سوپاپ ساعتی کامیون چیست؟

کامیون ها

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

5 ماه پیش 49215 بازدید
سوپاپ ساعتی کامیون چیست؟

سوپاپ ساعتی کامیون جزو قطعات کاربردی به شمار می‌رود. این قطعه باعث ایجاد حرکت در مدل های مختلف کامیون می‌شود. در صورتی که تمایل دارید با نحوه عملکرد سوپاپ ساعتی و مشکلات متداول آن آشنا شوید بهتر است تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

معنی سوپاپ ساعتی کامیون چیست؟

قبل از هر چیز بهتر است با مفهوم سوپاپ ساعتی کامیون آشنا شوید. در هر یک از مدل‌های کامیون مخلوطی از سوخت و هوا موجود است. برای به حرکت در آمدن موتور این خودرو باید مقدار معینی از سوخت با هوا ترکیب گردد. ترکیب سوخت با هوا باعث تولید نیروی محرکه در قسمت پیستون این خودروی سنگین می‌شود. سوپاپ ساعتی در حالت کلی وظیفه کنترل ورودی هوا با توجه به موقعیت‌های مختلف خودرو در قسمت پیستون را برعهده دارد.

شایان ذکر است که سوپاپ ساعتی کامیون همچنین وظیفه کنترل دور موتور کامیون را برعهده دارد. در نتیجه می‌توان گفت که عملکرد صحیح سوپاپ ساعتی از اهمیت زیادی برخوردار است.

وظیفه سوپاپ ساعتی و محل قرارگیری آن

سوپاپ ساعتی کامیون در مجاورت اگزوز قرار دارد. جریان الکتریکی این قطعه از طریق شیر الکتریکی، دریچه‌های ورودی و خروج هوا تامین می‌شود. از مهم‌ترین وظایف سوپاپ ساعتی کامیون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل میزان ورودی هوا از مهم‌ترین وظایف سوپاپ ساعتی کامیون است.
  • زمانی که کامیون در حالت ثابت قرار دارد و راننده تصمیم می گیرد تا کامیون را به حرکت درآورد سوپاپ شروع به کار می‌کند. به همین دلیل سالم بودن سوپاپ ساعتی کامیون برای شروع به حرکت خودرو از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد.
  • یکی از مهم‌ترین وظایف این قطعه تضمین عملکرد پیشرانه می‌باشد. زمانی که دور موتور کامیون در حد پایینی قرار می‌گیرد و دریچه گاز بسته می‌شود سوپاپ ساعتی وارد عمل می‌گردد. در نتیجه سوپاپ ساعتی باید تزریق هوا به قسمت درونی موتور کامیون را ادامه دهد. بعد از اینکه راننده شروع به وارد کردن فشار به پدال می‌شود دریچه گاز کامیون باز می‌شود. در نتیجه هوا به قسمت منیفولد ورودی خودرو تزریق می‌گردد و دور موتور افزایش قابل توجهی پیدا می‌کند.

وظایف سوپاپ ساعتی  

بررسی مشکلات سوپاپ ساعتی

در حالت کلی وجود دو مشکل اساسی نظیر خرابی و گرفتگی سوپاپ می‌تواند باعث آسیب رسیدن به سوپاپ ساعتی کامیون شود. وجود این دو مشکل باعث ایجاد اختلال در عملکرد کامیون در حالت درجا می‌گردد. در ادامه به اختصار به بررسی این دو مشکل می‌پردازیم:

  • گرفتگی سوپاپ ساعتی 

هوایی که وارد موتور کامیون می‌گردد دارای آلودگی، گرد و غبار و... است و این آلودگی‌ها به مرور زمان باعث گرفتگی سوپاپ ساعتی می‌شوند. در صورتی که گرفتگی سوپاپ به صورت طولانی مدت باشد صدمات جبران ناپذیری به بخش های مختلف کامیون وارد می‌شود.

  • خرابی سوپاپ ساعتی کامیون

یکی دیگر از مشکلاتی که باعث اختلال در عملکرد کامیون ها می‌شود وجود خرابی در سوپاپ ساعتی کامیون است. جریان الکتریکی سوپاپ ساعتی توسط شیر الکتریکی تامین می‌گردد. اگر به شیر الکتریکی ضربه ای وارد شود و از کار بیفتد این قطعه دیگر قادر به انتقال سیگنال الکتریکی به سوپاپ نخواهد بود. در نتیجه سوپاپ به صورت کامل از کار خواهد افتاد و این امر موجب روشن نشدن کامیون می‌گردد.

به همین دلیل در صورت مشاهده هر یک از این مشکلات باید در سریع‌ترین زمان ممکن سوپاپ تعمیر شود. برای تعمیر یا تعویض سوپاپ به تعمیرگاه‌های مدرن و تخصصی مراجعه کنید زیرا تعمیر سوپاپ ساعتی از حساسیت زیادی برخوردار است.

کار سوپاپ ساعتی چیست

دلایل و نشانه‌های خرابی سوپاپ ساعتی کامیون

از متداول‌ترین دلایل و نشانه‌های خرابی سوپاپ ساعتی کامیون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. اگر در آغاز حرکت کامیون دچار اختلال می‌شود بدون تردید مشکل از سوپاپ ساعتی نزدیک به اگزوز خودرو است. در نتیجه می‌توان گفت یکی از متداول‌ترین نشانه‌های خرابی این قطعه ایجاد مشکل در زمان شروع به کار پیشرانه می‌باشد.

2. در صورتی که سوپاپ ساعتی دچار مشکل و خرابی شود خودرو به صورت نامنظم به حرکت خود ادامه می‌دهد. اگر با این مشکل مواجه شده‌اید در نحوه عملکرد سوپاپ اختلال ایجاد شده است و سوپاپ ساعتی نمی‌تواند باز و بسته کردن دریچه ورودی هوا را انجام دهد.

3.  وارد شدن ضربه به سوپاپ ساعتی کامیون باعث ایجاد خرابی این قطعه می‌شود.

4.  فرسوده شدن سوپاپ ساعتی نیز به مرور باعث ایجاد اختلال در عملکرد سوپاپ می‌گردد.

5. عدم دریافت جریان الکتریکی سوپاپ ساعتی یکی دیگر از نشان‌های خرابی این قطعه است.

6. جرقه زدن اگزوز کامیون یکی دیگر از نشانه‌های خرابی سوپاپ ساعتی کامیون می‌باشد. زمانی که سوپاپ دچار اختلال و خرابی می‌شود نمی تواند مخلوط سوخت و هوا را به صورت کامل به قسمت پیشرانه ارسال کند. به همین دلیل مقدار محدودی از سوخت در قسمت داخلی مجرا باقی خواهد ماند که همین امر باعث ایجاد آتش و جرقه در قسمت اگزوز می‌گردد.

سوپاپ ساعتی اکسور

بررسی خرید سوپاپ ساعتی کامیون

هر یک از اجزای موجود در کامیون‌ها دارای کارکرد خاص خود می‌باشند. در نتیجه نبود هر یک از آن ها باعث ایجاد اختلال جدی در عملکرد این مدل خودروی سنگین می‌شود. با توجه به اینکه سوپاپ ساعتی نیز یکی از ضروری‌ترین قطعات کامیون به شمار می‌رود به همین دلیل می‌توان گفت وجود هر گونه خرابی و مشکل در این قطعه باعث ایجاد اختلال در دور موتور و حرکت خودرو می‌شود. در نتیجه اگر سوپاپ ساعتی خودروی شما خراب شده یا آسیب دیده است باید نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید.

تعمیر و تعویض سوپاپ ساعتی کامیون باید توسط تعمیرکار حرفه‌ای انجام شود. تعمیرکار باید ابتدا به عیب یابی این قطعه بپردازد در صورتی که این قطعه قابل تعمیر نباشد باید تعویض گردد. اگر نیاز به تعویض سوپاپ است باید این قطعه را از مجموعه های معتبر خریداری کنید.

کارکیتا یکی از معتبرترین مجموعه‌ها در زمینه خرید و فروش خودروی سواری، خودروی سنگین، دوچرخه و موتورسیکلت می‌باشد. در این مجموعه خرید و فروش لوازم یدکی سنگین و سبک نیز انجام می‌شود.

سوپاپ ساعتی باد

در صورتی که نیاز به خرید سوپاپ ساعتی کامیون دارید بهتر است به پلتفرم کارکیتا مراجعه کنید. در این مجموعه انواع سوپاپ ساعتی با بهترین کیفیت و برندها به فروش می رسند. در صورتی که بتوانید سوپاپ ساعتی با کیفیت بالایی را خریداری کنید مدت زمان ماندگاری این قطعه افزایش پیدا خواهد کرد. در نتیجه بهتر است در زمان خرید سوپاپ دقت لازم را به خرج دهید.

در صورت تمایل می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید سوپاپ ساعتی کامیون با مشاوره‌های زیر تماس بگیرید:

021-41406424

021-91304989

03191009100

نکاتی برای خرید لوازم سوپاپ ساعتی

با توجه به اینکه سوپاپ یکی از مهم‌ترین اجزای کامیون‌ها می‌باشد به همین دلیل باید خرید آن را با دقت بیشتری انجام دهید.

در زمان خرید سوپاپ ساعتی کامیون به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • برند تولید کننده سوپاپ ساعتی کامیون
  • میزان کیفیت طراحی سوپاپ
  • قیمت سوپاپ ساعتی
  • سالم بودن سوپاپ و...  

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب مطالعه کردید وظیفه ترکیب سوخت و هوا بر عهده سوپاپ ساعتی کامیون می‌باشد. به همین دلیل این قطعه را می‌توان یکی از ضروری ترین قطعات کامیون در نظر گرفت. در زمان خرید وفروش قطعات اگزوز وشارژ ماشین سنگین نیز از عملکرد صحیح این قطعه مطمئن شوید زیرا در صورتی که سوپاپ ساعتی دچار هرگونه خرابی شود در عملکرد خودرو و سایر قطعات اختلال جدی ایجاد می‌شود.

truck hour valve

 

 

 

نظرات خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support