بررسی اهمیت نقشه لوله کشی تریلی و کامیون

کامیون ها

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

6 ماه پیش 57675 بازدید
بررسی اهمیت نقشه لوله کشی تریلی و کامیون

از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین قسمت‌های کامیون و تریلی می‌توان به قطعات مربوط به لوله‌کشی اشاره کرد. قطعات لوله‌کشی تاثیر زیادی روی عملکرد مهم‌ترین سیستم‌های کامیون نظیر سیستم لوله کشی باد کامیون و ترمز دارند. لوله کشی کامیون دارای اجزایی مختلفی می‌باشد و ساختار آن پیچیده است به همین دلیل تعمیرکاران باید در زمان تعمیر، عیب یابی و تعویض قطعات از نقشه لوله کشی کامیون و تریلی استفاده کنند.  

اهمیت نقشه لوله کشی کامیون و تریلی چیست؟

قبل از هر چیز بهتر است با مفهوم لوله کشی کامیون آشنا شوید. لوله کشی را می‌توان جزو اصلی ترین بخش های انواع ماشین سنگین نظیر تریلی و کامیون محسوب کرد. تعمیرکاران باید اطلاعات کافی را در زمینه سیستم لوله کشی ماشین سنگین داشته باشند. برای تشخیص مسیرهای لوله کشی می‌توان از نقشه لوله کشی استفاده کرد. در نقشه لوله کشی کامیون و تریلی همچنین بخش‌های مهم نظیر لوله اگزوز، گرمکن موتور، توربوشارژ، قطعات مربوط به بخاری کابین، مدارهای مربوط به نقشه سیستم باد کامیون و... قابل مشاهده هستند.

نکات لوله کشی کامیون

یکی از کاربردی‌ترین ابزار آلاتی که برای عیب یابی و تعمیر قطعات لوله کشی تریلی و کامیون مورد استفاده قرار می‌گیرد نقشه لوله کشی کامیون و تریلی است.

از مهم‌ترین دلایل استفاده از نقشه لوله کشی کامیون و تریلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. این نقشه تصویر کلی را از سیستم لوله کشی در اختیار متخصص یا تعمیرکار قرار می‌دهد. به همین دلیل در زمان تعمیر یا عیب یابی تعمیرکار باید به این نقشه دسترسی داشته باشد.

2. به کمک نقشه لوله کشی کامیون و تریلی تشخیص قطعات فرسوده و معیوب لوله کشی آسان‌تر است. بعد از اتمام مرحله عیب یابی تعمیرکار می‌تواند راحت‌تر نسبت به تعمیر یا تعویض قطعات لوله کشی اقدام کند.

3. خودروهای سنگین نظیر کامیون و تریلی امروزه در انواع مدل‌های مختلف تولید می‌شوند. به همین دلیل تعمیرکاران توانایی این را ندارند که جایگاه هر یک از مدارها و قطعات لوله کشی را به خاطر بسپارند. به همین دلیل استفاده از نقشه لوله کشی کامیون و تریلی جزو بهترین راهکارها برای تعمیر قطعات مرتبط با لوله کشی محسوب می‌شوند.

4. تعمیرکار می‌تواند با شناسایی دقیق محل قرارگیری قطعات لوله کشی از وقوع هرگونه مشکل جانبی نظیر ایجاد خراش یا تخریب در سیستم لوله کشی در زمان انجام تعمیر سیستم سوپاپ یا سیستم ترمز جلوگیری نماید. 

چه خدماتی در زمان تعمیر یا تعویض قطعات لوله کشی کامیون و تریلی ارائه داده می شوند؟

از مهم ترین خدماتی که در زمان لوله کشی کامیون و تریلی از سوی تعمیرگاه های حرفه‌ای ارائه داده می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. نقشه خوانی صحیح لوله کشی کامیون و تریلی 
  2. عیب یابی و تعمیر سیستم پنوماتیک به کمک دستگاه های مخصوص
  3. باز و بسته کردن APS
  4. عیب یابی سیستم ترمز
  5. تعمیر سیستم ترمز
  6. عیب یابی و تعمیر کمپرسور باد
  7. عیب یابی و تعمیر بخش دیاگ و...

بررسی مهم ترین کاربردهای نقشه لوله کشی کامیون و تریلی

از مهم‌ترین کاربردهای نقشه لوله کشی کامیون و تریلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نقشه لوله کشی تریلی سه محور

1. عیب یابی سیستم بادی و تعلیق 

برای طراحی کامیون و تریلی از سیستم‌های مهم و کاربردی نظیر سیستم بادی و تعلیق و... استفاده می‌شود. سیستم بادی این خودروها دارای قطعات مختلفی هستند که هر یک از این قطعات عملکرد خاص خود را دارند. در صورتی که یکی از این قطعات دچار آسیب یا فرسودگی شوند باید در سریع ترین زمان ممکن نسبت به تعمیر آن اقدام کرد.

برای عیب یابی صحیح لوله کشی ترمز بادی و تعلیق باید از نقشه سیستم باد کامیون و تریلی استفاده کرد. تعمیر یا تعویض نیز باید به کمک این نقشه انجام شود. علاوه بر این به کمک نقشه لوله کشی کامیون و تریلی می‌توان در سریع ترین زمان ممکن و بدون اتلاف وقت کامیون یا تریلی را تنظیم ارتفاع کرد.

2. تعمیر قطعات مربوط به پنوماتیک و ترمز 

پنوماتیک جزو مهم‌ترین بخش‌های کامیون و تریلی به شمار می‌رود. تعمیرکاران برای تعمیر قطعات مربوط به پنوماتیک نیز از نقشه لوله کشی کامیون و تریلی استفاده می‌کنند.

 سیستم لوله‌کشی ترمز کامیون و تریلی از بخش‌های مختلف نظیر ABS، EBS و... تشکیل شده است. تشخیص محل قرارگیری هر یک از این بخش‌ها کار دشواری است. در نتیجه بهتر است در زمان عیب یابی و تعمیر سیستم ترمز از نقشه لوله کشی ترمز کامیون و تریلی استفاده شود.

علاوه بر استفاده از نقشه لوله کشی، برای عیب یابی و تعمیر بخش‌هایی از کامیون نظیر سوپاپ ساعتی و سیستم ترمز از دستگاه های خطایاب نیز استفاده می‌شود. به کمک دستگاه های خطایاب، کدهای خطای مختص به تریلی یا کامیون را می توان به راحتی دریافت کند. تعمیرکار با شناسایی هر یک از این کدها می‌تواند از روشی مناسب برای تعمیر سیستم ترمز و سوپاپ ساعتی استفاده کند. 

لوله کشی سیستم بادی

3. تشخیص صحیح مسیر نصب لوله ها 

تعمیرکار با بررسی نقشه  تریلی می‌تواند اطلاعات کاملی را در مورد کلیه شیلنگ ها و لوله های موجود بدست آورد.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که برخی از شیلنگ‌ها و لوله‌هایی که در کامیون‌های مدرن نصب شده‌اند دارای سطح مقطع کمی هستند. در نتیجه می‌توان گفت استفاده از نقشه لوله کشی کامیون و تریلی برای تشخیص صحیح مسیر نصب لوله‌ها ضروری می‌باشد.

لوازم یدکی مربوط به لوله کشی تریلی و کامیون را از کجا بخریم؟

بعد از عیب یابی سیستم لوله کشی کامیون یا تریلی می‌توان قطعات آسیب دیده را به راحتی شناسایی کرد. در صورتی که قطعات آسیب دیده قابل تعمیر باشند تعمیرکار نسبت به تعمیر آن ها اقدام می‌کند. اگر هر یک از قطعات نیاز به تعویض داشته باشند باید هرچه سریع‌تر تعویض آن‌ها انجام شود.

امروزه مجموعه‌های زیادی در زمینه فروش لوازم یدکی انواع مدل‌های کامیون و تریلی در حال فعالیت هستند. بهتر است شما خرید قطعات یدکی کامیون یا تریلی را از مجموعه ای معتبری انجام دهید زیرا در این مجموعه ها قطعات اورجینال و با کیفیت به فروش می‌رسند.

کارکیتا جزو پلتفرم‌های تخصصی و معتبر در زمینه خرید و فروش انواع خودروهای سنگین، خودروهای سواری، موتور سیکلت، دوچرخه و لوازم یدکی به شمار می‌رود. شما می توانید در این وب سایت به راحتی به اطلاعات تماس آگهی دهندگان دسترسی داشته باشید.

در صورت تمایل می‌توانید بدون صرف زمان و هزینه اضافه در وب سایت کارکیتا نسبت به خرید وفروش قطعات یدکی ماشین سنگین نظیر قطعات لوله کشی کامیون یا تریلی و... اقدام کنید. شایان ذکر است کلیه لوازم یدکی مربوط به لوله کشی کامیون و تریلی که در این وب سایت به فروش می‌رسند اورجینال هستند. در نتیجه شما می‌توانید با خیالی آسوده نسبت به خرید لوازم یدکی مورد نیاز خود اقدام کنید.

 در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در زمینه خرید لوازم یدکی و کارشناسی تریلی و... می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید:

021-41406424

021-91304989

03191009100

سیم کشی تریلی

سخن پایانی

هر یک از قطعات لوله کشی کامیون و تریلی تاثیر زیادی در نحوه عملکرد این مدل ماشین‌های سنگین دارند. در نتیجه اگر در نحوه عملکرد این قطعات مشکلی پیش بیاید باید هر چه سریع‌تر نسبت به عیب یابی، تعمیر یا تعویض آن ها اقدام کرد. برای عیب یابی و تعمیر قطعات لوله کشی به صورت تخصصی بهتر است از نقشه لوله کشی کامیون و تریلی استفاده کنید.

 

 

 

 

نظرات خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support