آموزش نحوه تعویض کیسه باد کامیون

کامیون ها

نویسنده:کارشناس محتوا درکارکیتا

5 ماه پیش 68526 بازدید
آموزش نحوه تعویض کیسه باد کامیون

کیسه باد کامیون (Air Spring) از پیشرفته‌ترین محصولات صنعت خودروسازی به شمار می‌رود. این نوع کیسه شبیه به فنرهای فولادی عمل می‌کند ولی نسبت به آن‌ها کاربردی‌تر است. اگرچه کیسه باد طول عمر بالایی دارد ولی در طولانی مدت باید نسبت به تعویض کیسه باد کامیون اقدام کرد.

نحوه تعویض کیسه باد کامیون

 انواع کیسه باد کامیون از قطعات رایج به کار رفته در طراحی کامیون است. این نوع کیسه بین لاستیک‌ها و بدنه ماشین قرار دارد و از لرزش چرخ‌های کامیون جلوگیری می‌کند. تعداد کیسه‌های بادی که برای طراحی کامیون به کار برده می‌شوند 6 عدد هستند. 2 عدد از کیسه‌ها در محور جلویی کامیون قرار دارد و 4 عدد از کیسه‌ها نیز در قسمت محور عقبی کامیون قرار گرفته‌اند.

رانندگان کامیون و تریلی می‌توانند به کمک سوپاپ‌های بادی که در کیسه هوا وجود دارند رانندگی ایمن تری را تجربه نمایند. در صورتی که تمایل دارید با کاربرد Air Spring، مزایای استفاده از این نوع کیسه و نحوه تعویض کیسه باد کامیون آشنا شوید تا پایان مطلب همراه ما باشید.

کاربرد اصلی کیسه باد چیست؟

کیسه باد کامیون نسل مدرن‌تر فنرهای بادی به شمار می‌رود. امروزه تولید کیسه باد کامیون به شدت در حال افزایش است. کیسه باد دارای کاربردهای زیادی است به همین دلیل استفاده از آن امروزه به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.
از مهم‌ترین انواع کاربرد کیسه باد کامیون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. به کمک Air Spring می‌توان ارتفاع ماشین را تنظیم کرد.

2. از این نوع کیسه برای بالا و پایین بردن خودروی سنگین نیز استفاده می‌شود.

3. کیسه هوا باعث ایجاد تعادل در خودروی سنگین در زمان عبور از دست اندازهایی که در طول مسیر هستند می‌شود. در نتیجه استفاده از این نوع کیسه باعث می‌شود تا به فنرهای خودرو هیچگونه آسیبی وارد نشود.

4. کیسه هوا باعث می‌شود تا رانندگان یک سواری امن و راحت را در طول مسیر تجربه کنند.

5. اگر شما قصد دارید به کمک کامیون بار سنگینی را جابجا کنید بهتر است از کیسه باد تریلر برای جلوگیری از رسیدن آسیب به شاسی استفاده کنید.

6. کیسه هوا کامیون مصرف سوخت را به صورت قابل توجهی کاهش می‌دهد.

7. استفاده از این نوع کیسه در کامیون‌ها باعث افزایش ماندگاری لاستیک‌ها می‌شود. ​​​​​​

کاربرد کیسه باد کامیون

چرا باید به تعویض کیسه باد کامیون بپردازیم؟

کامیون‌ها مدت زمان طولانی‌تری را در جاده‌های مختلف سپری می‌کنند. با توجه به اینکه اغلب جاده‌ها دارای ناهمواری‌های بسیار زیادی هستند همین امر در طولانی مدت باعث استهلاک خودرو و آسیب دیدن کیسه باد می‌شود.

تعویض کیسه باد کامیون اگر به موقع انجام شود بدون تردید از رسیدن آسیب و مشکلات زیاد به کامیون جلوگیری می‌شود. در صورتی که شما احساس کردید Air Spring کامیون دچار آسیب شده است باید در اسرع وقت نسبت به تعویض کیسه هوا کامیون اقدام کنید. اگر تعویض کیسه باد را به موقع انجام ندهید ممکن است کامیون دچار مشکلات مختلف و جدی شود. با تعویض به موقع کیسه هوا می‌توانید در هزینه‌های ناشی از تعمیر سایر قطعات کامیون پیشگیری کنید.

تعویض کیسه بادهای کامیون چقدر طول می کشد؟

تعویض کیسه باد کامیون باید با دقت زیادی انجام شود. در صورتی که تعویض این قطعه به درستی انجام نشود در نحوه عملکرد سایر قطعات اختلالات جدی به وجود خواهد آمد.
قبل از تعویض کیسه باد کامیون نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

1. قبل از تعویض کیسه باد کامیون باید به محلی که قرار است کیسه را در آنجا نصب کنید دقت داشته باشید.

2. در زمان انتخاب نوع کیسه هوا دقت لازم را به خرج دهید. نوع کیسه هوا را با توجه به مدل کامیون انتخاب کنید.

3. قبل از تعویض Air Spring کامیون ابزارآلات مخصوص نظیر پیچ و مهره، جک و مته و... را آماده کنید.

4. به کمک مته باید حفاری را به صورت آرام و دقیق انجام دهید.

5. ممکن است در زمان تعویض کیسه باد کامیون نیاز پیدا کنید تا از کمپرسور اضافه استفاده نمایید.

6. در صورتی که در زمینه تعویض کیسه باد کامیون مهارت و تخصص لازم را ندارید بهتر است کار تعویض آن را به فردی متخصص بسپارید.

کیسه باد اتوبوس چیست

آموزش سیستم باد کامیون

قبل از هر چیز بهتر است با مهم‌ترین نشانه‌های خرابی کیسه باد کامیون آشنا شوید. از مهم‌ترین نشانه‌های خرابی Air Spring می‌توان به وجود ترک خوردگی‌ها در این نوع کیسه اشاره کرد.
برای تعویض کیسه باد کامیون طبق مراحل زیر پیش بروید:

1. ابتدا دفترچه مربوط به کیسه هوا کامیون را مطالعه کنید. در این دفترچه اطلاعات مهمی در مورد نصب کیسه باد و تعویض کیسه هوا نوشته شده است. با مطالعه دفترچه می‌توانید اطلاعات لازم را در زمینه تعویض کیسه باد بدست آورید.

2. برای بلند کردن کامیون از جک مخصوص استفاده کنید.

3. اگر در ساختار کیسه هوای کامیون کمپرسور وجود دارد باید کلید کمپرسور را خاموش نمایید یا فیوز آن را به صورت کامل بردارید.

4. پیچ و مهره‌های موجود در کیسه هوا را باز نمایید. برای باز کردن پیچ و مهره‌ها باید از ابزار مخصوص استفاده کنید.

5. قبل از خارج کردن کیسه هوا باید هوای موجود در آن را به صورت کامل خارج نمایید.

6. کیسه هوا به براکت‌ها متصل است و شما باید کیسه را از براکت‌ها جدا نمایید. در صورت جدا کردن کیسه از براکت‌ها می‌توانید نسبت به تعویض کیسه هوا کامیون اقدام نمایید.

7. قسمت‌های ذکر شده قبلی را به صورت برعکس انجام دهید تا بتوانید کیسه باد تعویض شده را نصب نمایید.  

کیسه باد ماشین سنگین

کیسه باد کامیون ماشین سنگین را از کجا خریداری کنیم؟

در صورتی که تمایل به تعویض کیسه باد کامیون دارید بهتر است آن را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید. امروزه فروشگاه‌های اینترنتی زیادی در زمینه فروش انواع کیسه باد کامیون در حال فعالیت هستند. در صورتی که تمایل دارید کیسه باد با کیفیت بالایی را خریداری نمایید بهتر است خرید خود را از مجموعه‌ای معتبر انجام دهید.

کارکیتا جزو پلتفرم‌های معتبر و تخصصی در زمینه خرید و فروش انواع لوازم یدکی و جانبی خودروی سنگین و سواری به شمار می‌رود. امروزه کاربران زیادی خرید و فروش انواع لوازم یدکی، خودروی سنگین و... را در پلتفرم کارکیتا انجام می‌دهند.
علاوه بر موارد ذکر شده در این مجموعه خدمات زیر نیز به کاربران ارائه داده می‌شود:

1. خرید و فروش انواع خودروی سنگین نظیر کامیون، تریلی و...

2. خرید و فروش انواع خودروی سواری

3. خرید و فروش دوچرخه

4. خرید و فروش موتورسیکلت

5. خرید و فروش لوازم یدکی نظیر کیسه باد تریلی و...

کلیه لوازم یدکی که از طریق این پلتفرم به فروش می‌رسند کیفیت بالایی دارند. در صورتی که تمایل به خرید کیسه هوا دارید می‌توانید آگهی‌های مربوط به لوازم یدکی را در پلتفرم کارکیتا مشاهده کنید.

چگونه کیسه باد کامیون را عوض کنیم

سخن پایانی

برای تعویض کیسه باد کامیون علاوه بر داشتن تجهیزات کافی باید مهارت و تخصص لازم را نیز داشته باشید. در صورتی که کیسه هوا به درستی نصب نشود سایر قطعات کامیون دچار مشکلات مختلفی خواهند شد. در نتیجه بهتر است در زمان تعویض کیسه باد حساسیت و دقت لازم را به خرج دهید. اگر این مقاله برای شما مفید بود توصیه میکنم تا مقاله نقشه سیستم باد کامیون را ه مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

 

 

 

نظرات خودتان رازیر این مقاله با کارکیتا به‌اشتراک بگذارید.

ثبت نظر
لیست نظرات 0 نظر
سوالی برا شما پیش آمده از ما بپرسید support