همه چیز درباره مصرف سوخت انواع کامیون

کامیون ها

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

3 ماه پیش 85135 بازدید
همه چیز درباره مصرف سوخت انواع کامیون

دانستن مصرف سوخت انواع کامیون برای رانندگان این نوع خودروهای سنگین از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. با توجه به اینکه از کامیون در صنعت حمل و نقل استفاده زیادی می‌شود به همین دلیل این نوع خودروی سنگین دارای مصرف سوخت زیادی است. شایان ذکر است که هر یک از انواع مدل های کامیون مصرف سوخت‌شان با یکدیگر متفاوت است. به همین دلیل رانندگان عزیز باید از مصرف سوخت تریلی اطلاعات لازم را داشته باشند.

سوخت کامیون چیست؟

سوخت کامیون، نوعی سوخت خودرویی است که به طوراختصاصی برای موتورهای کامیون‌ها و وسایل نقلیه سنگین طراحی شده است. این نوع سوخت معمولا دارای ویژگی‌هایی مانند دوام، کارایی بالا و مقاومت در برابر شرایط سخت محیطی است. بنزین و نفت دیزل از جمله متداول‌ترین انواع سوخت کامیون‌ها هستند.

سوخت دیزل به دلیل کارایی و اقتصادی بالاتر خود در مصرف سوخت، برای بیشتر کامیون‌ها انتخاب اصلی می‌باشد. این سوخت‌ها با موتورهای کامیون‌ها سازگاری خوبی دارند و توانایی ایجاد نیرو و سرعت لازم برای حمل و نقل بارهای سنگین را دارا هستند. همچنین، انتخاب نوع مناسب سوخت برای کامیون‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است تا عملکرد بهینه و کاهش مصرف سوخت کامیون شود.

مصرف سوخت کامیون چقدر است؟

کامیون‌ها را می‌توان با توجه به محور و وزن‌شان در دو دسته غیر جاده‌ای و جاده‌ای قرار داد. انواع کامیونت، تریلی، کامیون تک و کامیون جفت در دسته کامیون‌های جاده‌ای قرار دارند. کامیون‌های غیر جاده‌ای نیز دارای سایز بزرگ‌تری نسبت به کامیون‌های جاده‌ای هستند و به آن‌ها دامپتراک گفته می‌شود. از کامیون‌های غیر جاده‌ای برای حمل شن، خاک و... استفاده می‌گردد. هر یک از مدل‌های ذکر شده دارای مصرف سوخت خاصی هستند. در صورتی که تمایل دارید با مصرف سوخت انواع کامیون آشنا شوید تا پایان مطلب همراه ما باشید.

چه عواملی باعث بهینه سازی مصرف سوخت کامیون می شود؟

از مهم‌ترین عواملی که باعث بهینه سازی مصرف سوخت انواع کامیون می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. بالانس فرمان

2. انجام تنظیمات محور

3. بالانس باد هر یک از لاستیک ها

4. بررسی مرتب بالانس باد لاستیک ها

5. فن اتوماتیک

6. مستقر کردن انواع بار به صورت مناسب در قسمت عقب کامیون

7. اجتناب از روشن نگه داشتن کامیون بدون دلیل

8. انجام تنظیمات سوزن انژکتور

9. انجام تنظیمات موتور

10. انجام رانندگی با دنده ای مناسب

11. فشار وارد کردن به پدال گاز به صورت یکنواخت

12. تعویض روغن موتور به صورت مرتب

13. آب بندی کردن ترموستات

14. تعویض به موقع فیلتر گازوئیل و فیلتر هوا

15. تنظیم صحیح بادشکن بر حسب برند و مدل کامیون

16. استفاده از تایر سیمی یا تایر رادیال

17. استفاده از روغن و روان کننده‌های مناسب

18. قرار دادن دنده در وضعیتی مناسب

19. بررسی عملکرد موتور ( در صورتی که موتور دارای عملکرد مناسبی باشد بدون تردید سایر قطعات خودرو نیز عملکردی مناسب خواهند داشت. در نتیجه بهینه‌سازی در مصرف سوخت انواع کامیون انجام می‌شود.)

مصرف سوخت ایسوزو 6تن

میانگین مصرف سوخت انواع کامیون در کشور ایران چقدر است؟

میزان مصرف سوخت کامیون در کشور ایران نسبت به هر 100 کیلومتر یا 1000 تن بار برابر با 60.9 می‌باشد. شایان ذکر است که میزان سوخت ذکر شده حدود دو برابر مصرف سوخت در سراسر جهان است. بنابراین می‌توان گفت مصرف سوخت کامیون‌های مختلف در ایران دارای رقم بالایی است که این رقم مناسبی نمی‌باشد.

یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش مصرف سوخت ماشین سنگین در کشور ایران فرسوده بودن کامیون‌ها و پایین بودن ظرفیت حمل بار این نوع خودروها است. در صورتی که کامیون‌های فرسوده توسط ناوگان حمل و نقل از رده خارج شوند بدون تردید مصرف سوخت تریلی در 100 کیلومتر به 42 لیتر می‌رسد.

بررسی دقیق مصرف سوخت مدل‌های مختلف کامیون

هر یک از انواع مدل‌های کامیون دارای مصرف سوخت متفاوتی هستند. در ادامه به بررسی مصرف سوخت کامیون های مختلف خواهیم پرداخت.

1. مصرف سوخت کامیون های فرسوده 

میزان مصرف سوخت انواع کامیون کهنه نسبت به میزان مصرف سوخت کامیون‌های جدید بیشتر است. به این نکته توجه داشته باشید که کامیون‌های کهنه برای هر 100 کیلومتر حدود 40 تا 50 لیتر مصرف سوخت دارند. کامیون‌های جدید به ازای هر 100 کیلومتر حدود 30 لیتر سوخت مصرف می‌کنند. در نتیجه می توان گفت بهترین روش برای کاهش مصرف سوخت جابجایی انواع کامیون های فرسوده با کامیون‌های جدید است.

محاسبه مصرف سوخت کامیون

2. مصرف سوخت تریلی اسکانیا و انواع کامیون اکسور 

مصرف سوخت ماشین های سنگین اکسور برای هر 100 کیلومتر یا به ازای حمل 1 تن بار برابر با 50 لیتر می‌باشد. این نوع کامیون دارای یک مخزن با ظرفیت 400 لیتر می‌باشد و جنس مخزن آن نیز آلومینیومی است. اتاق کامیون اکسور سبک است و همین امر باعث افزایش شتاب کامیون شده است.

کامیون اسکانیا دارای مدل های قدیمی و جدید می‌باشد. مصرف سوخت انواع کامیون اسکانیا جدید به ازای هر 100 کیلومتر برابر با 28 الی 30 لیتر می‌باشد.

3. مصرف سوخت کشنده ولوو 

کامیون های ولوو قدیمی دارای مصرف سوخت زیادی هستند. امروزه کامیون‌های ولوو جدید روانه بازار فروش شده‌اند. طراحی این مدل کامیون‌های جدید به صورتی است که مصرف سوخت را به صورت قابل توجهی کاهش می‌دهد.

در طراحی انواع کامیون ولوو جدید برای کاهش مصرف گازوئیل تریلی دوربین جایگزین آینه های کناری خودرو شده است. برای به حرکت درآمدن کامیون نیز از لاستیک‌هایی مناسب استفاده می‌شود که همین امر باعث بهینه سازی مصرف سوخت شده است. وزن کامیون‌های ولوو جدید حدود 2 تن است علاوه بر این استفاده از سیستم انتقال قدرت در طراحی کامیون باعث بهینه سازی مصرف سوخت این نوع کامیون‌ها شده است.

مصرف سوخت تریلی اسکانیا

4. بررسی مصرف گازوئیل کامیون ماک 

این مدل کامیون‌ها برای طی کردن مسافت 100 کیلومتر نیاز به 50 لیتر سوخت دارند. مصرف این مقدار سوخت توسط کامیون ها باعث آلودگی هوا و افزایش هزینه کامیون دار می‌شود.

شرکت ماک برای صرفه جویی در مصرف سوخت انواع کامیون ماک در سال 2016 کامیون‌های دیزلی و برقی را وارد بازار کرد. شرکت ماک برنامه جئو فنسینگ را روی هر یک از مدل‌های کامیون ماک نصب کرد. این برنامه قادر است در زمان‌هایی مشخص به راننده کامیون اعلام نماید که سوخت را از برقی به دیزلی یا از دیزلی به برقی تبدیل می‌کند. شایان ذکر است که این عملکرد کامیون تاثیر زیادی روی بهینه سازی مصرف سوخت انواع کامیون دارد.

5. مصرف سوخت بنز تک و رنو 

این مدل کامیون‌ها نسبت سایر مدل‌های کامیون دارای مصرف سوخت کمتری می‌باشد. مصرف سوخت انواع کامیون رنو به ازای هر 100 کیلومتر برابر با 26.8 لیتر می‌باشد. در صورتی که در طراحی کامیون رنو از کروز کنترل استفاده شده باشد مصرف سوخت آن به ازای هر 100 کیلومتر به 23 لیتر می‌رسد.

کامیون‌های بنز از انواع مدل‌های پرطرفدار به شمار می‌روند. مصرف سوخت کامیون بنز قدیمی نسبت به سایر مدل‌های کامیون به صورت قابل توجهی بالا است. طراحی کامیون بنز‌های جدید نیز به صورتی انجام شده است که در مصرف سوخت صرفه جویی می‌گردد.

از کامیون بنز آروکس برای انجام پروژه‌های بزرگ عمرانی استفاده زیادی می‌شود. این مدل کامیون به صورتی طراحی شده است که مصرف سوخت را به صورت قابل توجهی بهینه می‌کند. کامیون بنز آروکس نسبت به سایر مدل‌های کامیون دارای 4 درصد کاهش مصرف سوخت می‌باشد.

6. مصرف سوخت ایسوزو 8 تن

مصرف سوخت کامیونت ایسوزو 8 تن به عوامل مختلفی از جمله سرعت، وزن بار، شرایط جاده و نحوه رانندگی بستگی دارد. در شرایط استاندارد و با سرعت متوسط، مصرف سوخت ایسوزو 8 تن در حدود 10 لیتر در هر 100 کیلومتر است. این میزان مصرف سوخت نسبتا مطلوبی برای یک کامیون 8 تن است.البته در شرایط نامساعد جاده ای یا بار سنگین، مصرف سوخت ایسوزو 8 تن می تواند افزایش پیدا کند.

مصرف سوخت ایسوزو 8 تن

متوسط مصرف سوخت انواع کامیون چقدر است؟

متوسط مصرف سوخت انواع کامیون به عوامل زیر بستگی دارد:

1. جدید بودن مدل کامیون تاثیر زیادی روی کاهش مصرف سوخت دارد. کامیون‌های جدید حدود 20 لیتر نسبت به مدل های قدیمی کامیون کاهش مصرف سوخت دارند.

2. نوع رانندگی نیز تاثیر زیادی روی مصرف سوخت کامیونت ها دارد.

3. ظرفیت بار کامیون نیز دارای ارتباطی مستقیم با میزان مصرف سوخت می‌باشد.

کامیون‌ها با مصرف سوخت بهینه را از کجا خریداری کنیم؟

اگر مصرف سوخت انواع کامیون برای شما مسئله مهمی می‌باشد بهتر است از خرید کامیون‌های فرسوده خودداری کنید. کامیون‌های فرسوده هزینه زیادی را برای تامین سوخت بر کامیون داران تحمیل می‌کنند. در نتیجه بهتر است شما نسبت به خرید کامیون‌های جدید و پیشرفته اقدام کنید.

برای خرید انواع کامیون جدید به وب سایت‌های معتبر نظیر کارکیتا می‌توانید مراجعه کنید. در این وب سایت اغلب کامیون های جدید به فروش می‌رسند. شما می‌توانید مدل کامیون خود را از بین آگهی‌های مختلف فروش کامیون پیدا کنید. در زمان خرید کامیون به سال تولید این خودروی سنگین توجه داشته باشید. هر چقدر کامیون جدیدتر باشد بدون تردید طراحی آن نیز پیشرفته‌تر است و در مصرف سوخت کامیون نیز صرفه جویی خواهد شد.

علاوه بر خرید و فروش کامیون شما می‌توانید برای خرید انواع خودروی سنگین، خرید خودروهای سواری، خرید وفروش لوازم سوخت رسانی ماشین سنگین و سواری، خرید موتورسیکلت و دوچرخه به پلتفرم کارکیتا مراجعه کنید.

میزان مصرف سوخت کشنده ولوو

سخن پایانی

در زمان خرید انواع کامیون‌ها باید به میزان مصرف سوخت این خودروی سنگین توجه داشته باشید. در صورتی که میزان مصرف سوخت ماشین های سنگین زیاد باشد بدون تردید کامیون‌دار باید هزینه زیادی را برای تامین سوخت کامیون بپردازد.

 

 

 

 

نظرات ارزشمندخودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support