررسی تاریخچه کامیون خواهیم پرداخت. امیدواریم با مطالعه این مطلب بتوانید اطلاعات لازم را در این زمینه بدست آورید.

بررسی تاریخچه کامیون

ممکن است شما با دیدن مدل های مختلف کامیون این سوال برایتان پیش بیاید که اولین ماشین سنگین جهان در چه سالی ساخته شد؟ با مطالعه تاریخچه کامیون‌ها حیرت زده خواهید شد زیرا اولین کامیون‌هایی که تولید شدند دارای شکل ظاهری خاصی بودند. تاریخچه ساخت کامیون به دوران انقلاب صنعتی اروپا برمی‌گردد.

در سال‌های اولیه انقلاب صنعتی همواره نیاز شدیدی به وجود یک وسیله برای جابجایی محصولات و... احساس می‌شد. به همین دلیل وسیله‌ای به نام Truck تولید شد. در سال‌های بعد نام این وسیله نقلیه را به کامیون تغییر دادند.

تاریخچه تولید اولین کامیون جهان

اولین مخترع کامیون Gottlieb Daimler بود. وی قبل از طراحی اولین کامیون ابتدا موتور سیکلت شخصی‌اش را اختراع کرد. طراحی موتور آنقدر برای Gottlieb Daimler جذاب بود که تصمیم گرفت دست به اختراع بزرگ تری بزند. سرانجام این مخترع بزرگ در سال 1986 اقدام به طراحی کامیون کرد.

کامیونی که Gottlieb Daimler طراحی کرد بیشتر شبیه به یک واگن بود و این مدل کامیون دارای دو دنده مختلف بود. عملکرد هر یک از دنده ها به سمت جلو و عقب بود. کلیه نیروی مورد نیاز برای این مدل کامیون توسط موتوری با 4 اسب بخار تامین می‌شد.

در نتیجه می‌توان گفت تاریخچه کامیون به سال 1986 برمی‌گردد. در سال 1900 نیز هنری فرد کامیون مدرن‌تری را اختراع کرد. این مدل کامیون جزو سومین وسایل نقلیه موجود به شمار می‌رفت. کامیون طراحی شده توسط هنری فرد بیشتر شبیه به یک وانت بود. این مدل کامیون دارای یک گیربکس و 3 دنده مختلف بود. به کمک این مدل کامیون حمل بارهای مختلف به راحتی امکان پذیر بود.

کامیون قدیمی

سرانجام در سال 1910 کامیون‌های مدرن‌تری تولید شدند. در سال 1913 نیز ایالت متحده برای تولید کامیون‌ها محدودیت وزنی را تعیین کرد. این قوانین برای پیشگیری از صدمه زدن این خودروهای سنگین به جاده ها و زمین بود.

با توجه به تاریخچه کامیون می‌توان گفت تعداد کامیون‌هایی در آن سال‌ها طراحی و تولید می‌شدند برای اغلب مردم تازگی داشتند. به همین دلیل استفاده از کامیون‌ها در آن زمان بیشتر دارای جنبه تبلیغاتی بود و کمتر کسی پیدا می‌شد که در آن سال‌ها از کامیون استفاده ابزاری کند.

تاریخچه طراحی اولین کامیون

تاریخچه کامیون در کشور ایران

تاریخچه کامیون در کشور ایران به بعد از جنگ جهانی اول برمی‌گردد. در آن زمان برخی از مدل‌های کامیون از کشورهایی نظیر شوروی و انگلستان وارد ایران می‌شدند. قبل از انقلاب اسلامی چند کارخانه مختلف در زمینه تولید و طراحی کامیون‌ها در حال فعالیت بودند. امروزه بیشتر برندهای موجود کامیون‌ها در بازار جزو برندهای خارجی محسوب می‌شوند.

بررسی مدل کامیون های جدید

برای روشن کردن کامیون نیاز به بنزین، گاز طبیعی مایع و گازوئیل است. کامیون‌هایی که از گاز طبیعی مایع استفاده می‌کنند آلایندگی کمتری را تولید می‌کنند و همین امر باعث شده است که این مدل کامیون‌ها دارای قیمت بیشتری باشند. امروزه در بیشتر کشورها از کامیون‌هایی که با بنزین و گازوئیل روشن می‌شوند استفاده می‌گردد.

در کشورهای توسعه یافته کامیون‌های الکتریکی تولید می‌شوند که میزان استفاده از آن‌ها کمتر است. این مدل کامیون‌ها برای استفاده در مسافت‌های کوتاه انتخابی مناسب و ایده آل به شمار می‌روند. کامیون‌های هیبریدی جزو کامیون‌های کاربردی به شمار می‌روند که برای مسافت‌های طولانی از آن ها استفاده بیشتری می‌شود.

از انواع مدل کامیون محبوب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. کامیون کمپرسی

2. کامیون اتاق دار

3. کامیون لبه دار

4. کامیون تیغه دار

5. کامیون کفی

6. کامیون سقف دار

7. کامیون یخچال دار

8. کامیون بار مخزنی یا کامیون تانکر

9. کامیون میکسر یا کامیون مخلوط کن

10. کامیون تک محور و دو محور

کامیون های مدرن 

راهنمای خرید بهترین کامیون

حال که با تاریخچه ماشین کامیون آشنا شدید بهتر است در مورد خرید اصولی این خودروی سنگین نیز اطلاعاتی را بدست آورید. خرید این خودروی سنگین کار نسبتا دشواری می‌باشد به همین دلیل اگر شما اطلاعات زیادی را در این زمینه ندارید بهتر است با فردی متخصص مشورت کنید. با توجه به اینکه قیمت کامیون ها به صورت قابل توجهی بالا است بنابراین بهتر است قبل از هر چیز بودجه ای مناسب را برای خرید کامیون در نظر بگیرید.

در زمان خرید کامیون به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • سبک طراحی کامیون یکی از مهم ترین نکاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
  • به مدل کامیون و سال طراحی و تولیدکامیون توجه داشته باشید.
  • طراحی داخلی و بیرونی کامیون را مورد بررسی قرار دهید.
  • فنر بندی و شاسی کامیون را از همه لحاظ مورد بررسی قرار دهید زیرا هر یک از این قسمت ها جزو مهم ترین بخش های کامیون به شمار می روند.
  • توجه به موتور کامیون، گیربکس و تایرها یکی دیگر از نکاتی است که در زمان خرید کامیون باید مورد بررسی قرار بگیرد.
  • در زمان خرید کامیون به بیمه و قیمت کامیون توجه داشته باشید.

راهنمای خرید کامیون  

برای خرید کامیون به کجا مراجعه کنیم؟

در زمان خرید این خودروی سنگین بدون تردید این سوال ممکن است ذهن شما را درگیر کند. در پاسخ به سوال مذکور باید بگوییم که خرید کامیون را بهتر است از مجموعه ای معتبر انجام دهید.

کارکیتا جزو پلتفرم‌های تخصصی و هوشمند است که در زمینه خرید و فروش انواع خودروهای سواری و خودروهای سنگین در حال فعالیت می باشد. از مهم ترین خدماتی که این پلتفرم به مشتریان خود ارائه می دهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. ثبت آگهی فروش در کارکیتا

2. استفاده از عکس های با کیفیت در آگهی‌های درج شده کارکیتا

3. برقراری ارتباط آسان با فروشندگان

4. ارائه مشاوره به مشتریان

4. قابلیت خرید و فروش موتور سیکلت و مدل های مختلف دوچرخه

5. قابلیت خرید و فروش مدل‌های مختلف خودروی سواری

6. خرید و فروش انواع خودروهای سنگین نظیر تریلی، کامیون و...

7. فروش انواع لوازم یدکی سبک و سنگین

در صورتی که تمایل به خرید و فروش کامیون دارید کارکیتا مفتخر است در زمینه خرید این خودروی سنگین شما را یاری کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید:

021-41406424

021-91304989

03191009100

پیدایش کامیون

سخن پایانی

تصور جهان بدون استفاده از کامیون غیر ممکن است زیرا کامیون‌ها جزو کاربردی ترین وسایل نقلیه در زمینه حمل و نقل به شمار می‌روند. از کامیون در همه کشورها استفاده گسترده می‌شود به همین دلیل امروزه این نوع خودروی سنگین در انواع مدل های مختلف تولید می‌گردد.

با نگاهی به تاریخچه کامیون می‌توان پی برد که در طراحی و ساخت این وسیله نقلیه به مرور تغییرات قابل توجهی ایجاد شد. در سال های اخیر نیز مدل کامیون‌هایی تولید شده اند که طراحی آن‌ها مدرن‌تر است. این مدل کامیون از نظر قدرت، سرعت و کاهش میزان مصرف سوخت دارای رتبه ایده آل و خوبی هستند.

منابع خارجی مورد استفاده:

https://www.smithsonianmag.com/innovation/rugged-history-pickup-truck-180978368/

https://www.ontheroadtrends.com/history-and-development-of-the-truck/?lang=en

 

 

 

 

نظرات خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support